Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przydatne triki, które ułatwią pracę w ogrodzie

Wraz ze wcześniejszym nadejściem wiosny, zaczynamy porządkowanie i pielęgnowanie ogrodów. Oto kilka trików i sztuczek, które ułatwią i umilą prace ogrodowe.

Przydatne triki, które ułatwią pracę w ogrodzie

fot. 123RF/PICSEL

Jak przechowywać narzędzia ogrodowe? Metoda starych, brytyjskich ogrodników

Wiosna to bardzo pracowity okres w ogrodzie — czas porządków, przycinania drzew i krzewów ozdobnych, jak również wysiewania wielu roślin. Wszelkie narzędzia ogrodowe muszą być gotowe na tip-top: czyste, naostrzone i naoliwione. Ogólnie przyjmuje się, że narzędzia dobrze jest zakonserwować jeszcze przed zimą. Jeśli nie zajęliśmy się nimi na jesieni, najwyższa pora nadrobić stracone miesiące. W tym artykule podpowiadamy jak przygotować narzędzia ogrodnicze na nowy sezon. Jak jednak przechowywać narzędzia, jeśli już zainaugurowaliśmy sezon prac ogrodniczych i zaczęliśmy z nich korzystać? Aby nie podeszły rdzą i nie straciły na ostrości najlepiej trzymać je donicy lub innym większym pojemniku, wypełnionym drobnym, suchym piaskiem zmieszanym z niewielką ilością oliwy czy oleju słonecznikowego.

src: 6 ogrodowych trików i sztuczek, które ułatwią pracę w ogrodzie, Youtube.com kanał: Make your life greener

Porady na rabaty

Wkrótce nadejdzie odpowiedni termin na sadzenie ozdobnych roślin jednorocznych. Jeśli planujemy posadzić je na wyznaczonych rabatach i mamy zamiar je dosadzać lub wymieniać co roku, by usprawnić sobie pracę, warto doniczki wkopać w ziemię. Powinny mieć one taki rozmiar jak pojemnik z rośliną jednoroczną lub trochę większy, by pomieściły również większe okazy. Po umieszczeniu doniczki w doniczce jej wierzch należy okryć ziemią. Dzięki temu wymiana roślin, gdy przekwitną lub obumrą, będzie o wiele prostsza, ponieważ wystarczy po prostu je wyjąć. W podobny sposób można uprawiać rośliny ekspansywne jak np. miętę.

Przejdź na kolejną stronę, by poznać kolejne triki >>

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Co zrobić z chwastami? 

W ogrodzie zakwitają nie tylko wiosenne krzewy i kwiaty, ale też nielubiane chwasty, które należy wyplewić. Co zrobić z niechcianym zielskiem, które usunęliśmy z ziemi? Można je oczywiście wyrzucić lub przeznaczyć na kompost albo przygotować z nich szybki nawóz, który odżywi inne roślin. Uzbierane chwasty: pokrzywy, skrzypy, mniszki lekarskie, koniczyny, żmijowce, przekładamy do dużej konewki lub pojemnika na wodę (powinny zajmować ok. 1/3 wysokości naczynia) i zalewamy je wodą. Jeśli taką „odżywkę” będziemy wykorzystywać na następny dzień, nie trzeba rozcieńczać jej wodą. Po upływie trzech dni „gnojówkę” mieszamy z wodą w stosunku 1:1, a po tygodniu 1:4.

Rozsady w skorupkach jaj

Bardzo popularnym trikiem jest wykorzystywanie skorupek po jajkach jako „pojemnika” na siewki. To świetny sposób, by dostarczyć kiełkującym roślinom wielu cennych składników odżywczych. Przed przełożeniem siewki do ziemi pamiętajmy jednak, by zgnieść skorupki, by korzenie miały szansę się rozrastać.

Przejdź na kolejną stronę, by poznać kolejne triki >>

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Niezawodna metoda na chwasty w ogrodzie

Chwasty to zmora wielu ogrodów. Czy istnieje jakiś szybki sposób, by się ich pozbyć? Tak! I nie trzeba w tym celu używać żadnej, zaawansowanej chemii ze sklepów ogrodniczych. Anna z kanału Make Your Life Greener przedstawia przepis na naturalny, ekologiczny a przede wszystkim skuteczny środek chwastobójczy. Co będzie potrzebne? Litr octu, pół szklanki soli i dwie łyżki płynu do mycia naczyń. Wszystkie składniki umieszczamy w butelce ze spryskiwaczem i mieszamy do uzyskania roztworu. Oprysk należy stosować na nadziemne części roślin, w ten sposób przyczynimy się do obumierania korzeni, a problem z chwastami zniknie na dobre. Pamiętajmy jednak, by takie opryski stosować regularnie, raz na tydzień – tylko wtedy zauważymy ich działanie.

Zobacz więcej zdjęć

Kładka z deski

Po wysianiu nasion i przekopaniu ziemi możemy zrobić sobie drewnianą kładkę, po której będziemy się przemieszczać, by niczego nie udeptywać i ubijać. W tym celu najlepiej wykorzystać starą deskę. Sprawdzi się ona również na glebach gliniastych – dzięki niej nie będziemy naruszać ich struktury.

Czytaj następnyPoradnik ogrodnika: Jak plewić grządki, by nie nabawić się bólu pleców

Deccoria.pl

TOP100 NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.