Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Liatra kłosowa - płonąca gwiazda w ogrodzie. Jak uprawiać liatrę, by kwitła do jesieni?

Liatra kłosowa to piękna bylina, która latem przyciągnie do ogrodu rój motyli. Posadzić warto ją z uwagi na urodziwe kwiatostany, które swym kształtem przypominają… maczugi. Roślina nada działce egzotycznego wyglądu, a jej uprawa nie będzie problematyczna. Wystarczy zastosować kilka sprytnych trików.

Liatra kłosowa - płonąca gwiazda w ogrodzie. Jak uprawiać liatrę, by kwitła do jesieni?
Jak uprawiać liatrę kłosową tak, by zdobiła ogród aż do jesieni?Fot.123RF.com

Spis treści:

Liatra kłosowa – charakterystyka

Liatra kłosowa (z łac. Liatris spicata) jest egzotyczną miododajną, byliną z rodziny astrowatych, która latem wabi do siebie wiele owadów, m.in. pszczół i trzmieli, ale także pięknych motyli. Jeśli zaś chodzi o jej pochodzenie, to liatra kłosowa naturalnie porasta tereny Ameryki Północnej. Z powodzeniem uprawiana może być jednak również w naszym umiarkowanym klimacie.

Standardowo roślina osiąga od 40 do 60 cm wysokości. Wyróżniają ją lancetowate liście przyczepione do sztywnej łodygi. Największym atutem liatry kłosowej są rozkwitające się od wierzchołka kwiatostany, które złożone są z drobnych białych, fioletowych lub różowych kwiatów. Zbierają się one w formę długich kłosów, które kształtem przypominają maczugi.

Liatra kłosowa - odmiany

Poszczególne odmiany latrii kłosowej różnią się m.in. wysokością i kolorem kwiatów. Wśród najpiękniejszych typów rośliny ogrodnicy wymieniają najczęściej:

  • liatra kłosowa "Kobold"- kwiaty tej odmiany liatry kłosowej są jasnofioletowe i można podziwiać je od czerwca do października. Pokrój rośliny jest zwarty i osiąga ona do maksymalnie 50 cm wysokości.
  • liatra kłosowa "Floristan violet" – również jest jasnofioletowa, jednak na ogół nieco wyższa od poprzedniej. Osiąga od 45 do 60 cm wysokości.
  • liatra kłosowa "Floristan weiss" –ta odmiana liatry kłosowej ma piękne białe kwiaty. Osiąga wysokość od 45 do 60 cm.
  • liatra kłosowa "Alba" – zakwita w lipcu, a jej piękne białe kwiaty można podziwiać do września. Jest wysoka, gdyż osiąga wielkość od 60 do 80 cm.

Przeczytaj również: Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Jak uprawiać liatry kłosową?

Uprawa latrii kłosowej nie jest trudna, więc poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Roślina jest mrozoodporna, co znacznie ułatwia całe zadanie. Trzeba jednak zapewnić  jej odpowiednie stanowisko i podłoże oraz pamiętać o regularnej pielęgnacji tak, aby mogła prawidłowo się rozwijać, a jej kwitnienie było bujne.

  • Sadzenie liatry kłosowej

Najlepszy termin sadzenia liatry kłosowej przypada na połowę kwietnia. Wówczaw dokonuje się wysiewu cebulek byliny do gruntu. Bulwy umieścić należy na głębokości około 10 cm. Nie można zapomnieć również o zachowaniu 20 cm odstępu pomiędzy poszczególnymi roślinami.

  • Ziemia dla liatry kłosowej

Idealna ziemia dla liatry kłosowej powinna być żyzna i przepuszczalna o lekko kwiaśnym odczynie pH. Roślina ta odnajdzie się również na mniej zasobnej glebie pod warunkiem regularnego nawożenia i podlewania. Podłoże gliniaste nie jest w tym przypadku zalecane.

  • Stanowisko dla liatry kłosowej

Z kolei stanowisko dla latrii kłosowej powinno być słoneczne z uwagi na fakt, iż na słabo oświetlonym, zacienionym stanowisku rozrost i kwitnienie tej rośliny nie będą bujne.

  • Podlewanie liatry kłosowej

Podlewanie liatry kłosowej nie może być nadmierne. Warto wiedzieć, że roślina ta spichrzowe korzenie, dzięki którym jest w stanie przetrwać krótkotrwałe niedobory wody. Lepiej nieco zaniedbać jej podlewanie, niż z nim przesadzić, gdyż może to doprowadzić do przegnicia systemu korzeniowego.

  • Nawożenie liatry kłosowej

Nawożenie liatry kłosowej nie jest konieczne, o ile jej ziemia jest wystarczająco żyzna. Na mniej zasobnych glebach zaleca się stosowanie nawozów organicznych wolnodziałających w celu poprawy kwitnienia rośliny. Co kilka lat zaleca się także przesadzić bylinę w inne miejsce.

  • Kwitnienie liatry kłosowej

Kwitnienie liatry kłosowej zawsze ma miejsce latem i jest dość długie. Konkretniej mówiąc, roślina zachwyca barwnymi kwiatami w okresie od lipca do września.

  • Przycinanie liatry kłosowej

Przycinaniem liatry kłosowej należy zająć się w momencie, gdy roślina przestanie kwitnąć, a więc pod koniec sezonu wegetacyjnego. Tnie się wówczas nadziemną część byliny, około 10 cm nad ziemią. Wiosną standardowo dokonuje się więc cięcia korekcyjnego liatry, aby pozbyć się połamanych i martwych fragmentów. rozmnażanie,

  • Rozmnażanie liatry kłosowej

Najczęściej liatrę kłosową rozmnaża się wiosną, przez podział bulw. Roślina może także rozprzestrzeniać się samoistnie. Rozmnażanie liatry kłosowej z nasion wymaga wcześniejszej stratyfikacji. W takim wypadku zakwitnie ona jednak dopiero po trzech latach.

Przeczytaj również: Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

liatra kłosowa - warto wiedzieć

Liatra kłosowa nadaje się zwłaszcza do ogrodów w stylu naturalistycznym, angielskim i wiejskim. Najlepiej prezentuje się w grupie na rabatach bylinowych i w skalniakach, w pobliżu murów, traw ozdobnych i zbiorników wodnych.

W temacie liatra kłosowa – warto wiedzieć również to, że kwiat ten poza ogrodem nadaje się również do uprawiania w donicy. Może więc stanowić ozdobę balkonu lub tarasu. Z uwagi na walory estetyczne i piękny zapach roślinę wykorzystuje się także na kwiat cięty.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.