Spis treści:
- Penstemon charakterystyka i odmiany
- Jak uprawiać penstemony?
- Dlaczego warto mieć penstemony w ogrodzie?
Penstemon charakterystyka i odmiany
Penstemony Penstemon, okreśnalne również mianem kolorowej wąsatki to efektowne byliny lub półkrzewy charakteryzujące się sztywnymi, często prostymi łodygami i wąskimi, naprzeciwległymi liśćmi. Największą ozdobą roślin są liczne kwiatostany w formie smukłych gron lub wiech, które ukazują się zwykle od końca wiosny aż do późnego lata.
Typowe dla tego rodzaju są tubularne, dwuwargowe kwiaty, które mają kształt dzwonkowaty, lejkowaty albo szeroko otwarty. Kolorystyka kwiatów obejmuje biel, odcienie różu, czerwieni, fioletu, błękitu, purpury i rzadziej żółci. Wnętrza kwiatów często wyróżniają się innym kolorem lub wyraźnymi smugami pełniącymi rolę tzw. przewodników nektaru dla zapylaczy.
W zależności od gatunku i odmiany penstemony mogą mieć pokrój zwarty lub osiągać ponad 1 m wysokości. U wielu z nich liście przy podstawie są większe, soczyście zielone, a wyżej węższe i krótsze. W ogrodach spotyka się zarówno odmiany o zimozielonych liściach, jak i całkowicie znikające na zimę. Najczęściej spotykane odmiany rośliny to:
- Penstemon Davidsona Penstemon davidsonii
Tworzy bardzo niski, gęsty kobierzec o wysokości 5-10 cm. Bylina lub półkrzew o płożącym pokroju, z małymi, ciemnozielonymi, skórzastymi, czasem delikatnie czerwonawymi liśćmi. Kwiaty są duże, rurkowate i szeroko otwarte w odcieniach niebiesko-lawendowych do fioletowo-purpurowych, często z białym "języczkiem" w gardzieli. Kwitnienie jest bardzo obfite: w pełni rozkwitu niemal całe maty pokrywają się kwiatami.
Przeczytaj również: Te byliny dobrze rosną i kwitną nawet, gdy je zaniedbujesz. Nie potrzebują nawożenia i pielęgnacji
- Penstemon Hartwega Penstemon hartwegii
Bylina o wyprostowanym, krzaczastym i zwartym pokroju, dorastająca do 30-70 cm wysokości. Liście są wąskie, mięsiste, jasnozielone, a pędy sztywne. Kwiaty zebrane są w długie, luźne wiechy (grona) na szczytach pędów — mają dzwonkowaty kształt i kwitną w jaskrawych odcieniach czerwieni, purpury lub karminu, często z wyraźnym, białym wnętrzem gardzieli i kontrastowymi plamkami. Roślina kwitnie od lata do wczesnej jesieni.
Penstemon bródkowaty odmiana 'Coccineus' charakteryzuje się wydłużonymi czerwonymi kwiatami. Fot. kwiktor/CanvaPro
- Penstemon bródkowaty Penstemon barbatus
Wyróżnia się zwartym, kępiastym, wzniesionym pokrojem. Osiąga wysokość od 40-90 cm. Liście u podstawy są większe, odwrotnie jajowate, a na pędach lancetowate z lekko ząbkowanymi brzegami. Kwiaty zebrane w luźne wiechy są rurkowate i dwuwargowe (przypominają naparstnicę) — najczęściej śnieżnobiałe, ale w niektórych odmianach mogą być różowo-białe lub liliowo-niebieskie. Roślina przyciąga motyle i pszczoły.
- Penstemon ogrodowy Penstemon × hybridus
Tworzy zwarte, strzeliste kępy dorastające do 40-100 cm wysokości, o wyprostowanych, sztywnych łodygach. Liście są ciemnozielone, lancetowate, rozmieszczone naprzemiennie. Największą ozdobą są rurkowato-dzwonkowate kwiaty na wydłużonych, wzniesionych gronach. Kolor kwiatów bywa bardzo zróżnicowany: od bieli i różu, poprzez purpurę, błękit i fiolet, aż po czerwień — wiele odmian ma też kontrastowe plamki we wnętrzu kwiatu. Penstemony ogrodowe kwitną długo, a ich forma sprawdza się zarówno na rabatach, jak i w ogrodach naturalistycznych
Jak uprawiać penstemony?
Penstemony to niewymagające i długo kwitnące byliny idealne na rabaty, do ogrodów naturalistycznych i skalnych. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, aby cieszyć się barwnymi kępami przez długie lata:
- Stanowisko
Penstemony najlepiej rosną w pełnym słońcu, gdzie kwitną najobficiej i zachowują zwarty pokrój. Zaleca się wybór stanowiska, które przez co najmniej 6-8 godzin dziennie jest dobrze doświetlone.
Przeczytaj również: 8 długowiecznych bylin, które wspaniale kwitną. Posadź, by latami upiększały ogród
- Gleba
Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie żyzne. Penstemony są bardzo wrażliwe na zastój wody, przez co nie tolerują ciężkiego i gliniastego podłoża. Najlepiej sprawdzą się gleby piaszczyste, żwirowe lub wzbogacone drobnym żwirem dla poprawy drenażu.
- Podlewanie i nawożenie
Penstemony, choć dobrze znoszą suszę, po posadzeniu wymagają regularnego podlewania ok. co 3-4 dni, aż się ukorzenią. Po przyjęciu się roślin podlewanie ogranicza się do jednego ok. razu w tygodniu. Rośliny te nie potrzebują intensywnego nawożenia. Wystarczy coroczne ściółkowanie kompostem lub zastosowanie uniwersalnego nawozu wieloskładnikowego wiosną.
Dlaczego warto mieć penstemony w ogrodzie?
Jednym z największych atutów penstemonów jest ich naturalna odporność na ślimaki. Roślina ta ma twarde i szorstkie liście, które są trudne do przegryzienia przez ślimaki, a obecność saponin w tkankach działa drażniąco na błony śluzowe mięczaków, skutecznie odstraszając te szkodniki.
Penstemon to ceniona ozdoba ogrodu ze względu na swoje efektowne, dzwonkowate kwiaty w wielu kolorach. Fot. Michel VIARD/CanvaPro
Dodatkowo niektóre penstemony pokryte są ochronną warstwą wosków, która utrudnia ślimakom dostęp do liści i czyni roślinę mniej atrakcyjną jako pokarm. Dzięki temu nie trzeba stosować chemicznych środków ochrony, co sprzyja prowadzeniu ekologicznego i łatwiejszego w utrzymaniu ogrodu. Rośliny mogą stanowić naturalną barierę dla ślimaków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Woda kompostowa do ochrony warzyw i roślin ozdobnych. Przepis i zastosowanie
Prawidłowa pielęgnacja róż w lipcu. 4 zabiegi, które wydłużą kwitnienie
Najlepsza odżywka na kwitnienie begonii. Stosuj regularnie, kwiatów będzie masa