Spis treści:
Najpiękniejsze odmiany derenia
Dereń to okazały krzew, który cieszy się popularnością ze względu na dekoracyjny wygląd przez cały rok. Wiosną i latem zachwyca morzem uroczych kwiatów, z kolei jesienią jego liście przybierają czerwone odcienie. Roślina ta pięknie zdobi nasze ogrody również w okresie zimowym, kiedy pędy przebarwiają się na czerwono, co doskonale eksponuje krzewy na tle bieli śniegu. Warto też wiedzieć, że dereń występuje w wielu różnych odmianach, które różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów, siłą wzrostu, wysokością, a także pokrojem. Poniżej przedstawiamy kilka najpiękniejszych odmian derenia.
- Dereń cornus florida Rubra – najpopularniejsza odmiana zaliczająca się do tego gatunku, która dorasta do 2 metrów wysokości. Posiada eliptyczne liście, które w okresie jesiennym przebarwiają się na czerwono. Największą ozdobą krzewu są różowo-białe kwiaty.
- Dereń kwiecisty Rainbow – wolno rosnący krzew, który osiąga maksymalnie do 3 metrów wysokości. Posiada zielone liście z żółtym obrzeżeniem, które jesienią przebarwiają się na purpurowo-czerwono. W okresie kwitnienia wytwarza białe, nieduże kwiaty.
- Dereń kwiecisty Malinowa Chmurka – charakteryzuje się różowymi kwiatami o oryginalnej budowie. Dekoracyjne są również duże, często lekko skręcone lub pomarszczone liście, które przebarwiają się jesienią na kolor czerwono-purpurowy. Krzew dorasta do 3-4 metrów wysokości.
- Dereń biały Sibrica – wyróżnia się białymi kwiatami, zebranymi w baldachogrona. Charakteryzuje się też czerwonymi owocami, które przypominają małe jabłka. Roślina osiąga wysokość od 1,5 do 2 metrów.
Wyróżniamy wiele odmian derenia. Fot.CanvaPro
Jak zrobić zdrewniałe sadzonki derenia?
Chcesz mieć więcej dereni w swoim ogrodzie? W tym celu wcale nie musisz dokupywać kolejne rośliny. Okazuje się, że sadzonki derenia można łatwo pozyskać z już rosnących w naszym ogrodzie krzewów. Jak to zrobić? Doświadczony ogrodnik z kanału z Plantą w Ogrodzie na YouTube zdradza ciekawy sposób. Aby rozmnożyć derenia, należy przede wszystkim pobrać sadzonki zdrewniałe, czyli tzw. sztobry. Najlepiej to zrobić na początku grudnia.
Do rozmnażania derenia przez sztobry potrzebne są młode pędy o grubości około 1 cm. Następnie za pomocą ostrego noża czy sekatora tniemy je na odcinki 10-15 cm (górną część warto przyciąć na skos, co powala uniknąć posadzenia rośliny do góry nogami). Warto przy tym pamiętać, że każda sadzonka powinna posiadać przynajmniej 2-3 węzły.
Tak przygotowane sztobry umieszczamy w doniczce, wypełnionej wilgotnym piaskiem. Sadzonki derenia można zostawić w chłodnym pomieszczeniu (np. w garażu), ale jest lepszy sposób. W tym celu wykopujemy w ogrodzie dość głęboki dołek, a następnie umieszczamy w nim doniczkę z sadzonkami tak, aby jej brzeg znalazł się 10-15 cm poniżej poziomu gruntu. Na koniec wystarczy zasypać wszystko ziemią i zastawić rośliny aż do marca. Na wiosnę sadzonki będą gotowe do przeniesienia na miejsce docelowe.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Tak dawniej uprawiano roślin w ogrodzie. Zapomniane metody działkowe naszych dziadków