Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego zawiązki ogórków gniją? Częste przyczyny i najlepsze rozwiązania problemu

Wczesnym latem z niecierpliwością czekamy na pierwsze zbiory ogórków. Często jednak spotyka nas gorzkie rozczarowanie, gdy widzimy, że zawiązki owoców gniją na krzakach, zanim dojrzeją. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby zapobiec gniciu ogórków i cieszyć się zdrowymi plonami? Oto garść praktycznych podpowiedzi.

Dlaczego zawiązki ogórków gniją? Częste przyczyny i najlepsze rozwiązania problemu
Wyjaśniamy, dlaczego zawiązki ogórków gniją. Fot. alexey999/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego zawiązki ogórków gniją?

W lipcu ogórki intensywnie rosną i zawiązują owoce. Często jednak okazuje się, że pierwsze plony zaczynają gnić, zanim osiągną dojrzałość i będą gotowe do zbioru. Przyczyną tego problemu mogą być niebezpieczne choroby, ale nie tylko. Powodów gnicia zawiązków ogórków jest znacznie więcej, a większość z nich wynika z błędów w pielęgnacji.

Zastanawiasz się, dlaczego zawiązki ogórków gniją? Rośliny te należą do ciepłolubnych i źle znoszą nawet krótkotrwałe spadki temperatur. Nie służą im chłodne noce, które mogą się zdarzyć nawet latem, jeśli pogoda jest kapryśna. Choć kochają ciepło, nie tolerują też upałów, zwłaszcza w połączeniu z wysoką wilgotnością. Wszystko to może prowadzić do gnicia i zrzucania zawiązków owoców.

Jak już wspominaliśmy, częstym powodem, dlaczego zawiązki ogórków gniją, jest niewłaściwa pielęgnacja. Na co powinniśmy uważać? Nadmierne podlewanie, moczenie liści czy nieodpowiednie nawożenie to błędy, do których przyznać się może niejeden ogrodnik. Gniciu małych ogórków winne bywają też choroby, takie jak czarna zgnilizna, bakteryjna kanciasta plamistość liści, szara pleśń, korynesporoza i parch dyniowatych oraz mączniak.

Błędy w pielęgnacji są częstą przyczyną gnicia zawiązków ogórków. Błędy w pielęgnacji są częstą przyczyną gnicia zawiązków ogórków. Fot. sabyna75/123RF.com

Przeczytaj również: Jak podwoić owocowanie ogórków? Stosuj naturalne nawozy i podlewaj według reguł

Jak uprawiać ogórki, żeby nie gniły?

Na szczęście gniciu zawiązków ogórków można przeciwdziałać i to na kilka prostych sposobów. Wystarczy, że będziemy przestrzegać zasad prawidłowej pielęgnacji, a ryzyko wystąpienia tego problemu będzie dużo mniejsze. Jeśli jednak straciliśmy już część plonów, możemy zastosować interwencyjne opryski z naturalnych składników, które zahamują dalsze psucie się młodych owoców. Jak uprawiać ogórki, żeby nie gniły?

  • Podlewanie – ogórki potrzebują dużo wody, ale nie powinno się ich przelewać. Jeśli podlewamy je za często lub zbyt obficie, mogą paść ofiarą chorób, które skutkują gniciem owoców. Latem podlewajmy ogórki rano albo wieczorem co 2-3 dni bądź częściej, gdy są upały. Od czasu do czasu sprawdzajmy, czy ziemia w miejscu uprawy jest umiarkowanie wilgotna. Pamiętajmy też, aby nie moczyć liści ogórków.

  • Nawożenie – ogórki, które cierpią z powodu niedostatku składników odżywczych, są osłabione i podatne na gnicie. Dlatego ważne jest, aby dbać o ich systematyczne dokarmianie. Do nawożenia ogórków możemy wykorzystać nawozy mineralne lub naturalne odżywki, takie jak kompost, obornik granulowany, drożdże czy gnojówki roślinne, np. z żywokostu albo podagrycznika.

  • Przycinanie – z ogórków warto usunąć część pędów bocznych, co zagwarantuje lepszy dostęp powietrza i będzie chronić przed chorobami grzybowymi. Pamiętajmy jednak, że zbyt mocne cięcie osłabi rośliny.

Może się zdarzyć, że nie unikniemy gnicia ogórków. Co w takiej sytuacji zrobić? Pozostaje nam nic innego jak przygotowanie interwencyjnego oprysku. Zalewamy 1 łyżkę suszonego skrzypu 1 l wody i odstawiamy na całą noc. Po tym czasie cedzimy, rozcieńczamy w proporcji 1:5 (1 część roztworu na 5 części wody) i spryskujemy ogórki. Sprawdzi się też oprysk z mleka (1 szklanka) i wody (5 szklanek) wraz z 1 łyżeczką szarego mydła w płynie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepsza ściółka do ogórków. Sprawdzony sposób na duże plony nawet przy złej pogodzie

Jak ratować ogórki zaatakowane przez mączniaka rzekomego? Drożdże nie pomogą, inna mieszanka jest skuteczniejsza

Siarczan magnezu do ogórków. Kiedy i w jakich dawkach stosować?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.