Porady ogrodnicze

Jak pomóc przetrwać mrozy roślinom na balkonie?

Za nami pierwsze przymrozki, które szczególnie dotkliwie mogą odczuć nasze rośliny. Zadbajmy o nie już teraz, by mogły zdobić tarasy i balkony w kolejnych sezonach. Byliny, rośliny cebulowe, krzewy iglaste, liściaste oraz pnącza, mogą bezpiecznie przezimować na balkonie, jeśli tylko odpowiednio się o nie zatroszczymy. Rośliny w donicach są bardziej narażone na przemarzanie bryły korzeniowej niż te hodowane w gruncie.

Jak pomóc przetrwać mrozy roślinom na balkonie?
REKLAMA

fot. Pixabay.com

Czym zabezpieczyć?

Do ochrony naszych roślin najlepiej używać naturalnych, przewiewnych materiałów. Należą do nich np. słoma, gałązki drzew iglastych, stare gazety, juta, agrowłóknina (lekka, przewiewna, przepuszczająca wilgoć, parę wodną i światło).

Sprawdzonym sposobem izolacji jest okrycie donic folią bąbelkową i postawienie ich na drewnianej desce, styropianie, bądź tekturze, by nie miały bezpośredniego kontaktu z zimnym podłożem. Donice można również wkopać w ziemię, jeśli mamy do tego warunki.

Kolejną metodą jest włożenie donicy do pudełka, wiadra lub większej donicy, a przestrzeń między nimi wypełnić dowolnym materiałem (słoma, trociny, wata, folia). Okryte donice nie muszą wcale straszyć. Mogą stać się ozdobą naszego jesienno-zimowego balkonu. Wtedy całość warto obwiązać ozdobnym sznurem lub kokardą.  Ziemię na wierzchu należy przysypać korą lub gałązkami.

Roślin nie należy okrywać folią, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza, a przy zamarzaniu skraplanej pary wodnej, pędy naszej rośliny zostaną mocno uszkodzone. Podwyższona wilgotność sprzyja także rozwojowi grzybów. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten materiał, pamiętajmy o codziennym wietrzeniu rośliny.

Zobacz więcej zdjęć

Gdzie stawiamy donice?

Zabezpieczone donice z roślinami postawmy w miejscu, gdzie nie będą narażone na silne podmuchy wiatru i opady. Wrażliwe i młode sadzonki powinniśmy chronić w szczególności. Aby dobrze przygotować rośliny do zimowania, już z początkiem września należy zaprzestać ich nawożenia – dzięki temu nie będą intensywnie rosnąć. Rośliny przechowywane zimą w ciepłych pokojach nie przechodzą w spoczynek, lecz ciągle wzrastają. Takie zimowanie bardzo je osłabia i powoduje, że rozpoczynają nowy sezon w nie najlepszym stanie.

Roślinom takim jak róże, które są szczególnie wrażliwe na mróz, tuż pod koroną przywiązujemy gałązki np. świerku, tak, by można było ich drugimi końcami zawinąć koronę róży i związać. Kwiat otulony w taki sposób będzie bezpieczny przez całą zimę.

W chłodnych okresach rośliny balkonowe mogą ucierpieć nie tylko od mrozu, ale także od suszy. Trzeba zadbać o to, aby podłoże w pojemniku nigdy całkowicie nie wyschło. Jeśli temperatura zimą na zewnątrz wynosi powyżej 0 st., należy od czasu do czasu podlewać wszystkie rośliny. Nawadnianie jest szczególnie ważne dla roślin zimozielonych, które nawet zimą nie przerywają wzrostu i transpiracji.

Krzewy iglaste i liściaste, róże, wieloletnie pnącza i byliny mogą na zimę zostać na balkonie jeśli je odpowiednio zabezpieczymy. Większość roślin balkonowych musimy na czas przymrozków jednak przenieść do pomieszczenia. Trzymajmy je najlepiej w pomieszczeniach chłodnych i jasnych (5-10°C). Podlewajmy rzadziej i pilnujmy żeby ziemia w donicach nie wyschła. Na początku marca przesadźmy rośliny do świeżej ziemi i przenieśmy do cieplejszego pomieszczenia. W tym okresie zacznijmy je intensywniej podlewać i nawozić.

Uwaga: Pamiętajmy, że korzenie roślin są znacznie bardziej wrażliwe na zimno niż części nadziemne oraz by roślinom liściastym prócz korzeni zabezpieczać także pędy.

Deccoria.pl

 
Przeczytaj również:
 

Reklama

 
 
 
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

krynia9

A ja proszę ładnie o poradę na temat Hortensji które mam posadzone na działce. A mianowicie 2 szt. Gatunek mi nie znany bo kupiłam i nie było opisane.Nawet nie wiem jaki kolor ma być :) niespodzianka jak zakwitnie.Jak i czym i czy w ogóle okrywać.Czy pędy mam obciąć przy samej ziemi bo liście już opadły. A i zauważyłam że jedna od drugiej miała inne wybarwienia jesienne . .....

Adrian_Londoner

lekkos i frywolnosc piora, temat zrealizowany w sposob wnikliwy, calosc oceniam pozytywnie, dziekuje za porady doniczkowe ;)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pomóc przetrwać mrozy roślinom na balkonie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.