Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przyspieszyć kompostowanie? Najlepszy nawóz gotowy w trzy miesiące, bez przykrych zapachów w ogrodzie

Przyspieszenie kompostowania pozwala uzyskać pełnowartościowy nawóz już nawet w trzy miesiące, bez ryzyka przykrych zapachów w ogrodzie. Odpowiednio dobrane składniki, właściwe proporcje oraz dbałość o napowietrzenie i wilgotność pryzmy umożliwiają skuteczne i szybkie przetwarzanie materii organicznej. Ten poradnik przedstawia sprawdzone metody, dzięki którym kompost dojrzewa szybciej, staje się bezpieczny dla roślin i skutecznie wzbogaca glebę. Sprawdź, jak osiągnąć ten efekt krok po kroku.

Jak przyspieszyć kompostowanie? Najlepszy nawóz gotowy w trzy miesiące, bez przykrych zapachów w ogrodzie
Pełnowartościowy kompost można mieć już po 3 miesiącach. Jak to zrobić? Fot. Andrea Obzerova/123RF.com

Spis treści:

Kompost – czarne złoto ogrodników

Kompostowanie to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów gospodarowania odpadami organicznymi. Dzięki niemu zmniejsza się ilość wyrzucanych materiałów, przy jednoczesnej poprawie jakości gleby w ogrodzie. Na dodatek to wszystko ma miejsce przy niskim nakładzie kosztów. Kompost, nazywany "czarnym złotem ogrodników", to bogate źródło materii organicznej i składników odżywczych dla roślin. Nawóz ten zawiera makro- i mikroelementy, witaminy, naturalne hormony wzrostu oraz kwasy organiczne.

Dojrzały kompost jest bogatym źródłem składników pokarmowych i substancji biologicznie czynnych, korzystnie wpływających na glebę i rośliny. Jego regularne stosowanie wspiera biologiczną aktywność gleby, poprawia jej jakość i strukturę oraz sprzyja zdrowotności roślin, ograniczając obecność patogenów i chwastów. Na glebach lekkich kompost zwiększa pojemność wodną, a na cięższych poprawia jej przepuszczalność. To kompletny, wieloskładnikowy nawóz, który wzbogaca glebę w próchnicę, odbudowując jej równowagę biologiczną.

Jak długo dojrzewa kompost?

Czas rozkładu materii organicznej zależy m.in. od pory roku, napowietrzenia i wilgotności komponentów. Standardowo proces dojrzewania kompostu trwa ok. roku. Jednak odpowiednie rozdrobnienie surowców, jego systematyczne przerzucanie (ok. co 4-5 dni) oraz utrzymanie właściwych warunków wewnątrz pryzmy, może skrócić ten czas nawet do trzech miesięcy w sezonie letnim. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj wykorzystanego materiału.

Przeczytaj także: Bio nawóz do truskawek. Regularnie stosowany zwiększa kwitnienie i plonowanie

Do kompostowania nadają się niemal wszystkie odpady organiczne pochodzące z domu i ogrodu, pod warunkiem, że nie zawierają toksycznych substancji. Najlepsze składniki to: liście (ale nie wszystkie – np. liście orzecha włoskiego mogą spowalniać rozkład), skoszona trawa, resztki roślinne, przekwitające kwiaty, chwasty (bez nasion), obierki warzyw i owoców (z wyjątkiem cytrusów), fusy z kawy i herbaty (razem z filtrami), skorupki jaj, rozdrobniona kora, wióry, a także niewielkie ilości rozdrobnionego, niezadrukowanego papieru i tektury oraz popiół drzewny.

Nie bez przyczyny kompost nazywany jest "czarnym złotem" ogrodników. Fot. piyaset/CanvaPro

Jak przyspieszyć kompostowanie?

Istnieje wiele sposobów na przyspieszenie procesu kompostowania. Jednym z nich jest zastosowanie aktywatorów kompostu – gotowych preparatów zawierających m.in. bakterie, grzyby i enzymy, które przyspieszają rozkład materiału organicznego. Jedną z głównych ról w procesie kompostowania odgrywają dżdżownice kompostowe, takie jak dżdżownica kalifornijska, poprawiające strukturę pryzmy. Ważne jest także zachowanie odpowiedniego stosunku materiałów "zielonych" (bogatych w azot, np. skoszona trawa, resztki warzyw i owoców, zielone liście) do "brązowych" (bogatych w węgiel, np. suche liście, gałęzie i patyki, słoma, rozdrobniona kora) – kolejno w proporcji ok. 1:3.

Rozdrabnianie składników oraz regularne mieszanie kompostu zwiększa dostęp tlenu, niezbędnego dla bakterii tlenowych, odpowiedzialnych za rozkład. Wilgotność materiału powinna przypominać wyciśniętą gąbkę – nie za mokro, nie za sucho. Dodatki, takie jak mocznik, żywokost czy nawóz z pokrzyw, pomagają zrównoważyć stosunek węgla do azotu i zwiększają aktywność mikroorganizmów odpowiedzialnych za efektywne kompostowanie. Przy dużej ilości drewna w pryzmie warto zastosować grzybnię, np. Peniophora gigantea (znanego również jako Phlebiopsis gigantea), która skutecznie przyspiesza jego rozkład. Takie zabiegi pozwalają skrócić czas kompostowania nawet do 3–6 miesięcy.

Przeczytaj również: Nawożenie ogrodu obornikiem. Jak przygotować i stosować płynny nawóz z obornika?

Co zrobić, jeśli z kompostownika brzydko pachnie?

Nieprzyjemny zapach kompostu to sygnał, że jego równowaga biologiczna została zaburzona. Rodzaj zapachu wskazuje, co może być przyczyną:

  • Zapach amoniaku lub cebuli oznacza nadmiar zielonej materii. Warto wtedy dodać brązowe składniki – suche liście lub skorupki jaj – które przywracają równowagę pH.

  • Zapach siarki sugeruje nadmierną wilgotność. Pomocne będzie dodanie papieru, fusów z kawy albo rozłożenie kompostu na słońcu.

  • Zapach zgniłych jaj świadczy o zbyt wolnym procesie fermentacji. Można go pobudzić, dodając nawozy azotowe, popiół drzewny, żywokost lub nawóz z pokrzywy.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Na szkodniki, do kompostu i ukorzeniania sadzonek. Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?

Co podlewać nawozem z drożdży? Jak działa nawóz ze sfermentowanych i niesfermentowanych drożdży

Pierwsza, wiosenna gnojówka z mniszka lekarskiego. "Złoto" pod pomidory i ogórki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.