Porady ogrodnicze

Pelargonie zwisające - na co zwrócić uwagę podczas ich sadzenia?

Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia pelargonii zwisających? Jakie wybrać dla nich doniczki? Jakie towarzystwo będzie dla nich odpowiednie?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Pelargonie zwisające

Pelargonie zwisające, czyli bluszczolistne, to odpowiednie rośliny dla tych, którzy na balkonie lub tarasie chcą stworzyć ukwiecone, kolorowe kaskady wylewające się z donic czy skrzynek balkonowych. Dzięki pracy hodowców powstało wiele odmian tej rośliny, różniących się wielkością, pokrojem i barwą kwiatów. A kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne o barwie białej, różowej, fioletowej i czerwonej w różnych odcieniach i nasyceniu. Możemy wybrać odmiany, których pędy będą przewieszały się zdecydowanie lub o nieco bardziej zwartym pokroju, które będą przewieszać się delikatnie. Wszystkie pelargonie lubią słońce, najlepsze będzie więc dla nich miejsce słoneczne. Ale poradzą sobie one również na stanowiskach lekko zacienionych, niektóre odmiany mogą wtedy mniej obficie kwitnąć.

 src: Pelargonie zwisające - na co zwrócić uwagę podczas ich sadzenia?, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Jak sadzić pelargonie zwisające

Rośliny należące do tej grupy pelargonii charakteryzują się dużą siłą wzrostu, a ich zwisający pokrój wpływa na dobór donicy, w jakiej będziemy je uprawiać. Jeżeli planujemy uprawiać je na balkonie, możemy je posadzić w zwykłych skrzynkach, które umieszczone na balustradzie pozwolą zwieszać się kolorowej kaskadzie. Jeżeli planujemy uprawiać je na tarasie, dobrze jest posadzić je w wysokim pojemniku, który też nie będzie ograniczał wzrostu naszych pelargonii.

Jak pielęgnować pelargonie zwisające

W doniczkach lub skrzynkach balkonowych możemy sadzić jedną odmianę o tym samym kolorze kwiatów, możemy też stworzyć kompozycję różnokolorową. Rośliny kupione w doniczkach zawsze sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosły dotychczas. Jeżeli sadzimy pelargonie w podłożu, które zawiera już wstępną dawkę nawozu lub podczas sadzenia użyjemy granulowanego nawozu długo działającego, to nie musimy martwić się odżywianiem roślin przez kolejnych kilka tygodni lub miesięcy. Pozostaje nam wtedy dbanie o regularne podlewanie. W przeciwnym wypadku, ogólna zasada mówi, że przez pierwsze 14 dni po posadzeniu nie należy roślin nawozić. Dopiero po tym czasie należy rozpocząć regularne odżywianie, najczęściej wraz z podlewaniem, kierując się dawkami określonymi przez producentów na opakowaniu.

Zobacz więcej zdjęć

Doniczki, w których sadzimy nasze sadzonki, powinny mieć drożne otwory odpływowe. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nadmiar wody z podlewania lub opadów deszczu musi mieć ujście. W przeciwnym razie nasza donica może się za bardzo wypełnić wodą, tworząc swoiste bagno, korzenie zgniją i nasze rośliny będą do wyrzucenia. Pelargonie lepiej reagują na okresowe przesuszenia niż na przelanie. Po posadzeniu zawsze podlewamy rośliny. Za pierwszym razem możemy zrosić też liście, a nawet kwiaty, żeby obmyć je z podłoża używanego podczas przesadzania. Potem już starajmy się podlewać rośliny od dołu.

Pelargonie zwisające jak najbardziej możemy sadzić w wiszących pojemnikach. Ale musimy potem dobrze wybrać miejsce, w którym je zawiesimy. Dotyczy to zresztą również skrzynek balkonowych. W związku z tym, że w doniczkach muszą być otwory odpływowe, zwróćmy też uwagę, gdzie będzie spływał nadmiar wody. Lepiej, żeby nie zalewała ona balkonu poniżej, przechodniów na chodniku lub naszych mebli.

Jak przesadzić pelargonię zwisającą

Wybierając sadzonki w sklepie ogrodniczym, zwróćmy uwagę, czy są zdrowe. Czy nie widać też przebarwień ani deformacji liści. Do przesadzania pelargonii bluszczolistnych warto podchodzić delikatnie. Są znacznie bardziej łamliwe niż pelargonie rabatowe. Niektórzy producenci zaczęli je dodatkowo zabezpieczać na czas transportu i sprzedaży. Delikatnie zdejmujemy ten rodzaj koszyka i wyjmujemy roślinę z doniczki. Zdrowe, białe korzenie również są dla nas sygnałem, że sadzonce nic nie dolega i jest duża szansa, że bez problemu się przyjmie i będzie pięknie rozwijać.

Zobacz więcej zdjęć

Uprawiając rośliny przewieszające się na balkonie, warto również zwrócić uwagę na solidne mocowanie skrzynek, aby przy silnym wietrze lub niechcący poruszone, nie spadły. Z powodu kruchości pelargonii zwisających i delikatności ich kwiatów należy więc znaleźć dla nich miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru i silnych deszczy. A co zrobić, jeżeli nie dysponujemy takim miejscem, a zależy nam na posadzeniu tych roślin? Rozwiązaniem takiej sytuacji może być wybór odmiany, która jest połączeniem pelargonii rabatowej z pelargonią bluszczolistną. Ma ona pełniejsze kwiaty, bardziej zwarty pokrój, który jednak przewiesza się przez donicę. Te rośliny są bardziej odporne na wiatr i deszcz. 

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Annazawadzka

Moja ulubiona odmiana, najbardziej lubię dwukolorowe.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pelargonie zwisające - na co zwrócić uwagę podczas ich sadzenia?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.