Porady ogrodnicze

Mandevilla - pnącze o zachwycających kwiatach. Idealne do uprawy na balkonach i tarasach

Mandevilla, określana także jako dipladenia, to ozdobne krzewiaste pnącze, o przepięknych i okazałych kwiatach oraz błyszczących liściach, które doskonale sprawdza się na balonach i tarasach. Sprawdź, jakie wymagania ma roślina oraz jak prawidłowo o nią dbać.

Mandevilla - pnącze o zachwycających kwiatach. Idealne do uprawy na balkonach i tarasach
Mandevilla to bardzo efektowne pnącze kwitnące przez wiele miesięcy. Fot. Getty Images
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Mandevilla — charakterystyka

Mandevilla (Mandevilla sanderi), określana wymiennie jako dipladenia, to krzewiste i kwitnące pnącze należące do rodziny toinowatych. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie z Brazylii. Uprawiana w swoim środowisku naturalnym jest krzewem wieloletnim, natomiast w naszym klimacie nie jest w stanie przezimować na zewnątrz, dlatego zaleca się ją na okres jesienno-zimowy przenieść do pomieszczenia.

Rosnące w naturze mandeville po kilku latach uprawy bez przycinania mogą osiągnąć nawet 5 m wysokości. W Polsce najczęściej uprawiane są w formie doniczkowej, dlatego nie dorastają tak pokaźnych rozmiarów.

Mandevilla ma rozgałęziony pokrój i wytwarza długie częściowo zdrewniałe pędy, które wspinają się po podporach. Pędy te pokryte są ciemnozielonymi błyszczącymi liśćmi o eliptycznym kształcie, wyrastającymi naprzemiennie. Największą ozdobą dipladenii są intensywnie wybarwione trąbkowate kwiaty, utrzymujące się od maja aż do października. W zależności od odmiany kwiaty te mogą mieć kolor biały, czerwony, różowy lub żółty.

Co ważne, cała roślina jest trująca! Po jej zranieniu z kwiatów i pędów wypływa biały sok, który ma toksyczne właściwości.

Przeczytaj również: Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak go uprawiać?

Mandevilla idealnie sprawdzi się na balkonach lub tarasach. Fot. Getty Images

Dipladenia — odmiany

Istnieje wiele odmian dipladenii, które różnią się kolorystyką oraz wyglądem kwiatów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i najbardziej okazałe:

 • Pretty Red - o kwiatach czerwonych
 • Classic White - o kwiatach białych
 • Pearl White - o kwiatach białych z żółtym środkiem
 • Opale Citrine - o kwiatach żółtych
 • Cream Pink - o kwiatach jasnoróżowych
 • Pink - o kwiatach ciemnoróżowych

Mandevilla — uprawa

Mandevilla nie należy do roślin łatwych w uprawie. Z tego względu, że pochodzi z terenów tropikalnych, należy jej zapewnić warunki podobne do tych, odpowiadających środowisku naturalnemu. Oto najważniejsze wymagania mandevillii, jakie warto spełnić, aby zachwycała swoim wyglądem:

 • Stanowisko

Dipladenia do prawidłowego rozwoju i obfitego kwitnienia potrzebuje bardzo dużo światła. Dlatego najlepsze będą dla niej nasłonecznione stanowiska. Świetnie w tej roli sprawdzą się balkony i tarasy o ekspozycji południowej. Roślina urośnie także w ciepłym półcieniu, jednak jej kwitnienie nie będzie wtedy tak intensywne.

 • Ziemia

Podłoże dla mandevillii powinno być żyzne, przepuszczalne oraz stale lekko wilgotne.

 • Sadzenie

Ze względu na specyficzne wymagania uprawowe raczej nie zaleca się wysadzania mandevillii do gruntu. W naszych warunkach klimatycznych roślina zdecydowanie lepiej rośnie posadzona w donicy.

Ważne jest, aby wybrać doniczkę o odpowiedniej wielkości, która pozwoli roślinie swobodnie się rozrastać. Gdy zauważymy, że korzenie zaczynają przerastać doniczkę, wtedy należy przesadzić pnącze do większego pojemnika. Na jego dno koniecznie wysypmy warstwę keramzytu, która zapewni roślinie drenaż i zapobiegnie zaleganiu korzeni w wodzie.  

Kwiaty mandevillii są bardzo okazałe. Fot 123RF/PICSEL

 • Podlewanie

Mandevilla wymaga regularnego podlewania. Ważne jest, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie przelana. Zapotrzebowanie rośliny na wodę wzrasta wraz z porą kwitnienia, dlatego wtedy szczególnie należy dbać o nawodnienie rośliny. Zalecane jest również spryskiwanie liście, aby dodatkowo dostarczyć im wilgoci.

 • Nawożenie

Aby wzmocnić wzrost i kwitnienie dipladenii, warto nawozić ją raz w tygodniu płynnym nawozem do kwitnących roślin doniczkowych, które zawierają w swoim składzie potas i azot.

 • Kwitnienie

Kwitnienie mandevillii w naszym kraju rozpoczyna się w maju i zwykle utrzymuje się aż do października. 

 • Przycinanie

Pod koniec zimy lub początkiem wiosny pnącze warto przyciąć, skracając jego wierzchnie pędy. Dzięki temu roślina zyska bardziej zwarty pokrój i będzie lepiej się rozkrzewiać. Dodatkowo pobudzi ją to do kwitnienia.

 • Rozmnażanie

Rozmnażanie mandevillii możliwe jest poprzez ukorzenienie wierzchnich pędów. W tym celu należy obciąć około 10 cm pędy wierzchołkowe, pozostawić na nich jedną parę liści, zamoczyć je w ukorzeniaczu i posadzić w wilgotnym piaszczystym podłożu. Po kilku tygodniach rośliny powinny się ukorzenić i wypuścić młode liście.

 • Zimowanie

Mandevilla nie jest odporna na mróz, dlatego na zimę należy przenieść ją do domu. Jeszcze przed planowanymi przymrozkami warto roślinę umieścić w pomieszczeniu, w którym maksymalna temperatura wynosi 20 stopni. Idealnie do zimowania mandevillii nadają się m.in. ogrody zimowe czy oranżerie. W okresie jesienno-zimowym należy zmniejszyć częstotliwość podlewania rośliny i całkowicie zaprzestać nawożenia. Wiosną kolejnego roku, po majowych przymrozkach, można będzie ponownie umieścić pnącze na balkonie lub tarasie.

Mandevilla wymaga starannej pielęgnacji.  Fot. Getty Images

 • Choroby

Roślina rzadko bywa atakowana przez choroby i szkodniki. Czasem jednak z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji i zbyt dużej wilgotności, na liściach i pędach pnącza pojawiają się oznaki choroby grzybowej. Można je jednak zwalczyć, stosując oprysk przeciwgrzybiczy.

Z kolei szkodniki, które mogą zagrażać roślinie to mszyce i wciornastki. Do ich likwidacji można wykorzystać naturalne lub chemiczne środki na insekty, które powinny szybko się z nimi uporać.

Przeczytaj również: Powojnik - przepiękne kwitnące pnącze, które oplecie pergole i altany. Jak uprawiać je w ogrodzie?

Mandevilla — zastosowanie

Dipladenie można z powodzeniem uprawiać w donicach i przyozdabiać nimi balkony i tarasy. Aby mogły swobodnie piąć się w górę, będą wymagały podpórki. Roślinę można również sadzić w skrzynkach ustawianych na parapetach okiennych. Wtedy ich pędy będą efektownie się przewieszać, tworząc ukwiecone kaskady.

Mandevilla pięknie wygląda również posadzona w podwieszanej donicy, co pozwoli wyeksponować jej zwisające pędy pełne kolorowych kwiatów.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mandevilla - pnącze o zachwycających kwiatach. Idealne do uprawy na balkonach i tarasach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.