Spis treści:
- Podlewanie ogórków - główny zabieg pielęgnacyjny
- Podlewanie ogórków w gruncie, w szklarni i pod folią - częstotliwość i zasady
- Kiedy najlepiej podlewać ogórki?
- Techniki podlewania ogórków
Podlewanie ogórków - główny zabieg pielęgnacyjny
Podlewanie ogórków jest jednym z głównych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ dostarczanie wody pomaga w ich rozwoju i wzroście oraz wpływa na obfitość i smak warzywa. Ogórki mają płytki system korzeniowy, który wymaga utrzymania stałego poziomu wilgotności w ziemi.
Niedostateczne podlewanie ogórków spowoduje zrzucanie zawiązków i nietworzenie nowych, co oznacza małą obfitość plonów. Niedobór wody może także przyczynić się do pobierania małej ilości wapnia przez ogórki. W takim przypadku warzywa będą małe, miękkie, gorzkie i niesmaczne. Z kolei nadmierne nawadnianie prowadzi do zrzucania zawiązków i uszkodzeń systemu korzeniowego, przez co roślina nie pobierze wystarczającej ilości składników mineralnych z gleby. Zwiększymy także prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych.
Podlewanie ogórków w gruncie, w szklarni i pod folią - częstotliwość i zasady
- Podlewanie ogórków w gruncie
Ogórki gruntowe potrzebują odpowiedniej ilości wody, której ilość zależy od warunków atmosferycznych i fazy rozwoju rośliny. Przyjmujemy zasadę częstego, lecz umiarkowanego podlewania ogórków w gruncie. Jeśli ogórki rosną w piaszczystym podłożu, to powinniśmy podlewać je często, natomiast te rosnące na ziemi gliniastej nawadniamy zdecydowanie rzadziej. Przy temperaturze nieprzekraczającej 27 stopni Celsjusza wystarczy dostarczyć wodę ogórkom co 2 dni, natomiast w trakcie dużych upałów aż 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Pamiętajmy również o tym, że ogórki w trakcie wiązania owoców mają większe zapotrzebowanie na wodę. W pozostałych okresach ilość ta ulega zmniejszeniu, jednak nie możemy doprowadzić do suchości gleby.
- Podlewanie ogórków w szklarni
Ogórki w szklarni wymagają rzadszego podlewania – w okresie wzrostu wystarczy nawadniać je co 2, a nawet 3 dni, najlepiej rano lub wieczorem. W szklarni musimy zachować odpowiednią wilgotność powietrza, dlatego na noc zamykamy drzwi, natomiast za dnia wietrzymy pomieszczenie. W szklarni możemy także postawić wiadro z wodą, która będzie parować.
- Podlewanie ogórków pod folią
Przy podlewaniu ogórków pod folią, częstotliwość również powinna być dostosowana do temperatury i faz rozwoju roślin. Rozwój ogórków pod folią przebiega znacznie szybciej, możemy liczyć na szybki wzrost i obfitsze plony niż przy ogórkach gruntowych. Przyjmuje się zasadę podlewania 3 l wody na dobę, gdzie temperatura powietrza wynosi około 20 stopni Celsjusza.
Kiedy najlepiej podlewać ogórki?
Ogórki są wrażliwe na niską temperaturę, dlatego najlepiej podlewać je bardzo wcześniej, z samego rana, ponieważ zdążą obeschnąć do nocy. Co więcej - nad ranem amplituda temperatury zarówno wody, jak i ogórków jest najmniejsza.
Jeśli podlejemy ogórki wieczorem, to zwiększymy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Z kolei popołudniowe podlewanie zaleca się, gdy woda pochodzi z deszczówki i jest ogrzana.
Przeczytaj również: Oprysk z pokrzywy na ogórki. Proporcje i stosowanie gnojówki z pokrzywy
Techniki podlewania ogórków
Podlewanie ogórków w gruncie, w szklarni czy pod folią nigdy nie powinno odbywać się za pomocą zimnej wody. Musi ona mieć temperaturę otoczenia i dobrze, gdyby była odstana. W przeciwnym razie doprowadzimy do zatrzymania wzrostu rośliny i opadania zawiązków.
Kolejnym, ważnym czynnikiem podlewania ogórków jest dostarczanie wody do gruntu, bezpośrednio pod korzeń. Nie możemy zraszać liści, ponieważ zwiększymy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych. Warto sadzić ogórki w zagłębieniach, dlatego że woda bez problemu spłynie pod krzak i odpowiednio nawodni roślinę.
Do nawadniania ogórków warto używać odpowiednich systemów. Fot. 123RF.com
Do podlewania ogórków warto używać systemów nawadniających, ponieważ podlewanie konewką może być czasochłonne. Użycie specjalistycznego sprzętu do podlewania pozwoli na usprawnienie nawadniania ogórków i zapewni optymalną ilość wody, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju rośliny i wydania obfitych, smacznych plonów.
Przeczytaj również:
Podlewanie ogórków wodą z cukrem. Dlaczego ogórki potrzebują słodkiej wody?
Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki
Błędy w uprawie ogórków – co zrobić, żeby ogórki nie chorowały? Jak pielęgnować ogórki w lipcu?
"Na zdrowie": Ogórek na swoją popularność zapracował sam na INTERIA.TV.