Spis treści:
- Krokusy jesienne a zimowity
- Ciekawe gatunki krokusów jesiennych
- Gdzie sadzić krokusy jesienne?
- Pielęgnacja krokusów jesiennych
Krokusy jesienne a zimowity
Na początek warto wyjaśnić, że choć podobne, krokusy jesienne i zimowity to zupełnie inne rośliny. Łączy je podobieństwo w wyglądzie i okres kwitnienia, ale dzieli między innymi pochodzenie oraz zastosowanie.
Krokusy jesienne należą do rodziny kosaćcowatych, natomiast zimowity do rodziny zimowitowatych. Kwiaty krokusów mają barwę białą, żółtą, fioletową lub niebieską. Kwiaty zimowitów są różowe, białe lub fioletowe i zwykle większe od krokusów. Rośliny różnią się również okresem kwitnienia – krokusy jesienne kwitną na przełomie września i października, natomiast zimowity od września do listopada.
Większość krokusów nie jest toksyczna, podczas gdy zjedzenie części zimowita może być śmiertelne.
Ciekawe gatunki krokusów jesiennych
Zastanawiasz się, jakie ciekawe gatunki krokusów jesiennych warto wprowadzić do swojego ogrodu? Jednym z nich jest krokus okazały (Crocus speciosus), czyli gatunek, który wyróżnia się dość dużymi kwiatami, osiągającymi nawet 6 cm długości o intensywnej fioletowej barwie z ciemniejszymi pręgami oraz białą podstawą płatków. Krokus okazały kwitnie we wrześniu.
Ciekawym gatunkiem krokusów jesiennych jest również krokus bladożółty (Crocus ochroleucus). To subtelny gatunek o kremowych, smukłych kwiatach z żółtymi gardzielami. Jego kwiaty osiągają zaledwie 2 cm długości – jest to dość niski krokus, dorastający do 7 cm wysokości, który wprowadza delikatny akcent do jesiennych nasadzeń. Pięknie kontrastuje z intensywnymi kolorami innych jesiennych krokusów, dodając różnorodności ogrodowym kompozycjom.
A może zaciekawi cię krokus siewny (Crocus sativus), czyli jeden z najbardziej znanych krokusów jesiennych – ze względu na jego zastosowanie w produkcji szafranu? Ten gatunek kwitnie w październiku i zachwyca kwiatami w odcieniu intensywnej purpury z ciemniejszym żyłkowaniem, które osiągają średnicę od 5 do 7 cm. Roślina ma wysokość do 10 cm, a jej uprawa wymaga specjalnych warunków, w tym sadzenia cebulek na głębokości aż 15 cm.
Krokus siewny to gatunek, który może być uprawiany do produkcji szafranu. Fot.gioiak2/123RF.com
Jeszcze jednym gatunkiem godnym uwagi jest krokus średni (Crocus medius). Jest odrobinę wyższy od bladożółtego, osiąga wysokość 8–10 cm. Jego kwiaty w odcieniu liliowym wyróżniają się jaskrawymi, pomarańczowymi lub czerwonymi słupkami, dzięki czemu jest on jednym z bardziej efektownych przedstawicieli swojego gatunku. Kwitnie zazwyczaj w październiku, dodając kolorowego akcentu do jesiennego ogrodu.
Przeczytaj również: Kiedyś uważano ją za magiczną. Lilia złotogłów - odmiany, sadzenie i pielęgnacja
Gdzie sadzić krokusy jesienne?
Gdy uda ci się znaleźć już gatunek, który przypadnie ci do gustu, pozostaje pytanie: gdzie sadzić krokusy jesienne? Dobrą informacją jest, że można sadzić je z różnymi roślinami, które tworzą tym samym harmonijną kompozycję w ogrodzie.
Dobrym towarzystwem dla krokusa jesiennego będą np. zawilce japońskie, które pozwolą stworzyć ciekawy kontrast. Popularnym i trafnym wyborem okaże się również zestawienie krokusów z astrami jesiennymi – kwitną w tym samym okresie, co pomoże ci stworzyć dywan kwiatowy we własnym ogrodzie.
Udanym towarzystwem dla krokusów jesiennych są też ciemierniki oraz miniaturowe cebulowe rośliny kwitnące.
Pielęgnacja krokusów jesiennych
Oto praktyczny przewodnik, jak powinna przebiegać pielęgnacja krokusów jesiennych.
- Stanowisko – warto wybrać je starannie, bo krokusy jesienne mogą pozostać na nim kilka lat. Najlepszym miejscem będzie słoneczne stanowisko o umiarkowanej wilgotności.
- Kwitnienie – zgodnie z nazwą kwitną jesienią – zazwyczaj od września do listopada.
Krokusy jesienne występują w wielu gatunkach i odmianach. Fot.blikvideo/123RF.com
- Sadzenie – sadzenie krokusów najlepiej zaplanować na koniec wakacji. Większość gatunków należy umieszczać w gruncie na głębokość około 5 centymetrów.
- Zimowanie – cebule krokusów jesiennych mogą być pozostawione na zimę w gruncie – można je wykopać, ale nie jest to wymagane w każdym roku.
- Ziemia – krokusy jesienne nie są wymagające, ale warto wzbogacić glebę o nawozy potasowe oraz fosforanowe, jeśli jest ona jałowa.
- Podlewanie – krokusy należy podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest sucha i lepiej unikać tego w czasie kwitnienia. Intensywnego podlewania roślina wymaga w kwietniu i maju, jeśli panuje susza.
- Choroby i szkodniki – krokusy jesienne są raczej odporne na choroby i szkodniki, ale może grozić im. np. zgnilizna cebul na skutek ataku grzybów i nadmiernego podlewania czy plamistość liści. Szkodnikami atakującymi chętnie krokusy jesienne są nicienie, ślimaki oraz myszy i nornice.
- Nawożenie – choć krokusy jesienne nie należą do roślin nadmiernie wymagających, to lubią dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi w okresie intensywnego wzrostu. Warto powtarzać nawożenie nawet 2–3 razy w tygodniu.
- Rozmnażanie – roślinę można rozmnażać przez cebulki przybyszowe, które rozdziela się przy wykopywaniu krokusów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Irga błyszcząca na żywopłot. Sadzenie, pielęgnacja i uprawa
Dlaczego hortensje brązowieją? Poznaj 5 powodów i ratuj krzewy
Możesz go sadzić od marca do końca września. Poznaj ciekawe odmiany i zasady uprawy nachyłka