Nazwa tego ziela pochodzi z języka greckiego, gdzie w wolnym tłumaczeniu oznacza „odważny”. W czasach starożytnych tymianek podawało się żołnierzom, jako środek wzmacniający odwagę, miał być również rozwiązaniem dla nieśmiałych. W Egipcie używano go do mumifikowania ciał i sporządzania leczniczych kadzideł.
Tymianek poleca się głównie, jako naturalne rozwiązanie w walce z kaszlem i jako środek odkrztuśmy. Możemy również płukać nim gardło w przypadku bólu lub zapalenia migdałków. Do tego, dzięki dużej zawartości olejków eterycznych, ma działanie antyseptyczne, dzięki czemu zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i chroni nasz organizm przed groźnymi bakteriami.
Doskonale sprawdza się również w przypadku chorób układu pokarmowego, zwłaszcza w problemach żołądkowych przy podrażnionych jelitach i gdy męczy nas biegunka. Do tego łagodzi objawy niestrawności, takie jak gazy, wzdęcia i skurcze, a jego antybiotyczne właściwości działają korzystnie w leczeniu układu trawiennego. Czarnuszka dobra na wszytko. Przeczytaj >>>
Ponieważ roślina ta posiada działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, może być stosowana w płukankach przeznaczonych do walki z infekcjami jamy ustnej. Tymianek ma również pomagać osobom zmagającym się z bólami reumatycznymi.
Olejek tymiankowy jest doskonałym dodatkiem do środków dezynfekujących oraz czyszczących. Możesz go również użyć w kominku zapachowym.
Wymieszaj ze sobą ¼ łyżeczki olejku cytrynowego, sosnowego, bergamotowego, tymiankowego i drzewa herbacianego z 2 łyżeczkami octu winnego, 1 łyżeczką amoniaku i 1l wody. Na koniec dodaj do roztworu 2 łyżeczki sody oczyszczonej i mieszaj, aż składniki się połączą. W ten sposób otrzymasz silnie działający i świeżo pachnący spray do mycia łazienki.
Masz problemy z trądzikiem? Sięgnij po tymianek!
Dzięki wspomnianym wcześniej właściwościom antybakteryjnym, roślina świetnie odświeża skórę i pomoże w walce z łupieżem. Idealnie sprawdzi się, gdy borykamy się z problemem tłustej cery. Tymianek można stosować na dwa sposoby. Przede wszystkim jako tonik do twarzy oraz dodatek do leczniczej kąpieli. Wystarczy, że do wanny wypełnionej gorącą wodą, wlejemy kilka kropel olejku tymiankowego.
Przeczytaj również: