Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy pryskać ogórki miedzianem? Na co działa miedzian i czy jest bezpieczny?

Opryski miedzianem pozwalają uchronić uprawy ogórków przed rozwojem chorób grzybowych, które są w stanie w krótkim czasie zniszczyć całe uprawy. Sprawdźcie, kiedy i jak wykonać oprysk miedzianem na ogórki.

Kiedy pryskać ogórki miedzianem? Na co działa miedzian i czy jest bezpieczny?
Wyjaśniamy, w jakim celu stosuje się oprysk miedzianem na ogórki. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest miedzian?

Miedzian, inaczej tlenochlorek miedzi, to środek grzybobójczy zapobiegający chorobom roślin. Preparat ten znany i stosowany jest już od dawna. Pod koniec XIX wieku zaczęto go wykorzystywać do ochrony winnic przed mączniakiem prawdziwym, czyli najgroźniejszą chorobą winorośli, która doprowadzała do pustoszenia upraw. Obecnie miedzian ma szerokie zastosowanie w rolnictwie i sadownictwie przemysłowym, jak również amatorskim. Opryski na bazie miedzianu stosowane są w celu ochrony roślin warzywnych i owocowych przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Miedzian działa na roślinach w sposób powierzchniowy. Tworzy na nich warstwę ochronną, która zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.

Miedzian występuje w formie proszku do rozcieńczania z wodą w odpowiedniej proporcji i stosowania w formie oprysku. Zawiesinę przygotowuje się bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu, a dawkowanie należy dostosować do konkretnych roślin i rodzaju zwalczanej choroby. Zwykle dokładny sposób dawkowania zalecany przez producenta jest zamieszczony na etykiecie.

Opryski na bazie miedzianu służą do zwalczania m.in.:

  • Jabłonie i grusze — parch jabłoni, parch gruszy, zaraza ogniowa
  • Wiśnia i czereśnia — rak bakteryjny drzew pestkowych
  • Brzoskwinia — kędzierzawość liści brzoskwini
  • Pomidor — bakteryjna cętkowatość pomidora, zaraza ziemniaka
  • Ogórek — bakteryjna kanciasta plamistość, mączniak rzekomy dyniowatych
  • Fasola szparagowa — bakterioza obwódkowa, antraknoza, szara pleśń
  • Winorośl — mączniak rzekomy winorośli
  • Porzeczka czarna — antraknoza, rdza wejmutkowo-porzeczkowa, biała plamistość liści
  • Orzech włoski i laskowy — antraknoza, bakteryjna zgorzel

Opryski miedzianem pomogą uchronić uprawy ogórków przed chorobami grzybowymi. Fot. 123RF.com

Po co pryskać ogórki miedzianem?

Oprysk na bazie miedzianu wykonuje się na ogórkach po to, aby ochronić warzywa przed rozwojem chorób takich jak bakteryjna kanciasta plamistość i mączniak rzekomy dyniowatych.

Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka może powodować duże starty i przenosić się również na inne rośliny dyniowate uprawiane na działce. Pierwsze objawy tej choroby to pojawienie się żółtych plam na liściach ogórków, które przybierają kanciasty kształt. Z czasem liście zaczynają brązowieć i zasychać. Gdy choroba przechodzi w formę zaawansowaną plamy można zauważyć też ogonkach liściowych, łodygach i owocach. Plamy na ogórkach są początkowo drobne, tworzą się na nich śluzowate kropelki, które po wyschnięciu tworzą białą skorupę.

Z kolei mączniak rzekomy dyniowatych to choroba grzybowa, która występuje na liściach ogórków. Owoce nie są bezpośrednio porażane przez grzyby wywołujące chorobę, jednak z powodu utraty liści ogórki osiągają dużo mniejsze rozmiary. Mączniak rzekomy dyniowatych objawia się zwykle na starszych liściach i przyjmuje formę kanciastych, żółto-zielonych plam ograniczonych nerwami liścia. W zaawansowanym stadium liście stają się coraz bardziej żółte i zasychają. Na spodniej stronie liści można zauważyć też szaro-fioletowy nalot zarodników, które rozprzestrzeniają się z wiatrem i wodą, atakując kolejne rośliny na działce. Jeżeli nie zareagujemy w odpowiednim czasie, mączniak rzekomy dyniowatych może w ciągu tygodnia całkowicie zniszczyć nasze uprawy.

Kiedy pryskać ogórki miedzianem?

Ogórki można pryskać preparatami na bazie miedzianu w formie zapobiegawczej, czyli zanim zaobserwujemy rozwój chorób na swojej działce, jak również w momencie, gdy wychwycimy już pierwsze symptomy wystąpienia chorób grzybowych na liściach ogórków.

Opryski miedzianem wykonuje się w momencie, gdy na pędzie głównym otwarty jest drugi kwiat, aż do momentu, gdy ósmy owoc na pędzie głównym osiąga optymalną wielkość do zbioru. Opryski można powtórzyć 2-3 razy w odstępie 7 dni.

Czy oprysk miedzianem jest bezpieczny? Tak, miedzian wyróżnia się niską toksycznością, dlatego można stosować go w uprawach ekologicznych.

Przeczytaj również:

Oprysk z jodyny na pomidory. Jak przygotować i jak często go stosować?

Odstraszy myszce jak gaz łzawiący. Ogrodnik podał przepis na niezawodny oprysk

Podpowiadamy, jak przygotować oprysk z jodyny na pomidory. Fot.123RF.com

"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.