Porady ogrodnicze

Maliny nie rosną prawidłowo? Oto najczęstsze przyczyny

Maliny to rośliny uprawiane dla owoców, w celach spożywczych. Niestety bardzo atakują różne szkodniki i choroby — zwykle są to robaki w malinach, mszyce i żółte liście malin. Jak zwalczać tego typu zagrożenia?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Choroby malin i ich zwalczanie

Przy uprawie malin bardzo ważna jest ich pielęgnacja. Odpowiednio wykonywane zabiegi pielęgnacyjne zmniejszają ryzyko na pojawienie się chorób. Istnieje wiele chorób, które mogą zaatakować rośliny i doprowadzić do ich obumierania, czy też osłabienia lub pogorszenia jakości plonów – owoców jest mniej i są niesmaczne.

Pierwszą chorobą malin, która sprawia, że jej owoce nie będą już jadalne, jest bardzo często spotykana szara pleśń. Szara pleśń powoduje, że owoce zaczynają gnić. Niestety, choroba zauważalna jest dopiero, kiedy owoce dojrzewają lub kiedy chcemy je zebrać. By nie doszło do infekcji, należy co siedem dni wykonywać oprysk ochronny. W momencie, gdy porażenie pojawi się na roślinach, stosujemy fungicydy.

Inne choroby malin powodowane są grzybami patogenicznymi i grzybopodobnymi organizmami z rodzaju Phytophthora (zazwyczaj atakowane są maliny, które porastają mokre, zalewowe i ciężkie gleby). Do grzybów patogenicznych należą np. Botrytis cinerea (powoduje szarą pleśń), Didymella applanata (przyczynia się do przypąkowego zamierania pędów) i Leptosphaeria coniothyrium (przez nią zamierają podstawy pędów). Na zamieranie pędów narażone są szczególnie młode rośliny, które owocują na pędach tegorocznych i rośliny o bardzo gęstym pokroju.

Zobacz więcej zdjęć

Szkodniki malin

Mszyce

Bardzo często malina jest atakowana przez mszycę, ale niestety nie każdy wie, że można je zwalczyć i w jaki sposób to zrobić. Mszyce roznoszą bardzo groźne choroby wirusowe, poza tym wyniszczają rośliny poprzez żerowanie na ich liściach i wierzchołkach pędów. Roślina przez to zasycha i nie wydaje owoców. Najlepszą metodą na pozbycie się mszyc są środki chemiczne zwane insektycydami.

Przędziorki

Przędziorek malinowiec i chmielowiec to groźne szkodniki malin jesiennych. Przędziorki malinowce są bardzo znane wszystkim ogrodnikom. Żerują one na spodniej stronie liści i wysysają soki z rośliny, powodując osłabienie uprawianych okazów. Ich obecność przejawia się pajęczynkami i plamkami na liściach, które później brązowieją i zasychają. Zwalczanie przędziorka w malinach jest trudne, ale możliwe. Aby zwalczyć przędziorka w malinach, należy zacząć z nim walczyć przed kwitnieniem lub po kwitnieniu malin. W razie konieczności należy to też robić po zbiorze owoców.

Innymi szkodnikami malin jesiennych są: pryszczarek namalinek, krzywik malinaczek, kwieciak malinowiec, pryszczarek malinowiec oraz kistnik malinowiec. Pryszczarek namalinek i pryszczarek malinowiec żerują w spękaniach kory pod skórką. Z kolei kistnik malinowiec żeruje na liściach, pąkach kwiatowych i owocach, podobnie jak kwieciak malinowiec. Szkodniki malin jesiennych to także motyle — zwłaszcza krzywik malinaczek, którego larwy żerują w pąkach kwiatowych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie malin.

Zwalczanie szkodników malin

Szkodniki malin zwalczane są na różne sposoby. Jeśli mamy do czynienia z robakami w roślinach, kistnikiem malinowcem, przędziorkami, mszycami, mryszczarkiem malinowcem, pryszczarkiem namalinkiem, krzywikiem malinaczkiem i kwieciakiem malinowcem, zazwyczaj używamy insektycydów, które przeznaczone są do walki z owadami.

W momencie, gdy zauważymy, że liście malin żółkną lub zwijają się, warto wziąć pod uwagę, że konieczne będzie rozpoczęcie zabiegów przeciw inwazyjnych. Bardzo często należy usuwać porażone pędy, liście i pąki kwiatowe. Niektóre rośliny będzie trzeba w całości spalić, by szkodniki malin się nie rozprzestrzeniły.

Na większych i mniejszych plantacjach malin, wiosną wykonuje się zabiegi, które mają zapobiegać inwazjom szkodników. Stosuje się do tego insektycydy. Natomiast, by zapobiec chorobom, używa się fungicydów. Gdy zobaczymy zwijanie liści maliny i inne niepokojące objawy, należy od razu działać.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Maliny nie rosną prawidłowo? Oto najczęstsze przyczyny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.