Spis treści:
Jesienny ogród pokryje się kwiatami
Koniec lata to czas, kiedy ogród powoli traci swój kolorowy urok. Wielobarwne kompozycje kwiatowe ustępują żółci i czerwieni liści. Na szczęście istnieją gatunki roślin, które właśnie wtedy mogą zdobić ogród swoimi kwiatami. Świetnym pomysłem jest zagospodarowanie w ogrodzie miejsca na tego typu jesienne rabaty, które zapewnią kolorowe akcenty aż do pierwszych przymrozków.
Wśród kwiatów kwitnących jesienią szczególne miejsce zajmują astry jesienne (Aster novi-belgii i Aster novae-angliae), które zakwitają od końca lata do późnej jesieni. Drugą popularną grupą są chryzantemy, często wykorzystywane są na cmentarzach, ale również w kompozycjach ogrodowych. Do jesiennego repertuaru można zaliczyć również wrzosy, które zakwitają od września i znakomicie prezentują się na rabatach oraz w donicach ogrodowych.
Oprócz wymienionych wyżej klasyków, istnieją też inne ciekawe gatunki jesiennych kwiatów, np. zimowit jesienny (Colchicum autumnale), który rozwija duże, fioletowe kwiaty już we wrześniu, czy dzielżan, zakwitający od sierpnia do października. Wśród wrzośców i niektórych odmian róż również można znaleźć egzemplarze przedłużające kwitnienie do jesieni. Dzięki takim gatunkom ogród przez długi czas może być kolorowy i atrakcyjny.
Przeczytaj również: Żelazne krzewy w sam raz do naszego klimatu. Te rośliny nie boją się żadnej zimy
Wysiej w lipcu, zakwitną jesienią
Choć lato to tradycyjnie czas intensywnego wzrostu, istnieje kilka roślin, które po wysiewie w lipcu zdążą zakwitnąć jeszcze tej jesieni. Ważny jest wybór gatunków jednorocznych o krótkim okresie wegetacji. Nie bez znaczenia pozostaje również zapewnienie odpowiedniej wilgotności gleby podczas letnich upałów. Jakie gatunki kawiatów można siać w lipcu
Kwiaty jednoroczne, które szybko kwitną:
- Nagietek lekarski (Calendula officinalis) – siany w lipcu wschodzi szybko i przy sprzyjającej pogodzie zakwita we wrześniu–październiku.
- Chaber bławat (Centaurea cyanus) – można go wysiewać przez cały sezon, nawet w lipcu – późny siew daje kwitnienie jesienią.
- Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) – odznacza się szybkim wzrostem. Niektóre odmiany zakwitają jeszcze po około 10 tygodniach od wysiewu.
- Aksamitka (Tagetes) – nasiona wysiane w lipcu mogą zaowocować kwitnieniem jeszcze przed przymrozkami, jeśli jesień jest ciepła.
- Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) – przy siewie wczesnym latem i ciepłej jesieni może zakwitnąć jeszcze przed nadejściem zimy.
Kwiaty aksamitki (Tagetes) wytrzymują pierwsze przymrozki i często pozostają w dobrej kondycji, gdy inne gatunki zostały zniszczone przez zimno. Fot. IKvyatkovskaya/CanvaPro
Kwiaty cebulowe i bulwiaste sadzone latem:
- Mieczyk (Gladiolus) – sadzone cebulki (bulwy) w lipcu kwitną po ok. 8 tygodniach, czyli pod koniec września lub w październiku.
- Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) – bulwy wsadza się do gruntu od lipca do sierpnia – roślina kwitnie już we wrześniu i październiku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Grube, twarde i zdrowe pory z ogrodu. Oto 4 najważniejsze zasady pielęgnacji pora latem
W 100 procentach naturalny oprysk na zarazę na pomidorach. Masz zdrowe, jędrne pomidory bez chemii
Jeden z najpiękniejszych kwiatów lata. Co zrobić, żeby jak najdłużej zachwycał kwiatami?