Spis treści:
Przycinanie pietruszki naciowej
Uprawa pietruszki naciowej jest dziecinnie prosta. Ta dwuletnia roślina, której aromatyczne liście chętnie wykorzystujemy w kuchni, nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeśli zapewnimy jej jasne stanowisko oraz żyzną glebę, musimy pamiętać w zasadzie tylko o jej podlewaniu i odchwaszczaniu stanowiska. Jeżeli jednak zależy nam na przedłużeniu zbiorów i uzyskaniu więcej gęstej, zdrowej naci, nie powinniśmy zapominać również o umiejętnym przycinaniu pietruszki.
Ten prosty zabieg zachęca rośliny do wytwarzania jeszcze większej masy zielonych liści. Pietruszka naciowa szybko odrasta po ścięciu, zagęszczając swą aromatyczną nać. Z zabiegiem warto zaczekać, aż rośliny będą odpowiednio duże i osiągną wysokość ok. 15 cm. Zazwyczaj właściwy moment na pierwszy zbiór przypada na ok. 3 miesiące od momentu siewu. Kolejne przycinania pietruszki możemy realizować co 2-3 tygodnie, gdy nać odrośnie. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, jak jest jeszcze chłodno, ponieważ o tej porze liście pietruszki mają najsilniejszy zapach i najbardziej wyrazisty smak.
Zanim przytniemy pietruszkę, poczekajmy, aż nać osiągnie odpowiednią wysokość. Fot. svdolgov/123RF.com
Przeczytaj również: Dlaczego marchewka nie rośnie, pęka i jest krzywa? Przyczyną jest nie tylko zła gleba
Jak przycinać pietruszkę, by lepiej rosła?
Pietruszka naciowa będzie rosła zdrowo i bujnie, jeśli zastosujemy odpowiednią technikę jej przycinania. To bardzo prosty zabieg, nad którym wielu ogrodników długo się nie zastanawia. Podczas wykonywania tej czynności warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dzięki czemu tegoroczne zapasy świeżej natki będą jeszcze większe. Jak przycinać pietruszkę, by lepiej rosła? Oto najważniejsze wskazówki:
- Za pomocą zwykłych nożyczek lub specjalnych nożyc do ziół odcinamy całe łodygi u postawy, nie zaś same liście. Jeśli ogołocimy pędy, natka się nie zagęści. Ścinanie u nasady pobudza pietruszkę do wytwarzania wielu nowych łodyżek;
- Przycinanie warto rozpocząć od łodyg znajdujących się na zewnątrz i stopniowo kierować się do środka;
- Podobnie jak w przypadku wielu innych ziół regularne przycinanie stymuluje pietruszkę naciową do wzrostu. Trzeba jednak pamiętać, aby jednorazowo nie ścinać więcej niż 1/3 naci. Nadmierne zbiory zestresują roślinę, osłabią ją i spowolnią jej rozwój;
- Równocześnie pozbywajmy się z rośliny pojedynczych uszkodzonych lub pożółkłych liści;
- Pietruszka naciowa w sprzyjających warunkach może zakwitnąć, wytwarzając baldachy zielonkawych kwiatów. Możesz poczekać i zebrać z niej nasiona lub ściąć kwiaty, aby pobudzić roślinę do dalszego tworzenia naci.
Częste przycinanie pietruszki naciowej pobudza ją do wzrostu, dzięki czemu możemy cieszyć się długimi i obfitymi zbiorami. Pamiętajmy jednak, aby z zabiegiem nie przesadzić, bo nadmiernie osłabimy roślinę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Będą czerwone, słodkie i soczyste. Jak woda z cukrem działa na pomidory?
Co zrobić, żeby ogórki gruntowe nie były gorzkie? Kluczowe są stanowisko i podlewanie
Plamy na liściach cukinii - to nie zawsze oznaka choroby. Odmiany cukinii o liściach w plamy