Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Idealne dla początkujących ogrodników. Aksamitki kwitną do jesieni i odstraszają szkodniki

Aksamitki to jedne z najmniej wymagających roślin jednorocznych, które zachwycają kolorami od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Skutecznie odstraszają mszyce, nicienie i inne szkodniki, a przy tym dobrze znoszą błędy pielęgnacyjne. To sprawia, że są idealnym wyborem dla początkujących ogrodników oraz świetnym wsparciem w uprawach warzywnych i kwiatowych. Jak dbać o aksamitki? Dlaczego jeszcze warto uprawiać je w ogrodzie? Wyjaśniamy.

Idealne dla początkujących ogrodników. Aksamitki kwitną do jesieni i odstraszają szkodniki
Za sprawą małych wymagań uprawy, aksamitki są idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. Fot.Noderog/CanvaPro

Spis treści:

Jak dbać o aksamitki, żeby długo rosły?

Aksamitki są mało wymagające i odporne na niesprzyjające warunki, dlatego idealnie nadają się dla początkujących ogrodników. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, na dobrze wentylowanym na stanowisku. Nie są wybredne co do podłoża, jednak preferują gleby przepuszczalne i żyzne, ale nieprzenawożone – przed posadzeniem wystarczy wymieszać ziemię z nawozem organicznym w postaci kompostu, a na glebach ciężkich zadbać o dodatek piasku, by poprawić drenaż.

Po posadzeniu aksamitki należy podlewać umiarkowanie – najlepiej to robić dopiero, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Roślina lepiej znosi lekką suszę niż przelanie, ponieważ zbyt częste podlewanie sprzyja chorobom grzybowym i gniciu. Aksamitki nie wymagają intensywnego nawożenia – wystarczy lekki, wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących raz w miesiącu lub wspomniane zasilanie gleby dobrze rozłożonym kompostem.

Najważniejszym, chociaż nie obowiązkowym zabiegiem pielęgnacyjnym aksamitki jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Stymuluje ono ciągłe wytwarzanie nowych pąków i wydłuża okres kwitnienia aż do pierwszych przymrozków. Warto też regularnie usuwać uszkodzone liście i przycinać wierzchołki młodych roślin, aby stymulować rozkrzewianie.

Przeczytaj również: Kiedy i jak siać aksamitki? Pamiętaj o ważnej zasadzie, przetrwają do jesieni

Aksamitki rzadko są ofiarą szkodników, ale warto obserwować je podczas upałów pod kątem występowania mszyc czy przędziorków – szybka interwencja, np. oprysk z mydła potasowego, pozwoli uniknąć ich osłabienia. Jeżeli są za bardzo rozrośnięte warto je przerzedzić, aby ograniczyć ryzyko chorób. W ten sposób aksamitki będą kwitły aż do późnej jesieni i zachowają zdrowy, bujny pokrój przez cały sezon.

Dlaczego warto mieć aksamitki w ogrodzie?

Aksamitki to nie tylko łatwe w uprawie, ale także niezwykle wartościowe rośliny ozdobne. Intensywny zapach tych kwiatów skutecznie odstrasza m.in. komary i kleszcze, a także mszyce, stonkę ziemniaczaną, oraz mączlika szklarniowego. Uprawa aksamitek między warzywami, przy brzegach grządek czy wokół roślin cebulowych tworzy naturalną barierę ochronną – szkodniki omijają miejsca pachnące aksamitkami, a inne rośliny pozostają zdrowe i silne.

Oprócz tego korzenie aksamitek wydzielają bioaktywne substancje (np. alfa-tertienyl), które są toksyczne dla nicieni – mikroskopijnych szkodników glebowych, które niszczą korzenie warzyw i roślin ozdobnych. Gęsty wysiew tych roślin może oczyścić nawet 80% terenu z nicieni w jednym sezonie. Dzięki czemu ogranicza się zjawisko karłowacenia i deformacji plonów, struktura gleby ulega poprawie i zwiększa się zdrowotność upraw.


Aksamitki skutecznie ograniczają ilość nicieni glebowych, co przekłada się na lepszy rozwój innych roślin w ogrodzie. Fot. WOKANDAPIX/CanvaPro

Aksamitki pełnią funkcję roślin allelopatycznych — substancje uwalniane przez ich korzenie ograniczają rozwój chwastów i mogą działać antybakteryjnie oraz antygrzybiczo. Po sezonie aksamitki warto rozdrobnić i wymieszać z glebą jako zielony nawóz, co dodatkowo wzbogaca podłoże, poprawiając plonowanie warzyw oraz roślin ozdobnych.

Oprócz korzyści fitosanitarnych, aksamitki mają także właściwości lecznicze. W medycynie ludowej napary z aksamitek wykorzystywane były do łagodzenia podrażnień skóry, jako środek rozkurczowy i przeciwzapalny oraz w walce z insomnią i dolegliwościami trawiennymi — to zasługa wysokiej zawartości luteiny, karotenoidów i delikatnie uspokajającego działania.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepsza odżywka na kwitnienie begonii. Stosuj regularnie, kwiatów będzie masa

Dlaczego zawiązki ogórków gniją? Przyczyny i najlepsze rozwiązania problemu

Warto posadzić pod gruszą. Będzie miała słodkie i bardziej odporne na upały owoce

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.