Porady ogrodnicze

Jej liście i owoce płoną w ogrodzie. Dlaczego trzeba uważać na trzmielinę?

Szukasz niemal bezobsługowego krzewu ogrodowego, który zachwyci cię pięknymi liśćmi przebarwiającymi się jesienią na złoto-bordowe kolory? Wybierz trzmielinę! Wyjaśniamy, na jakie odmiany trzmieliny warto zwrócić uwagę, jak je pielęgnować, by ogród prezentował się rewelacyjnie oraz dlaczego należy uważać na ich owoce.

Jej liście  i owoce płoną w ogrodzie. Dlaczego trzeba uważać na trzmielinę?
Istnieje wiele odmian trzmieliny o różnorodnym wyglądzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Charakterystyka trzmieliny 

Trzmielina to popularny krzew, który świetnie sprawdzi się w formie żywopłotu. Charakteryzuje się niezwykłym ulistnieniem, które – w zależności od wybranej odmiany – może opadać na zimę lub cieszyć oko przez cały rok. Trzmielina w zależności od odmiany osiąga wysokość w graniach 0,5–3 m, a jej rozstaw może wynosić 1–1,5 m. Spotkasz ją zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w parkach miejskich. 

Trzmielina kwitnie latem. W czerwcu, lipcu i sierpniu możesz zaobserwować na niej niewielkie kwiaty, z których rozwijają się później kolorowe owoce. Nie należy ich spożywać! Trzmielina jest silnie trująca. We wszystkich jej częściach, a w szczególności w owocach, znajdują się toksyczne glikozydy, których połknięcie może prowadzić do śmierci. 

Trzmielina – odmiany, które pokochasz 

Istnieje wiele odmian trzmieliny. Wybieraj między zimozielonymi trzmielinami, które będą zdobić twój ogród przez cały rok, a tymi, których liście opadają na zimę.  

  • Trzmielina Hamiltona

Trzmielina Hamiltona (Euonymus hamiltonianus) to jedna z najczęściej uprawianych w polskich ogrodach trzmielin posiadająca niezwykle dekoracyjne walory. Dorasta zwykle do 3 m wysokości i 1,5 m szerokości. Liście trzmieliny Hamiltona są owalne, mają szpiczaste końcówki i mierzą do 15 cm. Ich tekstura jest skórzasta, a brzegi lekko pofalowane. Kwiatostany tej trzmieliny mają biały kolor, a jesienią zawiązują się z nich owoce. W zależności od odmiany owoce te mogą być czerwone, różowe, brązowe lub białe i mają pomarańczowe osłonki, w których skryte są nasiona.

Pomimo tego, że owoce trzmieliny Hamiltona przykuwają wzrok i zachęcają do ich zbierania, należy trzymać je daleka od nich małe dzieci. Owoce te są silnie trujące i spożycie nawet małej ilości może spowodować poważne dolegliwości, a w najgorszym wypadku nawet śmierć!

Jesienią liście trzmieliny Hamiltona, szczególnie w przypadku odmiany 'Indian Summer' przebarwiają się na ogniste kolory, co sprawia, że krzew ten przepięknie prezentuje się w ogrodzie.

  • Trzmielina pospolita 

Zastanawiasz się, jakie są cechy charakterystyczne trzmieliny pospolitej? Wyjaśniamy! Trzmielina pospolita, zwana też trzmieliną europejską (Euonymus europaeus) może przybierać postać liściastego krzewu lub niewielkiego drzewa. Zachwyca jesiennymi wybarwieniami liści. Mogą one przybierać odcienie czerwieni, pomarańczy i purpury. Trzmielina pospolita nie jest rośliną zimozieloną, więc zrzuca liście na zimę. Jej owoce dojrzewają od września do października i urzekają czerwonymi i pomarańczowymi odcieniami. Trzmielina europejska kwitnie od końca kwietnia do czerwca. Może osiągać od 2 do 6 m wysokości.  

  • Trzmielina brodawkowata 

Trzmielina brodawkowata (Euonymus verrucosus) to z kolei zimozielony krzew liściasty, który może osiągać wysokość do 2,5 m. Doskonale sprawdzi się w półcieniu, na glebach piaszczystych i gliniastych. Toleruje kwaśne, obojętne i zasadowe pH gleby. Trzmielina brodawkowata to roślina, która urzeka prostymi, szerokimi liśćmi w jasnozielonych odcieniach. W maju i czerwcu zaobserwujesz na niej drobne kwiaty w zielonawych kolorach. Na płatkach kwiatów widoczne są czerwonobrunatne nakropienia.  

  • Trzmielina japońska 

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) to owalny i wiecznie zielony krzew. W uprawie może osiągać około 30 cm wysokości i 20 cm szerokości, a w warunkach naturalnych ponad 60 cm wysokości. Trzmielina japońska jest bardzo gęsta, dzięki czemu doskonale nadaje się na żywopłot. Jej liście są błyszczące i jajowate. Mają ciemnozielony kolor. Późną wiosną możesz zaobserwować na niej zielonkawobiałe kwiaty, po których pojawiają się efektywne owoce. Dojrzewają one jesienią i urzekają różowymi barwami. 

  • Trzmielina Fortune’a 

Trzmielina Fortune’a to niskorosnąca, zwarta odmiana trzmieliny zimozielonej. Jej cechą charakterystyczną są różnorodne liście. Mogą przybierać one lekko różowe zabarwienie lub rozświetlać zacieniony zakątek twojego ogrodu zielono-złotymi liśćmi. Ten gatunek cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników ze względu na fakt, że nie zrzuca liści na zimę. Osiąga wysokość od 2 do 5 metrów. 

Jak uprawiać trzmielinę? 

Uprawa trzmieliny nie jest zbyt wymagająca. To wytrzymała roślina, która toleruje sporą ilość cienia i wietrzne zakątki ogrodu. Idealnie sprawdzi się w odsłoniętych miejscach. Z powodzeniem możesz sadzić ją na nieidealnej glebie. Trzmielina świetnie radzi sobie na większości typów podłoża. Wybierając miejsce do posadzenia tej rośliny, zwróć uwagę na zapewnienie jej odpowiedniej przestrzeni. W ten sposób zagwarantujesz właściwą cyrkulację powietrza i zapobiegniesz powstawaniu chorób. Trzmielinę możesz sadzić niemal o każdej porze roku (optymalnie na przełomie marca i kwietnia lub września i października). Pamiętaj jednak, by gleba była w dobrym stanie i nie miała oznak zamarznięcia. 

Sadzenie trzmieliny krok po kroku 

Zastanawiasz się, jak zasadzić trzmielinę? Podpowiadamy! Na początku wykop dołek. Jego głębokość to dwukrotność wysokości bryły korzeniowej. Przy pierwszym sadzeniu możesz na dno dodać nieco nawozu zmieszanego z glebą. Umieść sadzonkę w dołku i zasyp pozostałą ziemią. Przez pierwszy rok regularnie podlewaj roślinę. Później nie będzie to konieczne. Po zasadzeniu warto też przyciąć trzmielinę, gdy zaobserwujesz nowe przyrosty. Jeśli chcesz posadzić kilka gatunków trzmieliny, możesz z powodzeniem zasadzić je obok siebie. Pamiętaj jednak o zachowaniu odpowiedniej ilości miejsca między nimi! 

Pielęgnacja trzmieliny 

Trzmielina europejska (trzmielina pospolita) i każda inna odmiana tej rośliny jest niemal bezobsługowa. Jeśli jednak chcesz, by zachwycała swoim wyglądem, nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji. Zadbaj o odpowiednią ilość światła. Choć trzmielina doskonale radzi sobie w cieniu, warto posadzić ją w miejscu z dostępem do światła naturalnego. W ten sposób liście twojej trzmieliny osiągną żywe kolory. Istotne jest też zapotrzebowanie na wodę. 

Trzmielina nie wymaga obfitego podlewania. Gdy już zadomowi się w twoim ogrodzie, zaskoczy cię wysoką tolerancją na suszę. 

Czy nawożenie trzmieliny jest konieczne? 

Zasadniczo nie ma potrzeby nawożenia trzmieliny. Jeśli jednak warunki glebowe w twoim ogrodzie są niekorzystne, możesz zastosować nawóz do krzewów. Jego odrobina przyda się również podczas sadzenia trzmieliny. 

Kiedy przycinać trzmielinę? 

Choć trzmielina nie wymaga regularnego przycinania, możesz z powodzeniem formować ją w pożądane kształty. Zadanie to możesz wykonać w lutym lub w marcu, zanim roślina wytworzy nowe liście i pędy. 

Dlaczego warto zasadzić trzmielinę? 

Trzmielina toleruje częściowy cień. Dzięki temu tchnie życie w najciemniejsze zakamarki twojego ogródka. Kolejną zaletą uprawy trzmieliny jest wysoka wytrzymałość na niesprzyjające warunki. Bez większych obaw możesz uprawiać ją nawet w trudnych miejscach w ogrodzie. Trzmielina cieszy się sporą popularnością także dzięki swojemu fenomenalnemu wyglądowi. Szeroka gama kolorów sprawia, że doskonale prezentuje się w różnorodnych sceneriach, np. przy ogrodowej ścieżce. Rewelacyjnie wygląda w towarzystwie kolorowych kwiatów lub innych roślin. 

  • Żywopłot z trzmieliny 

Chcesz zapewnić sobie prywatność podczas odpoczynku czy prac w ogrodzie? Trzmielina japońska pomoże ci uzyskać w krótkim czasie tzw. duże pokrycie. Możliwe jest to, ponieważ odmiana ta charakteryzuje się szybkim wzrostem. Trzmielina Fortune’a również bardzo dobrze nadaje się na żywopłot. Dzięki swojej zwartej strukturze i efektownym liściom szybko zagwarantuje ci pożądaną intymność. 

Różnorodne gatunki trzmieliny, takie jak trzmielina Hamiltona, trzmielina pospolita lub trzmielina europejska, sprawią, że z łatwością dodasz nieco koloru do swojego ogrodu. Trzmielina zachwyci cię atrakcyjnymi liśćmi, ciekawymi owocami i żywymi barwami. Świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Możesz wykorzystać ją jako samodzielny krzew, roślinę okrywową, niski żywopłot lub pojedynczy okaz dekoracyjny. 

Przeczytaj również: Wyjątkowy krzew o "płonących" liściach. Będzie ozdobą ogrodu

trzmielina oskrzydlona Trzmielina oskrzydlona ma niewielkie wymagania. Fot. 123RF/PICSEL

Orzechy mają dużo kalorii. To po co je jeść? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.