Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować lawendę w doniczce

Prawie każdy miłośnik roślin ozdobnych marzy o domowej uprawie lawendy. To wyjątkowy kwiat, który nie tylko pięknie wygląda, ale również niesamowicie pachnie.

Jak pielęgnować lawendę w doniczce

Fot.123RF.com

Lawenda w doniczce jest wspaniałą dekoracją każdego wnętrza. W zależności od odmiany może przybierać kolor ciemnofioletowy, błękitny lub bladoróżowy.

Jak pielęgnować lawendę w doniczce?

Roślinę należy przede wszystkim regularnie przycinać, usuwając gałązki, które już przekwitły i nie dopuszczając do ich drewnienia. Bez względu na to, czy hodujemy lawendę w domu, w ogrodzie czy na balkonie, należy zapewnić jej warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Umieśćmy ją zatem w dobrze nasłonecznionym miejscu i w miarę przewiewnym. Przed zasadzeniem do doniczki obsypmy żwirkiem lub keramzytem. Do ziemi warto  dodać nawóz bogaty w wapń ― jednym z domowych sposobów jest wrzucenie pokruszonych skorupek jajek.  

Podlewanie lawendy w doniczce

Warto pamiętać, że lawenda w doniczce wysycha szybciej niż ta rosnąca w ogrodzie, musi więc być podlewana co najmniej dwa razy w tygodniu. Uważajmy jednak, aby jej nie przelać.

Przycinanie lawendy w doniczce

Coroczne przycinanie lawendy sprawi, że roślina będzie obficie kwitła i zachowa odpowiedni kształt. Jest to zabieg wręcz obowiązkowy w jej uprawie. Lawendę należy przycinać 2 razy do roku. Do wyboru mamy 3 terminy.

I termin - wczesna wiosna
Przycinanie od połowy marca do początku kwietnia. Najlepiej w ciepły i słoneczny dzień. Jest to cięcie bardzo ważne dla zachowania prawidłowego pokroju lawendy i uniknięcia powstania tzw. "łysego gniazda wewnątrz krzewu". Usuwamy też wszystkie uszkodzone przez zimę pędy.

II termin - lato

Okres od lipca do września, gdy lawenda kwitnie. Polega ono na przycinaniu przekwitających kwiatostanów. Pobudza to lawendę do ponownego kwitnienia.

III termin - początek jesieni (połowa września)

To cięcie możemy wykonać zamiennie z wiosennym przycinaniem. Zabieg wykonujemy w ciepły, pochmurny i bezdeszczowy dzień. Nie należy go opóźniać, ponieważ rozwijające się młode przyrosty mogą zostać uszkodzone przez przymrozki.

Na zimę lawendę na balkonie należy zabezpieczyć przed mroźnym wiatrem, owijając doniczkę grubą warstwą kartonu lub styropianu.

Przeczytaj również: Uprawa i zbieranie lawendy

Jaką doniczkę wybrać?

Aby w pełni wyeksponować urodę lawendy, warto posadzić ja w doniczce w kontrastującym z kwitami kolorze lub chromatycznym odcieniu. Pojemnik warto również dobrać do stylu, w jakim mamy urządzone wnętrze. I tak, w przypadku stylu prowansalskiego - świetnie sprawdzą się okrągłe, ceramiczne donice. Idealnym dodatkiem będą też metalowe osłonki.  Z kolei przy aranżacji w stylu rustykalnym najlepiej prezentuje się lawenda posadzona w efektownej, miedzianej doniczce. Jeśli natomiast w naszym wnętrzu dominuje nurt skandynawski wówczas postawmy na bielone, drewniane skrzyneczki.

Domowa apteczka

Lawenda w doniczce jest nie tylko piękną ozdobą, ale też źródłem wielu cennych składników niezastąpionych w każdej domowej apteczce. Przygotowana z jej kwiatów herbata działa uspokajająco i łagodzi bóle głowy. Zawieszony przy łóżku bukiecik suszonej lawendy pomaga się odprężyć i szybko zasnąć. Pozyskiwany z rośliny olejek jest natomiast idealnym dodatkiem do relaksującej kąpieli podczas zabiegów spa.

Zobacz więcej zdjęć

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale lawenda ma szerokie zastosowanie w praktyce kulinarnej. Możemy ją stosować w postaci suszonej (łodygi) oraz  świeżej (liście). Jest fantastycznym dodatkiem do marynaty oraz jako przyprawa do potraw grillowanych. Napar z lawendy skutecznie wspomaga leczenie przeziębień.

Jako dodatek do ziołowego płynu do polerowania drewna

Zmieszaj ze sobą: pół filiżanki destylowanego białego octu winnego, 2 łyżeczki oliwy z oliwek i 5-10 kropli olejku lawendowego. Zwilż w płynie miękką ściereczkę i przetrzyj powierzchnię, którą chcesz wypolerować. Ocet posiada działanie czyszczące, oliwa nabłyszczające, a lawenda dezynfekujące.

Lawenda — sposób na muchy

Do butelki z atomizerem przelewamy alkohol i dorzucamy do niego garść suszonej lawendy. Rozpylamy środek dwa razy dziennie w pomieszczeniu, w którym pojawiły się owady.

Lawenda - na komary

Preparat na bazie octu i olejku lawendowego rozpylony na skórę zabezpieczy przed ukłuciami tych owadów. Jeśli natomiast szkoda się już stała, swędzący ślad po ugryzieniu warto natrzeć kilkoma ususzonymi kwiatami lawendy.

Przeczytaj na następnej stronie: Jak pielęgnować lawendę w ogrodzie?

REKLAMA

Fot.123RF.com

Jak pielęgnować lawendę w ogrodzie?

Lawenda pochodzi ze strefy śródziemnomorskiej, wymaga więc, by zapewnić jej podobne warunki klimatyczno-glebowe. Roślina najlepiej czuje się w glebie luźnej, ciepłej i przepuszczalnej, o zasadowym pH. Cięższe ziemie wymagają zdrenowania i rozluźnienia. Przed posadzeniem rośliny, zbyt kwaśne podłoże należy wzbogacić dolomitem lub kredą.

Uwaga! Krzewinka zupełnie nie toleruje zbyt mokrego podłoża.

Lawenda – jakie stanowisko?

Stanowisko lawendy powinno być słoneczne, ale zaciszne i przesłonięte od wiatru. Zimą konieczne jest zabezpieczenie lawendowego zakątka przed oddziaływaniem mroźnych podmuchów.

Jak sadzić lawendę?

Sadzonki z pojemnika sadzi się późnym latem lub wiosną. Roślina potrzebuje paru miesięcy, by dobrze się rozrosnąć i przygotować na ewentualne chłodniejsze warunki. Wysiew siewek z nasion zaczynamy po ustąpieniu okresu nocnych przymrozków.

Rozstawa między kolejnymi krzaczkami lawendy zależy od szerokości i wysokości uprawianej odmiany. Co do zasady, przyjmuje się, że najlepiej sadzić je w 30-40 cm odstępach. Świeże nasadzenia podlewamy systematycznie wodą, nie dopuszczając jednak do nadmiernego zawilgotnienia podłoża. Na jesień roślinę możemy dokarmić kompostem.

Jak suszyć lawendę?

Zaraz po ścięciu kwiatostany lawendy układamy w niezbyt grube pęczki i ściągamy najlepiej gumką recepturką. Tak przygotowane bukieciki wieszamy kwiatami w dół w pewnej odległości jeden od drugiego mocując (na przykład spinaczem do papieru) do rozciągniętego sznurka bądź drutu. Najlepiej suszyć lawendę naturalnie, rozwieszoną w przewiewnym, zacienionym, suchym, ale niezbyt ciepłym miejscu. Lawenda suszona na słońcu straci swój aromat, a także kolor kwiatów.

Po wysuszeniu oddzielamy kwiaty od łodyżek, dbając o to, by ich nie rozkruszyć. Tak otrzymane kwiatki lawendy wkładamy do wcześniej przygotowanych saszetek (np. lnianych) i umieszczamy w szafach czy szufladach. Można je też zamknąć szczelnie w szklanym pojemniku.

Przeczytaj na następnej stronie: Choroby i szkodniki lawendy

REKLAMA

Fot.Pixabay.com

Choroby i szkodniki lawendy

Fytoftoroza

Chorobą, która najczęściej atakuje lawendę jest fytoftoroza - wywołuje ją patogen Phytophthora sp. Jego źródłem może być zarażone podłoże lub rośliny, z których pobierane były sadzonki. Przy sprzyjających warunkach, duża wilgotność i temperatura ponad 20⁰C, patogen rozprzestrzenia się i zaraża kolejne rośliny.

Objawy: Na zainfekowanych roślinach widać brązowienie i obumieranie pojedynczych pędów, u nasady których widoczna jest zgnilizna.

Zwalczanie: Po zauważeniu objawów choroby najlepiej pozbyć się chorych roślin, a całą resztę opryskać jednym z wymienionych środków: Biosept 33 SL (0,1%), Aliette 80 WP (0,2%) czy Mil¬dex 711,9 WG (0,1%) lub podlać: Previcur 607 SL (0,2%) lub Previcur Energy 840 SL (0,2%).

Biała pleśń

Kolejną chorobą grzybową jest szara pleśń, wywoływana przez grzyba Botrytis cinerea, który rozwija się już w temperaturze ok. 4⁰C i wilgotności powietrza ponad 92%. Najczęściej poraża rośliny sadzone w dużym zagęszczeniu. 

Objawy: pierwszym symptomem jest brązowienie i zamieranie wierzchołków łodyg lawendy, potem widać jak nekroza obejmuje kolejne pędy.

Zwalczanie:  Przede wszystkim, nie należy sadzić roślin w dużym zagęszczeniu. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby (charakterystyczne wygięte ku dołowi wierzchołki) najlepiej usunąć najsilniej porażone rośliny, a kolejne spryskać: Rovral Flo 255 SC (0,2%), Tel¬dor 500 SC (0,15%), Euparen Multi 50 WG (0,2%) lub Biosept 33 SL (0,1%). Ważne, by środki stosować naprzemiennie.

Septorioza

Naszą lawendą porazić może także grzyb Septoria lavandulae, wywołujący chorobę zwaną septoriozą.

Objawy: okrągłe brązowe plamy z ciemniejszą obwódką. Grzyb zimuje na chorych liściach i kiedy nadchodzą sprzyjające warunki, czyli temperatura powyżej 15⁰C rozwija się, a zarodniki przenoszone przez wiatr lub wodę zarażają kolejne rośliny.

Zwalczanie:  Po pierwsze, usunięcie zainfekowanych pędów. Po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, rośliny należy opryskać 2-3 razy: Amistar 250 SC (0,05%), Topsin 500 SC (0,1%), Gwarant 500 SC (0,2%). Ważne, by środki stosować naprzemiennie.

Wśród szkodników atakujących lawendę, najczęściej wymienić możemy:

- mszyce

- gąsienice

- pienika śliniankę (Philaenus spumarius)– na łodygach widoczna jest podobna do piany substancja, chroniąca żerujące pod nią larwy. Szkodnik nie powoduje poważnych szkód, niemniej jednak w miejscach występowania widoczne mogą być deformacje łodyg i liści.

- węgorka chryzantemowca (Aphelenchoides ritzemabosii) – na liściach widoczne czarne, małe plamki, z czasem liście zasychają od dołu. Węgorek to nicień występujący na wielu gatunkach roślin zielnych.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.