Spis treści:
Do kiedy cukinia owocuje?
Cukinia to idealne warzywo dla każdego ogrodnika. Nawet początkujący bez trudu otrzymują z tego plennego i mało wymagającego gatunku wyjątkowo obfite plony. Pojedyncza roślina daje nam od 10 do nawet 20 kg owoców! Cukinia może owocować od czerwca nawet do października. Jednak rzeczywisty czas plonowania zależy od kilku czynników, takich jak:
- odmiana – niektóre odmiany cukinii wyróżniają się bardzo długim okresem plonowania;
- pielęgnacja – to, jak dbamy o cukinię, wpływa na długość jej owocowania;
- warunki wzrostu – rodzaj gleby i stanowiska również decydują o tym, do kiedy rośliny zawiązują owoce;
- pogoda – nie bez znaczenia są także panujące warunki atmosferyczne.
Wiemy już, że cukinia może owocować imponująco długo. Plony początkowo są bardzo obfite. Z czasem jednak, wraz z postępem wegetacji, rośliny tracą wigor i owoców pojawia się coraz mniej. Na szczęście, dzięki kilku zabiegom pielęgnacyjnym oraz odmładzaniu cukinii w sierpniu, mamy szansę na przedłużenie i zwiększenie zbiorów cukinii. Jeśli późnym latem odpowiednio o nią zadbamy, będziemy mogli cieszyć się smakiem plonów z własnego ogródka nawet do późnej jesieni.
Jak odmłodzić rozrośniętą cukinię w sierpniu? Fot. anmbph/123RF.com
Przeczytaj również: 4, 5 i 6 – dlaczego te cyfry są ważne w uprawie ogórków?
Jak odmłodzić cukinię i przedłużyć zbiory?
Latem cukinia narażona jest na ataki chorób i szkodników, których o tej porze roku w ogrodach nie brakuje. Jej kondycja pogarsza się również wskutek długotrwałych upałów i suszy podczas przeciągających się okresów bezdeszczowych. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby osłabioną cukinię odpowiednio wzmocnić w sierpniu. W ten sposób sprawimy, że stanie się zdrowsza i będzie chętniej wydawać kolejne owoce. O czym musimy pamiętać, aby przedłużyć zbiory?
Doświadczony działkowiec, który dzieli się swoją wiedzą na kanale Ogród na piasku na portalu YouTube, podpowiada, aby zacząć od regularnego i obfitego podlewania cukinii. Każda roślina musi dziennie otrzymywać co najmniej 10 l wody mającej temperaturę otoczenia. W sierpniu nie możemy zapominać również o systematycznych zbiorach. Pozostawiając dorodne owoce na krzakach, zniechęcamy rośliny do zawiązywania kolejnych. Powinniśmy także zadbać o nawożenie cukinii, ponieważ późnym latem składniki odżywcze w glebie mogły zostać już wyczerpane.
Czym nawozić cukinię w sierpniu, by pobudzić ją do obfitego i długotrwałego owocowania? Sprawdzi się roztwór ze świeżych drożdży piekarskich. Dodajemy 100 g takiego produktu do 1 l wody z 1 łyżeczką cukru. Po kilku godzinach płyn rozcieńczamy 10 l wody i wykorzystujemy do podlewania cukinii. Każdą roślinę podlewamy 5 l takiej odżywki. Zamiast drożdży możemy wykorzystać również rozcieńczoną gnojówkę z pokrzyw (1:10). Zgodnie z zaleceniem eksperta z Ogrodu na piasku nawozy stosujemy po podlaniu cukinii zwykłą wodą, nie zamiast niej.
Pamiętajmy także o odmłodzeniu cukinii. W sierpniu jest ona silnie rozrośnięta, a wiele liści i pędów nosi ślady chorób. Wszystkie te liście, na których widzimy niepokojące objawy (przebarwienia, uszkodzenia, mączysty nalot i zaschnięcia), ścinamy z rośliny za pomocą sekatora. Najlepiej cięcie wykonać pod kątem, bezpośrednio nad miejscem, skąd wyrastają łodygi. Odmłodzone i pobudzone do długiego owocowania cukinie warto jeszcze wyściółkować słomą, tekturą lub skoszoną trawą.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Prosta mieszanka sprawi, że pomidory będą owocować do późnej jesieni. Owoce będą zdrowe i smaczne
Jesienne nawożenie roślin owocowych. Kiedy i czym nawozić, by za rok zwiększyć plony?
Sierpień to najlepszy termin na siew lubczyku ogrodowego. Jak założyć wieloletnią uprawę?