Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak założyć ekologiczny basen w ogrodzie? Kompleksowy poradnik

Z roku na rok pojawia się coraz więcej rozwiązań ogrodowych, które służą środowisku. Tak też jest w przypadku tworzenia basenów ekologicznych. Ich istota nie polega jednak tylko na przyjazności środowisku, ale też na znacznie mniejszych kosztach założenia i eksploatacji zbiornika wodnego, w którym można pływać.

Jak założyć ekologiczny basen w ogrodzie? Kompleksowy poradnik
Fot. Instagram/michaelwheatgroup

Spis treści:

Z czego składa się ekologiczny basen w ogrodzie?

Ekologiczny zbiornik wodny, który stworzysz w ogrodzie, może mieć dowolne kształt i głębokość. Musisz jednak trzymać się kilku istotnych zasad, dzięki którym zachowasz czystą wodę, a eksploatacja nie będzie wymagała ponoszenia przez ciebie zbyt wysokich kosztów.

Przede wszystkim warto wiedzieć, z jakich elementów składa się basen ekologiczny i do czego każdy z nich służy. Dzięki temu logiczne stanie się tworzenie go według wytycznych, które mają pomóc w założeniu twojego wyjątkowego, ogrodowego kąpieliska.

 • Kąpielisko

To część, która zapewne interesuje cię najbardziej. Im większe będzie, tym lepiej, ponieważ w zbyt małym może się zbierać zbyt duża ilość glonów.

Warto, aby zbiornik do pływania miał minimum 3-4 m szerokości i 6-10 m długości. W najpłytszym miejscu może mieć kilka cm głębokości, ale w najgłębszym powinno to być około 2 m. Na tej głębokości powinien być umieszczony odpływ denny.

Wykopując dół, musisz pamiętać o zachowaniu spadku w kierunku odpływu, dzięki czemu pojawiający się osad i zanieczyszczenia będą zbierać się właśnie tam. Odpowiednia głębokość w tym miejscu sprawi, że gromadzące się nieczystości nie będą się wzbijać, podczas gdy basen będzie użytkowany. Brzeg i dno kąpieliska należy wyłożyć szczelną, wytrzymałą folią.

 • Odpływ denny

To część, która powinna być podłączona to studzienki osadowej, do kanalizacji lub do systemu dodatkowych filtrów mechanicznych. Takich, które przepompowywałyby oczyszczoną wodę do strefy roślinnej basenu ekologicznego.

 • Przegroda kapilarna

To krawędź basenu, która ma służyć jako miejsce, do którego spłynie nadmiar wody. Może być potrzebna przy dużych deszczach, kiedy lustro wody znacznie się podnosi, lub też w momencie wzburzenia tafli. To istotna część basenu ekologicznego.

Warto, aby brzeg wyłożony folią miał przynajmniej 50 cm. Wystarczy posypać wierzch grubą warstwą żwiru, dzięki czemu będzie wyglądał jak naturalna plaża. Na krawędzi wykop studzienki chłonne, które wypełnisz żwirem. Będą służyć jako dodatkowa ochrona przed nagłym wypływem wody.

 • Strefa filtracji naturalnej

Inaczej strefa bagienna. To najważniejsza część basenu ekologicznego, która zapewni odpowiednią jakość wody w zbiorniku. Bardzo istotne jest dobranie odpowiednich gatunków, które będą filtrować wodę poprzez tak zwaną konkurencję. Rośliny posadzone w tej strefie żywią się składnikami zawartymi w wodzie, które mogłyby posłużyć za pożywkę drobnoustrojom, dzięki czemu te drugie

mają niewielką szansę na rozwój. Rośliny, które najczęściej wykorzystuje się do zapełnienia tej strefy, to

 • palki wodne,
 • sitowie,
 • trzcina,
 • manna,
 • turzyca.

Drugą istotną kwestią w tej strefie jest dobór warstw gruntu. Będą one odpowiedzialne za właściwy przepływ wody i ochronę organizmów pożytecznych, które będą się rozwijać w zbiorniku. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu:

 • skały krzemowe,
 • zeolit.

Zarówno gatunki dobierane do strefy bagiennej, jak i skały tworzące grunt muszą być dobierane według jakości wody. Strefa roślinna potrzebuje niewielkiego przepływu, który jest wspomagane poprzez dobrze zaprojektowaną i zbudowaną kaskadę.

 • Skimmer

To urządzenie, które zbiera zanieczyszczenia stałe. Dzięki niemu tafla woda pozostanie przejrzysta, a ty nie będziesz musiał się martwić o zbieranie zanieczyszczeń koszykiem zawieszonym na kiju teleskopowym. Warto, abyś umieścił urządzenie w miejscu, w którym w naturalny sposób dopływa większość zanieczyszczeń.

 • Kaskada

Jest odpowiedzialna za wspierania oczyszczania wody. Musi być zaprojektowana w taki sposób, aby odprowadzała wodę z kąpieliska do strefy naturalnej filtracji. Dzięki zapewnieniu dodatkowego przepływu tego rodzaju zyskasz nie tylko czystszą wodę, ale również bardziej napowietrzoną.

Aby ją stworzyć, wykorzystaj naturalne kamienie lub naczynia z gliny, które dobrze jest naturalnie wkomponować w otoczenie, nadając mu oryginalnego charakteru.

Interesującym pomysłem jest stworzenie kaskady w sposób, który przywodzi na myśl górski strumień. Przepływająca woda między naturalistycznie ułożonymi kamieniami i roślinami bagiennymi będzie się imponująco prezentować, wprowadzając wyjątkowo uspokajający nastrój. Jeżeli spadek tego elementu jest niewielki, możesz zamontować od strony kąpieliska pompę, która zwiększy szybkość przepływu.

Przeczytaj również: Jak wyklarować wodę w basenie. Najskuteczniejsze sposoby na czystą wodę w basenie

Mętna woda w basenie to znak, że pojawiły się w niej zanieczyszczenia oraz grzyby i bakterie. Fot.123RF.com

Jakich zasad trzymać się, budując basen ekologiczny?

Mając na uwadze wszystkie elementy, jakie muszą się znajdować w twoim kąpielisku ekologicznym, pamiętaj, że:

 • w okresie letnim basen musi być poddawany promieniom słonecznym przez około 7 godzin dziennie. To powstrzyma pojawianie się glonów, jednak nie ograniczy tlenu zawartego w wodzie,
 • zbierając glony, zostawiaj je blisko brzegu, aby umożliwić kolonizującym je organizmom łatwy powrót do zbiornika,
 • uszczelniaj dno jedynie certyfikowaną, bardzo wytrzymałą folią – jeżeli zdarzy się nieszczelność, będziesz musiał opróżniać zbiornik w celu jej naprawy,
 • część kąpieliskowa i roślinna powinna być oddzielona murkiem, którego wierzch schowa się pod taflą wody,
 • warto tworzyć łagodne spadki i nieregularne kształty linii brzegowej, dzięki czemu łatwiej dopasować staw do naturalnego ogrodu,
 • każdorazowo przy wypełnianiu zbiornika należy zbadać wodę, która została do tego użyta,
 • co jakiś czas możesz zasilić swój zbiornik preparatem EM, który składa się z efektywnych mikroorganizmów zwiększających pozytywne działanie na bakterie, drożdże i grzyby, które ograniczają rozwój niekorzystnych drobnoustrojów mogących powodować między innymi procesy gnilne.

Przeczytaj również: Basen w ogrodzie. Wszystko, co musisz wiedzieć - ile kosztuje, który basen wybrać

Jak wyglądają formalności związane z budową basenu ekologicznego?

Są one zdecydowanie mniej skomplikowane niż w przypadku budowy tradycyjnego basenu. Zacznij od kontaktu z architektem, który wykona dla ciebie kompleksowy projekt takiego zbiornika. Zwykle potrzebnych będzie kilka rzeczy. Są to między innymi

 • mapa geodezyjna z zaznaczeniem, gdzie znajdują się przyłącza elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne, czy też odpływy drenaże i wiele innych elementów obszaru, na którym zamierzasz mieć basen,
 • koncepcja i pomysły na basen,
 • badanie wody, które pozwoli na jasną ocenę jej jakości,
 • badanie gruntu.

Mając tę dokumentację, architekt będzie mógł rozpocząć działanie. Pamiętaj, że na staw kąpielowy warto decydować się podczas tworzenia ogrodu, lub też podczas budowy domu. Sprzęt, który jest potrzebny do wykopania dołu, jest ciężki i może częściowo zniszczyć twój ogród i podwórko.

Stworzenie kąpieliska ekologicznego wydaje się doskonałym pomysłem, szczególnie gdy dysponujesz obszarem, na którym możesz go zrealizować. Zastanów się nad korzyściami płynącymi z takiego zbiornika. Słoneczne dni pełne beztroskiego pluskania się w wodzie lub kąpieli słonecznych w hamaku to wyjątkowo kusząca wizja, szczególnie jeśli to wszystko będziesz mieć obok własnego domu.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.