Porady ogrodnicze

Jak sadzić surfinie? Kwiaty na balkon i taras

Surfinia to wyhodowana przez Japończyków odmiana petunii. Jest chyba najbardziej znaną konkurentką dla pelargonii. Nie jest jednak aż tak odporna na trudne warunki atmosferyczne. Po wichurach czy ulewnych deszczach może przez kilka dni wyglądać nieco gorzej. Na szczęście bardzo szybko odzyskuje swój piękny wygląd. Trzeba jedynie poczekać, aż zakwitną kolejne kwiaty.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Surfinie a petunie 

Surfinia tworzy długie kaskady kwiatowe o różnych formach pokroju i kwiatach różnej wielkości w bogatej gamie kolorystycznej. Cechuje się szybkim wzrostem. Od innych petunii wyróżnia je stosunkowo duża średnica kwiatów i przewieszające się pędy. Dlatego polecana jest do wiszących koszy, wysokich pojemników i skrzynek balkonowych, które umożliwiają zwieszanie się rośliny. Surfinie to rośliny dla tych, którzy lubią bujne kwitnienie.

Surfinie - podlewanie

Często w sklepach możemy kupić ich gotowe kolorowe kaskady, wylewające się z doniczek. Taką doniczkę wystarczy powiesić na balkonie lub tarasie i gotowe. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć natychmiastowy efekt kwiatowej dekoracji. Wybierając większe rośliny tego typu zwróćmy uwagę na to, by były widoczne liczne pąki. Jeśli jest ich dużo, to dobry znak. Umieszczając surfinie na swoim balkonie lub tarasie, musimy pamiętać o ich systematycznym podlewaniu. Podłoże nie powinno przesychać. Czasami po wąż ogrodowy lub konewkę trzeba sięgać codziennie, a nawet dwa razy dziennie, nie wyłączając deszczowych dni. Ważne jest też odżywianie, do którego ta surfinia jest przyzwyczajona.

Zobacz film naszego eksperta:

src: Surfinie jak sadzić i ciekawe odmiany - kwiaty na balkon i taras; Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Tańszą alternatywą jest stworzenie własnej wiszącej doniczki z surfiniami. Ciekawą odmianą są surfinie Picasso, o niezwykle atrakcyjnych kwiatach, fioletowo-różowych z limonkowym obrzeżem. Koszt ich sadzonek to połowa kwoty, jaką trzeba zapłacić za wyrośniętą roślinę. Na efekt pełnego wypełnienia doniczki trzeba będzie poczekać. Trudno powiedzieć jak długo, bo to zależy od pogody. Pamiętajmy, że pielęgnacja roślin w wiszących pojemnikach jest nieco trudniejsza niż w donicach. Podłoże szybciej w nich przesycha, musimy więc mieć czas na to, by regularnie do niej zaglądać.

Surfinie to nie tylko ciekawe kolory kwiatów, to także ciekawe kształty, bo kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne. Warto też zwrócić uwagę na zapach, bo niektóre z nich przepięknie pachną.

Zobacz więcej zdjęć

Co zrobić, by surfinie długo rosły?

Doniczka do uprawy surfinii powinna być stosunkowo wysoka, żeby pędy w późniejszym czasie mogły się swobodnie przewieszać. Pamiętamy o otworach odpływowych, przez które będzie odprowadzany nadmiar wody. Żeby się nie zatykały, można na dnie wysypać np. keramzyt lub cienką warstwę kamieni dla lepszego drenażu. Wypełniamy ją podłożem do roślin balkonowych, które powinno być żyzne i przepuszczalne. Można je dodatkowo wymieszać z nawozem długo działającym, z którego roślina będzie czerpać składniki odżywcze. Delikatnie wyjmujemy surfinię z doniczki przemysłowej i przesadzamy. Dosypujemy podłoże w brakujące miejsca. Roślina powinna rosnąć na tym samym poziomie co do tej pory. Nie sadzimy jej ani zbyt głęboko, żeby nie zagniwała, ani zbyt płytko, żeby wystająca część bryły korzeniowej nie przesychała. Na koniec całość dokładnie podlewamy. Jeżeli pojawią się wgłębienia, to je uzupełniamy. I czekamy, aż się przyjmie i rozrośnie.

Zobacz więcej zdjęć

Łączenie różnych gatunków roślin to najlepsza zabawa. Przy ich doborze możemy kierować się np. kolorem kwiatów. Musimy też pamiętać o pokroju roślin i ich wymaganiach uprawowych.

Zobacz więcej zdjęć

Kwiaty na balkon i taras

Piękną kompozycję stworzą surfinia o kwiatach, które mają żółte środki i różowo-fioletowe brzegi oraz stokrotka afrykańska, w takiej samej gamie kolorystycznej, ale u niej środek jest różowy i brzegi płatków żółte. Donica również powinna nawiązywać do nich żywym kolorem. Stokrotka afrykańska będzie miała pokrój wzniesiony, a surfinia przewieszający się. Obie te rośliny mają podobne wymagania uprawowe, lubią słońce. Dobra będzie więc dla nich południowa wystawa. Trzecią rośliną w tej kompozycji będzie mekardonia. To odmiana 'Gold Dust', co można przetłumaczyć jako „złoty pył”, bo z czasem ta niepozorna roślina silnie się rozrośnie i pokryje mnóstwem żółtych, drobnych kwiatów. Podobnie jak surfinia będzie się przewieszać. Może być też sadzona w gruncie, jako roślina zadarniająca.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

yaska

Surfinie potrzebują sporo nawozu, żeby ładnie się rozrastały i obficie kwitły. Ja moje podlewam takim fructusem do roślin balkonowych, dobrze się sprawdza i butelka wystarcza mi praktycznie na cały sezon.

REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak sadzić surfinie? Kwiaty na balkon i taras"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.