Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się pędraków z trawnika?

Jeśli trawnik w ogrodzie uważacie za swoją chlubę i naprawdę wiele wysiłku wkładacie w jego pielęgnację, z pewnością wiecie, czym są pędraki. Te niewielkie szkodniki to częsty powód, przez który latem w gęstej trawie pojawiają się nieestetyczne prześwity i ciemne, brązowe plamy.

Jak pozbyć się pędraków z trawnika?

fot. 123RF/PICSEL

Pędraki żerujące w glebie i przyczyniające się do niszczenia trawnika to najczęściej larwy chrabąszcza majowego. Ten dorastający do ok. 2-3 cm wielkości owad z charakterystycznymi czułkami i brunatnymi pokrywami skrzydłowymi zimuje pod ziemią, by wiosną, na przełomie kwietnia i maja opuścić kryjówki i rozpocząć żer na młodych liściach drzew i krzewów. W czerwcu samice składają jaja, z których po paru tygodniach wylęgają się larwy. Początkowo żyją one pod powierzchnią ziemi, gdzie żywią się materią organiczną z rozkładających się roślin. Im robią się starsze, tym bardziej łakome – zaczynają podgryzać korzenie roślin, co objawia się ich słabnięciem i zamieraniem.

Plamy na trawniku

Na trawniku zauważyć można żółte placki, plamy martwych źdźbeł, jednak nie szkodzą one tylko trawnikom, ale też szkółkom młodych drzew i krzewów — ich żarłoczność powoduje usychanie pędów i gałęzi młodych drzewek. Pędraki w warzywach korzeniowych wygryzają dziury oraz niszczą siewki w rozsadnikach. Pędraki w glebie żerują aż przez trzy lata – dopiero po tym czasie przepoczwarzają się w dorosłe chrabąszcze, gotowe o dalszego rozrodu.

Wyraźne uszkodzenia trawnika pojawiają się latem i wczesną jesienią. Obecność pędraków łatwo pomylić z objawami niedoborów gleby w składniki pokarmowe. Jeśli mimo nawożenia wciąż dostrzegamy problem – to znak, że w ogrodzie prawdopodobnie pojawiły się te szkodniki. Można też wykonać prost test – pociągnijmy lekko za źdźbła trawy, znajdujące się w obrębie żółtobrązowych plam. Jeśli darń łatwo odejdzie od ziemi, a pod nią znajdziemy białe „robaki”, możemy mieć pewność, że to sprawka żarłocznych larw. Uwaga: Podobne szkody powodują nicienie, te jednak są tak małe, że nie zauważymy ich gołym okiem.

Pędraki żerujące w trawniku są białe, grube, lekko wygięte. Ich głowy są brązowe, a ciała zakończone czarnym odwłokiem, osiągają długość 3-4 cm. Szkodniki najczęściej pojawiają się w ogrodach na ziemiach piaszczystych, dawnych łąkach lub pastwiskach dla zwierząt. Larwy pojawiają się tam, gdzie nie występują krety, czyli ich naturalni wrogowie. Dlatego nie zawsze warto pozbywać się tych zwierząt z ogrodu.

Jak pozbyć się pędraków z trawnika?

Zwalczanie pędraków najłatwiej przeprowadzać latem, kiedy znajdują się one przeważnie ok. 10-20 cm głębokości pod ziemią.

Już na początku trzeba zaznaczyć, że zwalczanie chrabąszczy majowych i ich larw jest trudne i wymaga systematyczności. Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja trawnika, a przede wszystkim koszenie. Nie należy dopuszczać, by ścięta trawa zasychała na murawie – każdorazowo trzeba ją wyczesywać. Warto stosować również zabiegi wertykulacji i aeracji. Działania te, podobnie jak przekopywanie ziemi w ciepłe, suche i słonecznie dni sprawia, że jaja owadów i larwy wydobywane są na powierzchnię: możemy zbierać i niszczyć je samodzielnie, pozostawić do wyschnięcia i obumarcia na słońcu lub jako pokarm dla ptaków. Nie płoszmy z trawników ptaków, takich jak: szpaki, sikorki, muchołówki, pleszki, pliszki, kowaliki- pomogą nam w walce ze szkodnikami! Co ciekawe, niektóre z nich, np. sikorka, potrafi zjeść w ciągu nią tyle owadów i larw, ile sama waży!

Aby ograniczyć liczbę pędraków żerujących w trawie, na noc, na murawę warto założyć czarną folię. Taki zabieg spowoduje, że larwy wyjdą na powierzchnię, a na drugi dzień będzie można je zgrabić i wyrzucić.
W pobliżu roślin szczególnie narażonych na niszczenie przez szkodniki warto uprawiać gatunki, za którymi te owady nie przepadają: cebulę, czosnek, gorczycę.

Zwalczajmy również chwasty, a przede wszystkim perze, szczególnie lubiany przez larwy chrząszcza majowego.

Z naturalnych jednak o bardziej zdecydowanych środków zwalczania pędraków zastosować można preparaty zawierające bakterie utrudniające rozwój szkodników glebowych – do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym. Ich działanie wspomóc można nawozem z gryki.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.