Porady ogrodnicze

Nawożenie ogórków — jak, kiedy i czym nawozić ogórki gruntowe?

Samodzielna uprawa ogórków to świetny pomysł. Nic nie smakuje lepiej niż świeżo zerwane plony, które są jeszcze ciepłe od letniego słońca. Aby rośliny dobrze rosły i były zdrowe, trzeba je regularnie nawozić. Wybór produktu nie powinien być przypadkowy. Zatem czym nawozić ogórki gruntowe? Jak i kiedy najlepiej nawozić ogórki gruntowe? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Nawożenie ogórków — jak, kiedy i czym nawozić ogórki gruntowe?
Wyjaśniamy, czym nawozić ogórki gruntowe. Fot. 123RF.com/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Ogórki to rośliny ciepłolubne. Należą do tej samej grupy co cukinie, dynie czy arbuzy. Wszystkie te warzywa potrzebują dużo słońca i wody do rozwoju. Są także dość żarłoczne. Dlatego należy zadbać nie tylko o bogate podłoże, ale także prawidłowe nawożenie.

Dlaczego ogórki potrzebują nawożenia?

Zastanawiasz się, dlaczego ogórki potrzebują nawożenia? Jednym z głównych powodów jest ich dość płytki system korzeniowy. Zazwyczaj te rośliny rozwijają swoje pędy na głębokości 30 cm. Przez to nie są w stanie pobierać cennych składników mineralnych z wnętrza ziemi, tak jak to robią np. pomidory czy warzywa korzeniowe. W rezultacie po kilku tygodniach ogórki wyczerpują rezerwę substancji z wierzchniej warstwy ziemi i zaczynają „głodować”.  Objawia się to zazwyczaj mniejszymi plonami, słabymi przyrostami i podatnością na choroby.

Innym powodem, przez który ogórki trzeba nawozić, jest szybkie tempo wzrostu. Warzywa w bardzo krótkim czasie wytwarzają długie pędy i dużo owoców. Jest to dość wyczerpujące zadanie, dlatego ogórki potrzebują stałego i łatwego dostępu do składników odżywczych. Niedobór niezbędnych substancji może sprawić, że warzywa nie będą dojrzewać lub zaczną dawać znacznie mniejsze plony.  

Niezależnie od przyczyny — brak nawożenia ogórków oznacza dużo mniejsze zbiory. A tego z pewnością wolisz uniknąć, zwłaszcza jeśli planujesz wypełnić spiżarnię pysznymi przetworami!

Przeczytaj również: Kiedy sadzić ogórki gruntowe? Przestrzegaj tych terminów i zasad, zbierzesz obfite plony

Wyjaśniamy, jakie odmiany ogórków gruntowych warto posadzić w ogródku warzywnym. Fot. 123RF.com

Kiedy najlepiej nawozić ogórki gruntowe?

Pierwsze nawożenie ogórków, a właściwie grządki, na której zostaną posadzone rośliny, należy przeprowadzić podczas przygotowywania ziemi pod uprawę. Dzięki temu warzywa będą miały zapewnione składniki odżywcze już od samego początku rozwoju w gruncie.

Jeśli nie zdążysz zasilić podłoża w grządce wcześniej, możesz podczas sadzenia wymieszać ziemię w dołku z garścią kompostu, przekompostowanego obornika bydlęcego lub obornika granulowanego.

Drugie nawożenie należy przeprowadzić po ok. 2-3 tygodniach od posadzenia roślin w gruncie. Do momentu zawiązania kwiatów trzeba stosować preparaty, które zawierają więcej azotu. Odpowiada on za rozwój części zielonych, dzięki czemu ogórki mogą piąć się do góry po podporach.

Kiedy pojawią się kwiaty, nie zmniejszaj częstotliwości nawożenia. Zmień produkt na taki z większą ilością fosforu. To składnik, który wspomaga rozwój kwiatów i owoców. Odpowiada za obfite plony, dlatego nie może go zabraknąć w nawozach.

Ogórki należy nawozić tak długo, jak plonują. Przy pogodnej jesieni może okazać się, że będziesz cieszyć się świeżymi warzywami aż do połowy października!

Jak nawozić ogórki gruntowe?

Pytanie o to, jak nawozić ogórki gruntowe, często zadają początkujący ogrodnicy. Nic dziwnego. Wielu osobom wydaje się to dość trudnym zadaniem i kojarzy się z koniecznością wykonywania drogich badań pH ziemi i ilości składników obecnych w glebie. Takie postępowanie jest wskazane na dużych plantacjach.

W przydomowych ogródkach nie trzeba robić badań. Wystarczy, że będziesz dbać o:

  • nawożenie przedsiewne — polega na dokarmieniu gleby przed rozpoczęciem uprawy. Zazwyczaj przeprowadza się je na polach, na których będą rosnąć zboża. W domowych ogródkach zazwyczaj stosuje się przedplon. To sianie innych roślin, o którym okresie wegetacji w miejscu, gdzie będą rosnąć ogórki. Dzięki temu rozwiązaniu gleba nie pozostaje pusta i nie wysycha np. przez wiatr czy słońce;
  • nawożenie pogłówne — polega na dokarmianiu ziemi podczas intensywnej fazy rozwoju ogórków, gdy wytwarzają kwiaty. Można do tego wykorzystywać zarówno nawozy w formie płynnej, jak i stałej, np. granulowane;
  • nawożenie dolistne — to rozpylanie płynnych preparatów na części zielone roślin. Dzięki temu obecne w nich składniki odżywcze są od razu wchłanianie i docierają do pędów. Stosuje się je zazwyczaj w sytuacji, gdy rośliny są osłabione, np. przez choroby.

Oprócz sposobu nawożenia ogórków liczy się także preparat, którego używasz.

Przeczytaj również: Jak uprawiać ogórki na podporach? Instrukcja i lista zalet

Uprawa ogórków na podporach ma wiele zalet. Fot. 123RF.com

Czym nawozić ogórki gruntowe?

Ogórki można dokarmiać różnorodnymi nawozami. Istotne jest, aby wiosną dostarczać warzywom przede wszystkim azot, a jesienią fosfor. Dzięki temu będą zdrowo się rozwijać i dobrze plonować. Zatem co wybrać? Poznaj nawozy, które sprawdzą się do ogórków!

Nawozy zielone

Nawozy zielone to rośliny, które same w sobie stanowią cenne źródło składników odżywczych. Ich zaletami jest to, że:

  • szybko rosną, a więc mogą przykryć glebę i zabezpieczyć ją przed erozją,
  • mają dużą masę organiczną, więc nie trzeba ich wiele, aby wzbogacić ziemię,
  • wiążą azot z powietrza, dzięki czemu poprawiają jakość podłoża i zmniejszają konieczność używania nawozów mineralnych,
  • spulchniają glebę, za pomocą swoich korzeni,
  • ograniczają chwasty.

Do nawozów zielonych zalicza się m.in. łubin żółty, gorczycę, peluszkę, grykę, rzepik, wykę, bobik oraz facelię błękitną.

Ich nasiona zazwyczaj sieje się pod koniec lata, tuż po zebraniu plonów. Dzięki temu nawóz zielony ma dużo czasu, aby urosnąć. Potem wystarczy go ściąć i pozostawić na grządkach, aby się rozłożył. Wiosną pozostaje zgrabić resztki. Gleba będzie gotowa do użytku!

Nawozy mineralne

Nawozy mineralne to preparaty dostępne w sklepach. Mają starannie dopracowany skład i zapewniają ogórkom niezbędne składniki odżywcze do rozwoju.

Warto jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie tych preparatów może powodować przesolenie gleby. Trzeba także stosować się dokładnie do wskazówek producenta, aby nie przekarmić roślin!

Nawozy naturalne

Do nawozów naturalnych zaliczają się m.in. kompost, obornik w stałej i płynnej formie (gnojowicy) oraz gnojówki z pokrzyw czy żywokostu. Te produkty zawierają wszystkie składniki niezbędne do rozwoju ogórków. Ich stosowanie nie niesie za sobą ryzyka przenawożenia, więc sprawdzają się, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Kompost można wykorzystać jako ściółkę, a obornik rozcieńczyć z wodą i podlewać grządki.

Błędy w nawożeniu ogórków 

Podstawowym błędem w nawożeniu ogórków jest nieprzygotowanie ziemi przed sadzeniem roślin. W mało żyznej glebie warzywa nie będą dobrze się rozwijać.

Drugi błąd to używanie świeżego obornika lub zbyt dużych dawek nawozu mineralnego. Takie działanie prowadzi do poparzenia korzeni ogórków i zniszczenia upraw.

Trzeci błąd to niedostosowywanie nawozu do potrzeb roślin. Jeśli ogórki mają np. zdeformowane liście czy zniekształcone owoce, nie dodawaj im azotu. Sięgnij po preparaty z fosforem, potasem i magnezem.

Czwarty błąd to zbyt długie używanie azotu, który pogarsza jakość plonu. Jego nadmiar sprawia, że owoce nie nadają się do przetwarzania.

Prawidłowe nawożenie ogórków jest kluczowe dla obfitych zbiorów. Dbaj o swoje rośliny, a odwdzięczą się pysznymi owocami!

Przeczytaj również: Te odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Sprawdź, zanim wysiejesz

Wyjaśniamy, jakie odmiany ogórków będą najlepsze do kiszenia. Fot. 123RF.com

Fusy po kawie - zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

deltoro

Na pewno ogórek ma podziemne pędy? "Zazwyczaj te rośliny rozwijają swoje pędy na głębokości 30 cm."

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nawożenie ogórków — jak, kiedy i czym nawozić ogórki gruntowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.