fot. 123RF/PICSEL
Pędraki żerujące w glebie i przyczyniające się do niszczenia trawnika to najczęściej larwy chrabąszcza majowego. Ten dorastający do ok. 2-3 cm wielkości owad z charakterystycznymi czułkami i brunatnymi pokrywami skrzydłowymi zimuje pod ziemią, by wiosną, na przełomie kwietnia i maja opuścić kryjówki i rozpocząć żer na młodych liściach drzew i krzewów. W czerwcu samice składają jaja, z których po paru tygodniach wylęgają się larwy. Początkowo żyją one pod powierzchnią ziemi, gdzie żywią się materią organiczną z rozkładających się roślin. Im robią się starsze, tym bardziej łakome – zaczynają podgryzać korzenie roślin, co objawia się ich słabnięciem i zamieraniem.
Plamy na trawniku
Na trawniku zauważyć można żółte placki, plamy martwych źdźbeł, jednak nie szkodzą one tylko trawnikom, ale też szkółkom młodych drzew i krzewów — ich żarłoczność powoduje usychanie pędów i gałęzi młodych drzewek. Pędraki w warzywach korzeniowych wygryzają dziury oraz niszczą siewki w rozsadnikach. Pędraki w glebie żerują aż przez trzy lata – dopiero po tym czasie przepoczwarzają się w dorosłe chrabąszcze, gotowe o dalszego rozrodu.
Wyraźne uszkodzenia trawnika pojawiają się latem i wczesną jesienią. Obecność pędraków łatwo pomylić z objawami niedoborów gleby w składniki pokarmowe. Jeśli mimo nawożenia wciąż dostrzegamy problem – to znak, że w ogrodzie prawdopodobnie pojawiły się te szkodniki. Można też wykonać prost test – pociągnijmy lekko za źdźbła trawy, znajdujące się w obrębie żółtobrązowych plam. Jeśli darń łatwo odejdzie od ziemi, a pod nią znajdziemy białe „robaki”, możemy mieć pewność, że to sprawka żarłocznych larw. Uwaga: Podobne szkody powodują nicienie, te jednak są tak małe, że nie zauważymy ich gołym okiem.
Pędraki żerujące w trawniku są białe, grube, lekko wygięte. Ich głowy są brązowe, a ciała zakończone czarnym odwłokiem, osiągają długość 3-4 cm. Szkodniki najczęściej pojawiają się w ogrodach na ziemiach piaszczystych, dawnych łąkach lub pastwiskach dla zwierząt. Larwy pojawiają się tam, gdzie nie występują krety, czyli ich naturalni wrogowie. Dlatego nie zawsze warto pozbywać się tych zwierząt z ogrodu.
Jak pozbyć się pędraków z trawnika?
Zwalczanie pędraków najłatwiej przeprowadzać latem, kiedy znajdują się one przeważnie ok. 10-20 cm głębokości pod ziemią.
Już na początku trzeba zaznaczyć, że zwalczanie chrabąszczy majowych i ich larw jest trudne i wymaga systematyczności. Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja trawnika, a przede wszystkim koszenie. Nie należy dopuszczać, by ścięta trawa zasychała na murawie – każdorazowo trzeba ją wyczesywać. Warto stosować również zabiegi wertykulacji i aeracji. Działania te, podobnie jak przekopywanie ziemi w ciepłe, suche i słonecznie dni sprawia, że jaja owadów i larwy wydobywane są na powierzchnię: możemy zbierać i niszczyć je samodzielnie, pozostawić do wyschnięcia i obumarcia na słońcu lub jako pokarm dla ptaków. Nie płoszmy z trawników ptaków, takich jak: szpaki, sikorki, muchołówki, pleszki, pliszki, kowaliki- pomogą nam w walce ze szkodnikami! Co ciekawe, niektóre z nich, np. sikorka, potrafi zjeść w ciągu nią tyle owadów i larw, ile sama waży!
Aby ograniczyć liczbę pędraków żerujących w trawie, na noc, na murawę warto założyć czarną folię. Taki zabieg spowoduje, że larwy wyjdą na powierzchnię, a na drugi dzień będzie można je zgrabić i wyrzucić.
W pobliżu roślin szczególnie narażonych na niszczenie przez szkodniki warto uprawiać gatunki, za którymi te owady nie przepadają: cebulę, czosnek, gorczycę.
Zwalczajmy również chwasty, a przede wszystkim perze, szczególnie lubiany przez larwy chrząszcza majowego.
Z naturalnych jednak o bardziej zdecydowanych środków zwalczania pędraków zastosować można preparaty zawierające bakterie utrudniające rozwój szkodników glebowych – do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym. Ich działanie wspomóc można nawozem z gryki.
Deccoria.pl