Fot.123RF.com
Lawenda w doniczce jest wspaniałą dekoracją każdego wnętrza. W zależności od odmiany może przybierać kolor ciemnofioletowy, błękitny lub bladoróżowy.
Jak pielęgnować lawendę w doniczce?
Roślinę należy przede wszystkim regularnie przycinać, usuwając gałązki, które już przekwitły i nie dopuszczając do ich drewnienia. Bez względu na to, czy hodujemy lawendę w domu, w ogrodzie czy na balkonie, należy zapewnić jej warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Umieśćmy ją zatem w dobrze nasłonecznionym miejscu i w miarę przewiewnym. Przed zasadzeniem do doniczki obsypmy żwirkiem lub keramzytem. Do ziemi warto dodać nawóz bogaty w wapń ― jednym z domowych sposobów jest wrzucenie pokruszonych skorupek jajek.
Podlewanie lawendy w doniczce
Warto pamiętać, że lawenda w doniczce wysycha szybciej niż ta rosnąca w ogrodzie, musi więc być podlewana co najmniej dwa razy w tygodniu. Uważajmy jednak, aby jej nie przelać.
Przycinanie lawendy w doniczce
Coroczne przycinanie lawendy sprawi, że roślina będzie obficie kwitła i zachowa odpowiedni kształt. Jest to zabieg wręcz obowiązkowy w jej uprawie. Lawendę należy przycinać 2 razy do roku. Do wyboru mamy 3 terminy.
I termin - wczesna wiosna
Przycinanie od połowy marca do początku kwietnia. Najlepiej w ciepły i słoneczny dzień. Jest to cięcie bardzo ważne dla zachowania prawidłowego pokroju lawendy i uniknięcia powstania tzw. "łysego gniazda wewnątrz krzewu". Usuwamy też wszystkie uszkodzone przez zimę pędy.
II termin - lato
Okres od lipca do września, gdy lawenda kwitnie. Polega ono na przycinaniu przekwitających kwiatostanów. Pobudza to lawendę do ponownego kwitnienia.
III termin - początek jesieni (połowa września)
To cięcie możemy wykonać zamiennie z wiosennym przycinaniem. Zabieg wykonujemy w ciepły, pochmurny i bezdeszczowy dzień. Nie należy go opóźniać, ponieważ rozwijające się młode przyrosty mogą zostać uszkodzone przez przymrozki.
Na zimę lawendę na balkonie należy zabezpieczyć przed mroźnym wiatrem, owijając doniczkę grubą warstwą kartonu lub styropianu.
Przeczytaj również: Uprawa i zbieranie lawendy
Jaką doniczkę wybrać?
Aby w pełni wyeksponować urodę lawendy, warto posadzić ja w doniczce w kontrastującym z kwitami kolorze lub chromatycznym odcieniu. Pojemnik warto również dobrać do stylu, w jakim mamy urządzone wnętrze. I tak, w przypadku stylu prowansalskiego - świetnie sprawdzą się okrągłe, ceramiczne donice. Idealnym dodatkiem będą też metalowe osłonki. Z kolei przy aranżacji w stylu rustykalnym najlepiej prezentuje się lawenda posadzona w efektownej, miedzianej doniczce. Jeśli natomiast w naszym wnętrzu dominuje nurt skandynawski wówczas postawmy na bielone, drewniane skrzyneczki.
Domowa apteczka
Lawenda w doniczce jest nie tylko piękną ozdobą, ale też źródłem wielu cennych składników niezastąpionych w każdej domowej apteczce. Przygotowana z jej kwiatów herbata działa uspokajająco i łagodzi bóle głowy. Zawieszony przy łóżku bukiecik suszonej lawendy pomaga się odprężyć i szybko zasnąć. Pozyskiwany z rośliny olejek jest natomiast idealnym dodatkiem do relaksującej kąpieli podczas zabiegów spa.
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale lawenda ma szerokie zastosowanie w praktyce kulinarnej. Możemy ją stosować w postaci suszonej (łodygi) oraz świeżej (liście). Jest fantastycznym dodatkiem do marynaty oraz jako przyprawa do potraw grillowanych. Napar z lawendy skutecznie wspomaga leczenie przeziębień.
Jako dodatek do ziołowego płynu do polerowania drewna
Zmieszaj ze sobą: pół filiżanki destylowanego białego octu winnego, 2 łyżeczki oliwy z oliwek i 5-10 kropli olejku lawendowego. Zwilż w płynie miękką ściereczkę i przetrzyj powierzchnię, którą chcesz wypolerować. Ocet posiada działanie czyszczące, oliwa nabłyszczające, a lawenda dezynfekujące.
Lawenda — sposób na muchy
Do butelki z atomizerem przelewamy alkohol i dorzucamy do niego garść suszonej lawendy. Rozpylamy środek dwa razy dziennie w pomieszczeniu, w którym pojawiły się owady.
Lawenda - na komary
Preparat na bazie octu i olejku lawendowego rozpylony na skórę zabezpieczy przed ukłuciami tych owadów. Jeśli natomiast szkoda się już stała, swędzący ślad po ugryzieniu warto natrzeć kilkoma ususzonymi kwiatami lawendy.
Przeczytaj na następnej stronie: Jak pielęgnować lawendę w ogrodzie?