Porady ogrodnicze

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Jeżeli chcemy urozmaicić nasze nasadzenia ogrodowe, najlepiej posłużyć się w tym celu borówką amerykańską. Wbrew panującej opinii, jest to krzew bardzo łatwy w uprawie. Borówki pochodzą z Ameryki Północnej, ich krzewy mogą osiągać nawet do 2m wysokości. Kwitną w maju, a owoce dojrzewają od lipca do września.
Jak uprawiać borówkę amerykańską?
REKLAMA

Sadzenie i uprawa
Wybierzmy miejsce ze stałym dopływem promieni słonecznych. Borówki uwielbiają rosnąć w podłożu o kwaśnym odczynie. Najpierw wykopujemy dołek, najlepiej wielkości wiaderka, a następnie wsypujemy do niego trociny wymieszane z kwaśnym torfem. Zachowujemy proporcje 70% do 30 %, dodajemy również trochę ziemi organicznej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Pamiętajmy, że borówki amerykańskie dorastają do dwóch metrów wysokości. Minimalna odległość pomiędzy krzewami powinna wynosić 1,5 metra. Ze względu na płytki i zagęszczony system korzeniowy, rośliny te są bardzo wrażliwe na brak wody. Pamiętaj o systematycznym podlewaniu, zwłaszcza tuż po posadzeniu i w pierwszym roku po posadzeniu. To czas, kiedy borówki są najbardziej narażone na przesuszenie. Jeżeli mamy do czynienie z okresem bezdeszczowym, wówczas co najmniej raz w tygodniu musimy dostarczać roślinie ok. 10-20 litrów wody. 

Nie zapominajmy o zwalczaniu chwastów. Możesz to robić przy pomocy odpowiednich herbicydów lub mechanicznie. Odchwaszczanie w przypadku borówek jest niezbędne. Chwasty konkurują z borówkami o wodę oraz składniki mineralne zawarte w podłożu. Najlepiej ściółkować rośliny korą dekoracyjną lub igliwiem. Zmniejsza to straty wody i reguluje temperaturę gleby. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Od momentu, kiedy posadzimy krzew, aż do 4 roku zalecane jest tzw. cięcie sanitarne. Polega ono na usuwaniu słabych, chorych i uszkodzonych mechanicznie lub pod wpływem mrozu pędów. Cięcia takie jak prześwietlające i odmładzające, stosujemy dopiero w 6 roku  od momentu posadzenia krzewu. Skracamy wówczas i usuwamy najstarsze i najbardziej zagęszczone pędy, na których brak jest jednorocznych przyrostów. Zabieg przycinania wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Borówki, zazwyczaj  nie wymagają ochrony przed chorobami, czy szkodnikami. Jeżeli jednak zauważymy pojawienie się jakiegoś szkodnika, należy usunąć go mechanicznie - najlepiej poprzez wycięcie porażonych pędów. 

Kiedy zbierać borówkę amerykańską?
Dokładny termin zbioru borówki jest zależny od wielu czynników, gdyż w zależności od gleby, warunków klimatycznych czy nawet sposobu cięcia, czas dojrzewania owoców może być różny. Uśredniając jednak, przypada na maj, ok. 2,5 miesiąca po okresie kwitnienia.  Po pierwszym zbiorze, kolejne powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu lub. Przetrzymanie owoców na krzewie sprawia, że tracą na właściwościach smakowych i  są mniej wytrzymałe na przechowywanie.
Borówki bogate w witaminy!
Borówki są niskokaloryczne, a dzięki zawartości drobnych pestek w środku - regulują trawienie. Są źródłem wapnia, selenu, cynku, miedzi, fosforu, kwasu foliowego i witaminy C. Zawarte w niej antocyjany, zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworu i poprawiających mikrokrążenie w oku. Powinny je jeść osoby chore na cukrzycę, kierowcy oraz osoby długo pracujące na komputerze. Borówki obniżają stężenie cholesterolu we krwi i zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego. 

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Autor zdjęć w artykule:
AlicjaA

Przeczytaj również:

Poznaj najlepsze przepisy z udziałem borówek. Kliknij

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać borówkę amerykańską?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.