Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uprawiać arbuza? Poradnik krok po kroku. Najlepsze odmiany i pielęgnacja

Arbuz zachwyca słodkim smakiem i soczystością. Odznacza się ogromnymi i okrągłymi owocami z dużą zawartością wody. Wbrew pozorom uprawa arbuza w Polsce jest możliwa. Trzeba pamiętać tylko o kilku podstawowych zasadach związanych z pielęgnacją, nawożeniem i podlewaniem. Jak uprawiać arbuza w ogrodzie? Oto poradnik krok po kroku.

Jak uprawiać arbuza? Poradnik krok po kroku. Najlepsze odmiany i pielęgnacja
Arbuz z powodzeniem uprawiany jest w Polsce. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jak rosną arbuzy?

Arbuz jest rośliną jednoroczną, która należy do rodziny dyniowatych. Przez wiele lat była to roślina egzotyczna, która trafiała do sprzedaży w sklepach z zagranicy. Dzięki ogromnemu postępowi hodowlanemu roślinę tę można z powodzeniem uprawiać również w Polsce.

Arbuza można uprawiać w gruncie, ale dzięki przycinaniu pędów jest także obecny na grządkach podwyższanych oraz w uprawie pojemnikowej. Arbuz rośnie w formie pnącza, a jego pędy rozgałęziają się i rosną wzdłuż podpór lub po ziemi. Pędy arbuza osiągają długość około 2–3 metrów, a liście w kształcie serca wytwarzają wąsy czepne oraz zalążki kwiatów.

Odmiany arbuza w Polsce

Istnieje wiele różnych odmian arbuza, które można podzielić ze względu na smak i wielkość owoców. W Polsce najczęściej uprawiane są odmiany arbuza o krótszym okresie wegetacji i większej tolerancji na niższe temperatury. Wśród nich największą popularnością cieszą się:

 • Złoto Wolicy F1 – o owocach średniej wielkości o masie 3,5-5 kg, kuliste lub kulisto-jajowate, skórka początkowo zielona, w miarę dojrzewania staje się żółta;

 • Moro F1 – o charakterystycznej skórce biało–zielonej. Miąższ intensywnie różowy, kruchy, bardzo soczysty i słodki. Owoce małe i średniej wielkości, osiągające masę 3-6 kg;

 • Sugar Baby – o ciemnozielonej skórce i słodkim miąższu. Bardzo popularna odmiana arbuza, która dobrze znosi polskie warunki klimatyczne;

 • Yellow Wonder – o skórce w intensywnie żółtym kolorze. Miąższ jasnoczerwoni i słodki. Odmiana polecana do uprawy zarówno w gruncie, jak i pod osłonami;

 • Minisweet – o mniejszych owocach, która dobrze radzi sobie w polskich warunkach. Charakteryzuje się jasnozieloną skórką i czerwonym miąższem o słodkim smaku;

 • Blacktail Mountain – o ciemnozielonej skórce i czerwonym miąższu. Odmiana arbuza o krótkim okresie wegetacji, które jest dobrze przystosowana do warunków klimatycznych w Polsce.

Przeczytaj również: Zastosowanie coli w domu i w ogrodzie. Mieszkanie jak nowe i ogród bez szkodników

Uprawa arbuza krok po kroku - sadzenie, podlewanie, nawożenie, zbiór

 • Stanowisko

Arbuzy najlepiej rosną w ciepłym i nasłonecznionym środowisku. Minimalna temperatura wzrostu rośliny wynosi około 18 st. C, a optymalna od 22 do 28 st. C. Arbuzy wymagają żyznej gleby i bogatej w składniki pokarmowe. Najlepiej rosną w glebach o optymalnym pH wynoszącym od 6,0 do 7,5. Unikaj gleb, które są zbyt gliniaste, zbyt zwięzłe lub zatrzymują nadmiar wody, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni.

 • Sadzenie

Arbuz jest uprawiany wyłącznie z rozsady doniczkowej, którą sadzi się do gruntu w czerwcu. Roślinie należy zapewnić odpowiednio dużo miejsca. Jej pędy osiągają nawet od 2 do 3 metrów długości. Po wsadzeniu sadzonek do gruntu warto zachować rozstaw 80 x 100 cm.

 • Podlewanie

Arbuzy potrzebują stałego nawadniania, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i owocowania. Należy utrzymywać glebę wilgotną, przy tym unikać nadmiernego podlewania, które może prowadzić do gnicienia korzeni. Do podlewania arbuzów należy wykorzystywać wodę w temperaturze pokojowej – nie może być ona zimna.

 • Nawożenie

Do nawożenia arbuza można stosować naturalne nawozy organiczne, takie jak kompost, obornik, trociny, kompost z liści i nawozy z alg morskich. Można również stosować nawozy mineralne. Warto wybrać nawozy bogate w azot, fosfor i potas, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny. Dawkowanie nawozów mineralnych powinno być zgodne z zaleceniami producenta i zależeć od analizy gleby.

 • Choroby i szkodniki

Arbuzy mogą być podatne na różne choroby, które mogą wpływać na ich wzrost i plonowanie. Alternarioza ogórka, antraknoza dyniowatych, czarna zgnilizna zawiązków i pędów roślin dyniowatych powodują plamy na liściach, a czarna zgnilizna zawiązków i pędów roślin dyniowatych powoduje wyblakłe lub brązowawe miejsca na łodygach i gnicie owoców. Mączniak rzekomy powoduje żółte lub bladozielone plamy na liściach, a mączniak prawdziwy wywołuje białe plamy na liściach.

 • Zbiór

Najważniejszym wskaźnikiem dojrzałości arbuza jest jego skórka. Dojrzałe owoce mają matową, aksamitną skórkę, a nie błyszczącą. Również część dolna arbuza, która leżała na ziemi, powinna mieć żółte plamy. Pukanie w skórkę powinno również dawać głuchy dźwięk. Czas potrzebny do zbioru arbuza różni się w zależności od odmiany. Na ogół jednak większość odmian arbuza osiąga dojrzałość po około 70–90 dniach od posadzenia sadzonek.

Właściwości arbuza

Arbuz składa się głównie z wody, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Ponadto arbuz jest źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C, która pełni ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Owoc ten zawiera również witaminę A, która jest istotna dla zdrowia skóry, wzroku i błon śluzowych.

Arbuz jest cennym źródłem witaminy C. Fot. 123RF.com

Arbuz dostarcza spore ilości składników mineralnych, takich jak potas, który pomaga w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, regulacji ciśnienia krwi i funkcji mięśni. Dobroczynne właściwości arbuza to także niewielkie ilości magnezu i żelaza. Owoc dostarcza także pewne ilości błonnika, który może pomóc w regulacji trawienia i utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego.

Przeczytaj również:

Te dwa opryski trzeba robić co tydzień. Jak przygotować oprysk z czosnku i liści pomidora?

Jak uprawiać głogownika? Oryginalny krzew o wyjątkowych liściach i zastosowaniu

Jak pozbyć się plam z mebli ogrodowych. Czyszczenie mebli z plastiku, drewna, wikliny i metalu

"Na zdrowie": Wiśnie i czereśnie. Wiele łączy i dzieli, oba owoce warte grzechu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.