Porady ogrodnicze

Oczko wodne: jak je zaplanować w ogrodzie?

Oczko wodne to z pewnością spore urozmaicenie dla ogrodu, zwiększające jego walory estetyczne. Dobrze zaprojektowane może nawet nadać mu nowy wymiar i jakość. Jak więc zaplanować oczko wodne w ogrodzie, by dawało nam satysfakcję i nie przysporzyło problemów?

Oczko wodne: jak je zaplanować w ogrodzie?
Fot. 123RF/PICSEL

Dobrze zaplanowane i zrobione oczko wodne z pewnością uatrakcyjni każdy ogród, dodając mu walorów dekoracyjnych i wysmakowania. Ale nie tylko: plusów z posiadania oczka jest dużo więcej, choćby sprawienie, że w pobliżu będzie rześko. W końcu woda poprawia mikroklimat i nawilża powietrze. Choć najlepiej prezentuje się oczko wodne o nieregularnych kształtach, nie zawsze jest możliwość, by takie zbudować – często ograniczeni jesteśmy wielkością ogródka. Mimo to najwięcej zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Podpowiadamy, jak zaplanować oczko wodne w ogrodzie, by z jednej strony było praktyczne i nie przysparzało nam problemów, z drugiej – efektownie się prezentowało.

Decyzje do podjęcia, czyli początek prac nad oczkiem wodnym

Przed rozpoczęciem prac przy oczku wodnym warto podjąć kilka decyzji. Na początku należy dokładnie zaplanować, w którym miejscu je ulokujemy. Oczko wodne nie powinno się znajdować w pobliżu podziemnych instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej lub gazowej, ponieważ w wypadku awarii będzie trzeba je zburzyć. Oczko wodne dobrze jest ulokować możliwie blisko domu, gdyż łatwiej będzie nam wówczas dbać o jego pielęgnację – będziemy mieć ułatwiony dostęp do prądu czy bieżącej wody. Dobrze również zadbać o odpowiednie nasłonecznienie i unikać bliskości drzew, wtedy w oczku nie będą rozwijać się glony, a spadające liście nie będą nas zmuszały do zbyt częstego sprzątania.

Nowoczesne oczko wodne w ogrodzie Fot.123RF.com

W dalszej kolejności zdecydować się trzeba na kształt i rozmiar oczka wodnego. Tutaj wszystko zależy od naszej wyobraźni i potrzeb, choć warto pamiętać, by oczko nie utrudniało swobodnego przemieszczania się.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli dysponujemy małym ogrodem, lepiej zdecydować się na oczko niewielkich rozmiarów (przyjmuje się, że optymalna powierzchnia to 8-10m2). Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie funkcje ma pełnić oczko wodne w naszym ogródku.

REKLAMA

Kolejne decyzje do podjęcia, czyli zwierzęta wodne i rośliny

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie oczka wodnego, będziemy potrzebować łopaty. Podczas zakupu nie warto oszczędzać, gdyż dobrej jakości przyrząd z pewnością ułatwi nam pracę oraz z pewnością nieraz przyda się w przyszłości. Następnie oczko trzeba uszczelnić. Można to zrobić na przykład gotową formą lub specjalnymi materiałami (folia, żwir, kamienie). Pierwsza opcja zdecydowania skraca czas budowy i gwarantuje lepszą trwałość.

Zobacz więcej zdjęć

Kiedy oczko wodne jest już gotowe, czas na kolejne decyzje: zwierzęta wodne i rośliny. Tutaj wybór jest naprawdę duży: lilie i pałki wodne, trzciny, rdest, hiacynty wodne i wiele innych. Warto jednak pamiętać, by odpowiednio zbilansować ilość roślin pływających i nadbrzeżne, aby nie powstawało wrażenie, że jedna grupa wyraźnie dominuje nad drugą. Z kolei gatunki ryb, nad którymi warto się zastanowić, to między innymi karaś ozdobny, karp czy lin. Przed podjęciem decyzji dobrze jest poczytać o każdej z nich, gdyż mają one różne preferencje i potrzeby. Warto też zakupić filtr do oczyszczania wody.

Oczko wodne w ogrodzie Fot.123RF.com

Decyzje za nami, teraz pielęgnacja oczka wodnego

Koniec prac nad budową oczka wodnego to jednak nie koniec naszych obowiązków. Trzeba o nie bowiem regularnie dbać. Jeśli chcemy, by oczko prezentowało się efektownie i cieszyło nie tylko nas, ale również naszych gości, trzeba je pielęgnować. Latem należy rozsadzać zbyt gęsto rosnące rośliny, jesienią zabezpieczyć przed opadającymi liśćmi, a wiosną – zmienić około 25 proc. wody i usunąć gnijące części roślin.

Ipla konkurs

Na koniec należy pamiętać, że coś takiego jak idealne oczko wodne nie istnieje. Zawsze przy jego budowie i urządzaniu będziemy musieli z czegoś zrezygnować, pójść na różne kompromisy, dostosować się choćby do panujących w ogrodzie warunków czy przestrzeni, jaką dysponujemy. Z pewnością jednak, nawet najmniejsze oczko wodne dostarczy nam sporo radości satysfakcji, przez co poczujemy się trochę jakbyśmy byli nad jeziorem.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.