Spis treści:
Macierzanka - roślina wielozadaniowa
Macierzanka (Thymus) to bylina, która obejmuje setki odmian, z których dziesięć występuje w Polsce. Wśród nich znajdziemy krzewy, krzewinki i rośliny o pokroju płożącym. Dzięki temu bylina ma w ogrodzie wiele zastosowań, można powiedzieć, że jest rośliną wielozadaniową. W zależności od odmiany nadaje się do sadzenia jako krzew w pojemnikach i na rabatach. Jej odporność na mrozy pozwala ją umieszczać na skalniakach, a odmiany zadarniające znakomicie zastąpią trawnik i wypełnią miejsca pomiędzy wyższymi roślinami. Olejki eteryczne wydzielane przez macierzankę mają właściwości lecznicze, ale odstraszą też szkodniki od naszych upraw. Dlatego warto posadzić je w warzywniku.
Europa i Azja to dla macierzanki naturalne środowisko, dlatego nie ma większych problemów z jej uprawą. To roślina bezobsługowa, a zasady jej pielęgnacji są proste:
- Stanowisko
Słoneczne i suche. Macierzanka poradzi sobie w półcieniu, ale nie będzie kwitnąć. Za to bardzo źle znosi wilgoć.
- Podłoże
Ta bylina poradzi sobie nawet w podłożu jałowym i piaszczystym, w takim rośnie w naturalnych warunkach. Podłoże nie powinno być w miejscu stale wilgotnym.
- Sadzenie
Macierzankę można sadzić od końca kwietnia do końca sierpnia. Późniejsze sadzenie może sprawić, że roślina nie zdąży ukorzenić się przed nadejściem zimy.
Przeczytaj również: Nie wyrzucaj, rozsyp na trawniku. To genialna odżywka i odstraszacz szkodników
- Podlewanie
Ta roślina poradzi sobie bez podlewania. Jedynie przedłużające się okresy suszy mogą sprawić, że będzie potrzebowała delikatnego nawodnienia.
- Nawożenie
Maciejka nie potrzebuje wielu składników odżywczych i nie wymaga nawożenia.
- Zimowanie
To bylina zimozielona i mrozoodporna, której jednak mogą zaszkodzić suche zimy. Warto w trudnych warunkach okryć ją agrowłókniną, która zatrzyma wilgoć w glebie.
Macierzanka piaskowa nadaje to wytrzymała roślina, która nadaje się do zadarniania. Fot. saneck/123RF.com
Macierzanka zamiast trawnika
Jeśli planujesz zastąpić trawę macierzanką, postaw na jej odmiany niskie lub płożące. Do stosowania zamiast trawnika nadają się macierzanka piaskowa, która osiąga wysokość od 5 do 15 cm, oraz macierzanka wczesna. Ta ostatnia nie występuje w naturalnym środowisku, została wyhodowana właśnie po to, by można ją stosować zamiast trawnika.
Macierzankę piaskową i wczesną można sadzić do gruntu od końca kwietnia do końca sierpnia. Roślina szybko się przyjmuje i błyskawicznie rozrasta, ukorzeniając kolejne pędy. Dlatego odległość między sadzonkami powinna wynosić 25 cm w przypadku macierzanki wczesnej i 30 – 40 cm przy macierzance piaskowej. W krótkim czasie byliny pokryją cały płat ziemi zielonym dywanem, który od czerwca do sierpnia przybierze kolory od bieli po fiolet. Dodatkową zaletą stosowania macierzanki zamiast trawnika jest jej obłędny zapach, który będzie nam towarzyszył przez cały sezon wegetacyjny.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawożenie oleandra. Naturalne sposoby na wzmocnienie i pobudzenie do kwitnienia
Ogrodnicy sadzą ją zamiast hortensji. Kwitnie 120 dni i rośnie 60 cm na rok