Porady ogrodnicze

Petunie i kompozycje z petuniami - kwiaty na balkon i taras

Najbardziej znanym reprezentantem petunii jest surfinia, ale nie tylko ona należy do tej grupy roślin. Warto poznać pozostałe!

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Bujne i piękne kwiaty petunii już od wielu lat zdobią nasze balkony i tarasy. Niezliczone odmiany tych roślin zachwycają olśniewającymi formami i barwami. Ich kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, o płatkach prostych lub karbowanych, w delikatnych lub jaskrawych barwach. Możemy także wybierać wśród form o kwiatach dwubarwnych, wielobarwnych czy żyłowanych. Najefektowniej wyglądają, rosnąc w grupie, gdy ich kwiaty tworzą zjawiskowy kobierzec.

Petunie a surfinie

Petunie można też podzielić na rośliny o różnym pokroju, w uproszczeniu na te, które mają pokrój zwisający (najczęściej są nazywane surfiniami, choć nie zawsze surfiniami są) i na te, które mają pokrój wzniesiony. O surfiniach mówiliśmy już w poprzednim artykule, warto jednak zwrócić uwagę również na odmiany calibrachoa i superbells, które również mają pokrój przewieszający się, ale znacznie drobniejsze kwiaty. Dziś zajmiemy się tymi, które nie zaliczają się ani do jednej grupy, ani do drugiej. W sklepach ogrodniczych opisywane są po prostu jako petunie. Wśród nich znajdziemy naprawdę wiele ciekawych i wyjątkowych odmian. Tak samo, jak w przypadku surfinii, petunie możemy nabyć już bujnie ukwiecone. Taką donicę wystarczy powiesić na balkonie lub tarasie i pielęgnować. Możemy kupić też sadzonki petunii - większe lub mniejsze. Z nich możemy przygotować własne kompozycje balkonowe lub tarasowe, a właściciele ogrodów mogą je posadzić na rabatach. Większe sadzonki najczęściej sadzimy w donicach, mniejsza przeznaczone są zarówno do nasadzeń rabatowych, jak i pojemnikowych. Możemy z nich stworzyć kompozycję jednokolorową lub różnokolorowe, w barwach stonowanych, np. pastelowego fioletu z bielą, jak również kontrastowych, np. biel z czernią. Nie musimy się obawiać, sięgając w sklepie po te najmniejsze sadzonki, ponieważ rozrastają się one bardzo szybko. 

src: Petunie i kompozycje z petuniami - kwiaty na balkon i taras, YouTube.com, kanał: Ogród na co dzień 

Sadzonki petuni - jak sadzić

Sadząc petunie, pamiętamy o zasadach, które dotyczą wszystkich roślin balkonowych. Skrzynka balkonowa czy donica musi mieć na dnie otwory odpływowe, umożliwiające odprowadzenie nadmiaru wody. Żeby się nie zapychały, na spodzie możemy wysypać drenaż z keramzytu lub kamieni. Pojemnik wypełniamy podłożem i przystępujemy do sadzenia. W przypadku petunii możemy użyć podłoża do roślin balkonowych, bo preferują one ziemię przepuszczalną i zasobną. W trakcie sadzenia możemy więc wymieszać ją dodatkowo z nawozem długo działającym. Rośliny umieszczamy w doniczce na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w pojemnikach przemysłowych i dosypujemy podłoża w brakujących miejscach. Na koniec całość dokładnie podlewamy.

Zobacz więcej zdjęć

Petunie - aranżacje 

Wielogatunkowe kompozycje z petuniami też oczywiście są możliwe. To kilka przykładów dla inspiracji.
W pierwszej donice sadzimy petunie w kolorze pudrowego różu. Będą one miały pokrój wzniosło – kaskadowy, dlatego warto wybrać dla nich stosunkowo wysoki pojemnik. Do nich, jako akcent mocno przewieszający się dosadzamy scewolę, która również ma delikatnie różowe kwiaty. Ich kształt jest niezwykle ciekawy, bo przypominają miniaturowy wachlarz. Będą zdobić roślinę, podobnie jak petunie, przez całe lato oraz pierwszą część jesieni, do czasu pierwszych przymrozków.

Druga donica będzie również w stonowanych barwach. Tym razem petunie, które wystąpią tu w roli głównej, będą miały kolor biało – fioletowy. Do ich dwóch sadzonek dołączy wilczomlecz 'Dimond Frost', czyli mgiełka ciemnozielonych liści i drobnych białych kwiatów. Na froncie donicy, jako akcent przewieszający się dosadzamy dichondrę, nazywaną też srebrnym wodospadem. Jej długie pędy może z czasem zakryją tą całą wysoką donicę.

Zobacz więcej zdjęć

Ostatnia z dzisiejszych kompozycji będzie czarno biała, ponieważ petunie mogą występować zarówno w barwie praktycznie czarnej, jak i białej. E donicy łączymy więc dwie sadzonki o kwiatach czarnych oraz dwie o mniejszych, drobniejszych kwiatach białych. Do nich dołączy również euphorbia, czyli wilczomlecz, jako wypełnienie zestawienia oraz akcent przewieszający się, również z elementem bieli na liściach. To nepeta variegata, który znany jest także jako bluszczyk kurdybanek. Może być on uprawiany nie tylko w donicach na balkonach czy tarasach, ale także w obsadzeniach skalniaków, murków czy obrzeży oczek wodnych.

Po posadzeniu roślin uzupełniamy podłożem brakujące miejsca, tak żeby sadzonki rosły na tej samej głębokości, jak dotychczas. Ostatnim elementem każdego sadzenia jest dokładne podlewanie.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Petunie i kompozycje z petuniami - kwiaty na balkon i taras"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.