Porady ogrodnicze

Apteka w ogrodzie: Zioła wspomagające trawienie

Apteka w ogrodzie to cykl, w którym przybliżamy wam nieco zapomniane lub mniej znane rośliny zielne, które posiadają przydatne i zdrowotne właściwości. Dziś przedstawimy wam wybrane zioła, które mają zbawienny wpływ na układ trawienny.
Apteka w ogrodzie: Zioła wspomagające trawienie

Arcydzięgiel
Roślina ta już od X w. znana jest jako środek oczyszczający organizm. Dzięki działaniu powodującemu podwyższenie ilości enzymów trawiennych stosuje się ją na brak apetytu czy też problemy z przewodem pokarmowym — na bóle brzucha i wzdęcia. W lecznictwie wykorzystuje się głównie jej korzeń.

Bazylia
We Francji nazywana jest królewskim zielem. Oprócz powszechnie znanego zastosowania, jako przyprawa, wykorzystywana jest też przy problemach z układem trawiennym i nerwowym. Ma zastosowanie lekko uspokajające i antydepresyjne. Wykorzystuje się ją również w aromaterapii jako środek zmniejszający zmęczenie – z pewnością przyniesie ukojenie po udanym świętowaniu.
Jak pić bazylię?
2 łyżeczki ziela zaparzać we wrzątku pod przykryciem przez ok. 10 minut.

Koper włoski
Koper włoski znany jest ze swoich zdrowotnych właściwości. Działa rozkurczowo, a więc sprzyja łagodzeniu wzdęć i kolek, a także likwiduje gazy. Poza tym obfituje w potas, witaminę C i kwas foliowy. Uwaga! Kopru nie powinny spożywać kobiety spodziewające się dziecka – działa on pobudzająco na macicę, może wywołać nawet przedwczesny poród.
Przepis na napar
1 łyżkę suszu z owoców kopru włoskiego zalać i zaparzać w szklance wrzątku przez 10 min pod przykryciem. Pić 2-3 razy dziennie.

Mięta
Mięta to remedium na problemy żołądkowe podsuwane nam już przez nasze babcie. Jak się okazuje — nie bez kozery. Zawarty w mięcie mentol ma pozytywny wpływ na układ trawienny – pobudza pracę żołądka i wątroby, stymulując oba organy do produkcji zwiększonej ilości odpowiednio: soku żołądkowego i żółci (która jest niezbędna przy trawieniu tłuszczów). Poza tym poprawia perystaltykę jelit i działa bakteriobójczo. Napar z mięty warto pijać po tłustym i ciężkostrawnym posiłku. Ciekawostka – starożytni Rzymianie żuli liście mięty, by zneutralizować woń alkoholu wydzielającą się z ust po spożyciu trunku.

Rozmaryn
Nie szkodzi zdrowiu pity nawet codziennie. Jest nie tylko aromatyczną przyprawą, ale również doskonałym zielem poprawiającym pracę przewodu pokarmowego. Tak jak mięta pobudza poszczególne organy do produkcji żółci, działa też rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i łagodzi inne objawy niestrawności.


Mniszek lekarski
Ta szalenie niedoceniana roślina odznacza się niesamowitymi właściwościami. Działa silnie oczyszczająco i detoksykująco, chroni przed otłuszczeniem wątroby, jak również uśmierza dolegliwości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem przewodu trawiennego. Obfituje w witaminę A, C oraz część witamin z grupy B, flawonoidy i karotenoidy, a także składniki mineralne, takie jak magnes, potas, żelazo i krzem. Można stosować odwar z korzenia ziela (przeciwdziała zaparciom) lub napar z suszonych kwiatów. Co ciekawe, mniszek stanowi surowiec winiarski.
Łopian – roślinę ten w zielarstwie wykorzystuje się od wielu lat. Szczególnie cenny jest korzeń rośliny, zbierany wczesną wiosną. Popijanie naparu przygotowanego z korzennego suszu stymuluje produkcję enzymów trawiennych w trzustce. Wykazuje się działaniem przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym, reguluje florę bakteryjną w jelitach.

Napar przygotujemy, zaparzając 2 łyżki rozdrobnionego korzenia przez ok. 15 min w ciepłej wodzie.

Krwawnik pospolity
Surowcem leczniczym są zielone części rośliny i kwiaty. Krwawnik zawiera wiele cennych składników, takich jak flawonoidy, alkaloidy, cholinę, kwas octowy, kwas mrówkowy, kwas salicylowy, kumaryny, olejki lotne z różnym składem (linalool, kamforę, sabinene, chamazulen), poliacetyleny, seskwiterpeny, sole mineralne, taniny (garbniki), triterpeny, żywice, gorzki glikozyd – achilleinę, (zwłaszcza sole magnezu i cynku). Substancje te mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające. Bardzo polecany przy zaburzeniach pracy układu żołądkowego, gdyż działa rozkurczająco.

Napar z ziela krwawnika
Stosuje się go w przewlekłych zaburzeniach trawiennych z krwawieniem i w zaburzeniach miesiączkowania. Dodatkowo usuwa z organizmu związki toksyczne. Napar należy pić 3 razy dziennie po 2/3 szklanki.
Do miski wsypujemy łyżkę suszonego ziela i zalewamy wrzątkiem. Parzymy pod przykryciem około 15 minut. Następnie odstawiamy na następne 15 minut. Po tym czasie odcedzamy i pijemy.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Apteka w ogrodzie: orzech włoski

Apteka w ogrodzie: czarny bez

Apteka w ogrodzie: babka lancetowata

Apteka w ogrodzie: bez czarny

Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty

Apteka w ogrodzie: czosnek

Apteka w ogrodzie: oregano

Apteka w ogrodzie: przywrotnik pospolity

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.