Porady ogrodnicze

Pomidory i ogórki - sadzenie rozsad w gruncie

Od 12 do 15 maja przypada czas tzw. „zimnych ogrodników”. Przysłowia ludowe mówią, że to ostatni okres wiosennych chłodów. I zazwyczaj się nie mylą. Obserwacje dowodzą, że ochłodzenie w połowie maja jest zjawiskiem klimatycznym charakterystycznym dla środkowej Europy, kiedy następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i nad nasz kraj zaczyna napływać zimne powietrze z obszarów polarnych.

Pomidory i ogórki - sadzenie rozsad w gruncie

Fot.123RF.com

Po 15 maja nie powinny się już zdarzać nocne przymrozki i jest to moment, kiedy możemy sadzić do gruntu i do donic wszystkie nasze rozsady, w tym takie rośliny ciepłolubne jak pomidory i ogórki.

Pomidory

Pomidory lubią ciepło i słońce, wybierzmy więc dla nich jak najlepsze pod tym względem stanowisko. Zaleca się, aby przed sadzeniem wbić tyczki czy podpórki, do których będziemy mocować rośliny.

Pomidory lubią też przepuszczalną i żyzną glebę, dlatego przed sadzeniem warto zasilić grządkę np. kompostem lub użyć podłoża do pomidorów. Wykopujemy dołki, mniej więcej 2 razy większe niż doniczki z sadzonką i wrzucamy w nie kilka garści podłoża do pomidorów. Wyjmujemy roślinę z pojemnika i umieszczamy w dołku.

Pomidory możemy bez obaw sadzić głębiej niż rosły do tej pory. Jeżeli nasze rozsady były uprawiane w ciepłym domu czy mieszkaniu, mogą być dość wybujałe, czyli wysokie, ale bardzo wiotkie. Wtedy takiego pomidora możemy nawet ułożyć po skosie w większym dołku. Po jakimś czasie z zagłębionej w ziemi łodygi wypuści dodatkowe korzenie i się wzmocni.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Aby uzyskać z roślin dużo owoców dobrej jakości, nie można pozwolić pomidorom na swobodny wzrost. Warto je obserwować od samego początku i usuwać wszystkie rozgałęzienia, tzw. wilki, które pojawiają się w miejscu, w którym liście wyrastają z pędu głównego. Im szybciej będziemy je usuwać, tym lepiej. Roślina skieruje wtedy wszystkie siły na tworzenie owoców. Nie dotyczy to odmian pomidorów koktajlowych, u których nie zależy nam na wielkości owoców. Tym odmianom należy pozwolić  rosnąć swobodnie.

Po posadzeniu, rośliny oczywiście dokładnie podlewamy. Pamiętajmy przy tym, że pomidory nie lubią podlewania od góry i zraszania liści. Zawsze starajmy się kierować strumień bezpośrednio na podłoże. Często moczone liście są bardziej podatne na choroby grzybowe. Dlatego w deszczowe lata uprawy tej rośliny często są nieudane. Od momentu posadzenia, pomidory muszą już być podlewane regularnie. Aby oszczędzić wodę, glebę między roślinami można wyściółkować. Nie zapominamy też o podlewaniu pozostałych roślin w warzywniku.

W uprawie współrzędnej pomidory możemy sadzić m.in. z selerem, sałatą, porem, cebulą, czosnkiem, marchwią czy bazylią. Nie powinny rosnąć w bliskim sąsiedztwie buraków ćwikłowych, ziemniaków czy ogórków. Do czasu kiedy pomidory podrosną, sałata zostanie już zebrana, a por będzie wyrywany sukcesywnie w razie potrzeby.

Pomidor ma duże wymagania pokarmowe, których niezaspokojenie wiąże się z osiągnięciem mizernego plonu. Warzywa wymagają suplementacji m.in. magnezem, wapniem, fosforem i mikroelementami. Zapotrzebowanie to zaspokoić mogą... skórki po bananach! Wystarczy zakopać je pod rośliną.

Skórki po mięsistym, słodkim owocu zawierają fosfor i potas, pierwiastki, które odpowiadają m.in. za zdrowotność, długie kwitnienie, a także... smak plonów! Dokarmione obierkami z bananów pomidory nie tylko będą rosły jak szalone, ale zyskają też pełnego, wyrazistego smaku. Bananowy nawóz jest także środkiem, z którego użyciem pozbędziemy się mszyc!


Fot.123RF.com

Ogórki

Ogórki również wymagają ciepłego, osłoniętego i nasłonecznionego miejsca. Sadząc je na grządce, warto zadbać o podpory, po których mogłyby się piąć.


Fot.123RF.com

Rozsadę najlepiej przygotować w  pojemnikach torfowych, które rozłoży się w glebie. Sadzimy je,  w całości zagłębiając w podłożu. Ogórki nie lubią przesadzania, ale ten sposób sadzenia nie powoduje naruszania ich systemu korzeniowego. Od tego momentu również musimy dbać o regularne podlewanie. Narażone na przesychanie, będą słabo plonować. 

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.