Porady ogrodnicze

Jak usunąć pień po ściętym drzewie?

Zdarza się, że estetyka ogrodu lub względy bezpieczeństwa decydują o konieczności ścięcia drzewa. Bywa, że właściciele terenów potrzebują też materiału opałowego. Pozyskują go więc z własnych zasobów. Po ścięciu pozostaje jednak pień, który czasem trzeba usunąć. Jak zrobić to skutecznie, nie wyrządzając przy tym szkód pozostałym roślinom? 

Usuwanie pnia po ściętym drzewie. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Usuwanie pnia po ściętym drzewie 

Wiele osób zastanawia się, kiedy można wyciąć drzewo bez pozwolenia. Jest to dopuszczalne, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza normy dla wybranego gatunku. Jeśli obwód jest większy niż dopuszczalny zakres, wycinkę trzeba zgłosić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ten organ wydaje ewentualną zgodę na usunięcie drzewa z własnej działki. 

Gdy wycięcie dobiega końca, następuje etap usunięcie pnia. Można to wykonać mechanicznie lub doprowadzając do rozkładu drewna. 

Zastosowanie grzybni. Jak usunąć pień bez użycia siły?  

Usunięcia pnia jest możliwe dzięki użyciu specjalnych substratów grzybni. Są to środki takie jak Pg-Poszwald EKO, Fast Rot czy Mycelium. 

Jak powinieneś poprawnie aplikować te preparaty? Kolejność czynności jest podobna przy większości z nich: 

 • wywierć otwory w pniu lub wyrąb nacięcia, 
 • rozpuść grzybnię we wskazanej ilości wody, 
 • dokładnie wymieszaj roztwór, 
 • rozprowadź go po całej powierzchni pnia, wprowadź do otworów, 
 • zabezpiecz powierzchnię przez rozsypanie suchych liści albo osłonięcie jej ściółką. 

Potem pozostaje już tylko czekać na naturalny rozkład. Może on potrwać od 6 miesięcy do nawet 2 lat. Wszystko zależy od warunków panujących w danym regionie, im większa wilgoć, tym rozkład będzie szybszy. 

Dopiero po zadziałaniu grzybni możesz przystąpić do wyrównania ziemi. Pień po drzewie stanie się zmurszały i rozpadnie się przy uderzeniach szpadlem. Co więcej, nie będziesz musiał wkładać w to dużej siły. Pozostałości po nim można wykorzystać jako ekologiczny kompost do nawożenia innych roślin. Ziemię wzbogaci wtedy naturalna substancja organiczna. 

Nieco podobnym sposobem będzie użycie saletry amonowej lub potasowej. Środek ten, zwykle stosowany jako nawóz, możesz wsypać do wywierconych w pniu otworów. Będzie on stanowił pożywkę dla rozkładających pień bakterii. Przy zastosowaniu tej metody na rozkład pnia musisz jednak poczekać, podobnie jak przy grzybni. 

Może zainteresuje cię artykuł: Jak prawidłowo posadzić drzewo w ogrodzie? Poradnik praktyczny

Pień można usunąć przy pomocy grzybni. Fot. 123RF/PICSEL

Mechaniczne sposoby pozbywania się pnia 

Pień pozostający po wycince można skutecznie i szybko usunąć, stosując do tego specjalistyczne narzędzia i urządzenia. Niektóre z nich prawdopodobnie posiadasz w domu. 

Jakie narzędzia stosować do usuwania pni po ścince drzewa? 

Do podzielenia zbitej masy pnia możesz wykorzystać frezarkę lub szlifierkę. W tym celu należy wykonać frezowanie – kilkakrotnie najechać ostrzem na wystający pień. Wówczas możesz łatwiej wyciąć pozostałości po drzewie do samej ziemi, a potem wyrównać karpy przy użyciu sekatora teleskopowego.  

Inne narzędzia, które możesz wykorzystać w rozdrabnianiu pnia, wycinaniu kępy wokół niego i przy usuwaniu korzeni, to: 

 • maczeta, 
 • tasak karczownik, 
 • szpadel, 
 • siekiera,
 • motyka wraz z widłami, 
 • klin do pni, 
 • piła spalinowa. 

Użycie maczety do tych celów wymaga sporej wprawy w manewrowaniu oraz naostrzonego noża. Łatwiejsze będzie wykorzystanie tasaka karczownika ze specjalnie zaokrąglonym ostrzem. Dzięki niemu ścinanie może być w pełni precyzyjne. Energiczne uderzenia szpadlem pomagają stopniowo usuwać fragmenty pnia po wycince. Trudniejsze pozostałości można po prostu wyrąbać siekierą. Motyka z widłami umożliwia rozczłonkowanie pnia od wewnątrz. Klin należy umieścić w pniu, by użyć potem obucha siekiery. Z kolei piła kabłąkowa pozwoli na wykonanie kilku nacięć w pniu przed uderzeniami innym narzędziem. 

Usuwanie pnia przy pomocy piły spalinowej. Fot. 123RF/PICSEL

Ze względu na charakter prac trzeba pamiętać o właściwym zabezpieczeniu. Jaką ochronę powinieneś posiadać? Przede wszystkim: rękawice, gogle i buty wzmocnione w części palcowej. Jak widzisz, do metody mechanicznej potrzebujesz nie tylko wielu narzędzi, ale i ochronnej odzieży. 

Usunięty pień po drzewie to także konieczność pozbycia się korzeni oraz zasypania dołuOstatnim zadaniem jest wyrównanie gruntu. Przy naprawdę dużych wyrwach można zlecić je zewnętrznej firmie. 

Sprawdź także: Bielenie drzew – jak je wykonać?

Pozostałe metody 

Do usunięcia niektórych pni można użyć samochodu i linki holowniczej. Takie prace warto prowadzić z rozwagą, by nie uszkodzić pojazdu. Przy słabiej ukorzenionych pniach takie działanie może jednak znacznie przyspieszyć prace. Pozostanie jednak nadal kwestia zagospodarowania wykrotu. 

Inną metodą jest wypalenie pnia. Nisko przyciętą pozostałość po drzewie wspomóż łatwopalnymi środkami i po zabezpieczeniu otoczenia pozwól mu się wypalać. Metoda wbrew pozorom nie należy ani do łatwych, ani do bezpiecznych. Ogień i żar muszą pozostawać w pniu i resztkach korzeni długo, czasami kilka dni, a w tym czasie nie można zostawić tego miejsca bez ochrony. 

Zobacz więcej zdjęć

Czy zawsze trzeba usuwać pień po ściętym drzewie? 

Niekiedy wystający pień wyraźnie szpeci otoczenie lub przeszkadza i trzeba go usunąć. Jednak w wielu przypadkach można go ciekawie zagospodarować, szczególnie gdy ogród lub działka mają znaczną powierzchnię. 

Warto wykorzystać pozostałość po wyciętym drzewie i włączyć go do dotychczasowej aranżacji przestrzeni. Pień może pomóc w stworzeniu ciekawego miejsca do spędzania czasu, gdy przerobisz go na rodzaj mebla ogrodowego: stół, stolik, siedzisko, podstawę do ławki czy hamaka.  

Pień po drzewie może też posłużyć jako materiał dla artystów zajmujących się rzeźbieniem. Dzięki niemu na zewnątrz pojawią się oryginalne dzieła. Oczywiście by podjąć się tego wyzwania, potrzebujesz pewnych umiejętności kształtowania drewna i narzędzi do tego, jednak powstała kompozycja może stanowić naprawdę ciekawą ozdobę. 

Zobacz więcej zdjęć

Koncepcji na aranżacje pnia pozostającym po wycince drzewa jest naprawdę wiele. Jednym z nich może być tworzenie naturalnych donic dla zewnętrznych nasadzeń roślin i krzewów niskopiennych. W kwietniku zrobionym bezpośrednio z pnia lub na nim ustawionym mogą znaleźć się kwiaty, bluszcz czy paprocie. 

Inne pomysły to na przykład stworzenie praktycznego stojaka na rower (przez wycięcie odpowiedniej szpary na przednie koło) lub domku dla zapylaczy – po wywierceniu otworów pień może stać się mieszkaniem dla owadów. Dodatkowo warto umieścić w nim drobne wyściełanie w formie: liści, słomy, szyszek oraz gałązek. Domek zyska wtedy niepowtarzalny design. 

Ciekawe zastosowanie pni. Fot. 123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że czasami wewnątrz pni starych drzew dobrze rosną nowe. Tak często dzieje się w lasach. Zasadzenie młodego drzewka w zmruszałym środku pniaka spowoduje, że po jakimś czasie system korzeniowy dawnej rośliny zacznie wspomagać nową. Młoda roślina zyskuje wsparcie, zanim jej korzenie dotrą do wody na większych głębokościach, a do tego takie nasadzenia mają w sobie wiele uroku i wyglądają naturalnie. 

Usuwanie pnia nie zawsze jest więc konieczne. Jeżeli jednak musisz się na to zdecydować, oceń, czy czas pozwala Ci czekać na ekologiczny, lecz nieprędki efekt działania naturalnej grzybni, czy też potrzebujesz metod szybszych, mechanicznych. W drugim przypadku podchodź do tych działań z rozwagą i z zachowaniem bezpieczeństwa.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Zobacz: Ekologicznie — kompostownik w ogrodzie i w domu 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

mamber1

Kto usuwa karpę szpadlem? Ciągnik + łańcuch to i owszem, ale szpadlem? Autor nigdy tego nie robił i nie a o tym zielonego pojęcia. To wyłącznie lokowanie produktu - jakiś grzybni

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak usunąć pień po ściętym drzewie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.