Porady ogrodnicze

Jak przygotować narzędzia ogrodnicze na nowy sezon

Pierwsza połowa marca to ostatni dogodny moment na przejrzenie ogrodniczego przybornika i przygotowanie narzędzi na nadchodzący sezon wegetacyjny. Jak się do tego zabrać?
Jak przygotować narzędzia ogrodnicze na nowy sezon

Przed rozpoczęciem intensywnych prac ogrodowych warto poświęcić trochę uwagi narzędziom, których będziemy używać. Przygotowanie ich przed okresem wegetacyjnym zaoszczędzi nam nerwów i zapewni spokojną pracę. Sprawne przybory oraz urządzenia mechaniczne to również gwarancja naszego bezpieczeństwa i dobrostanu uprawianych roślin.

Ogólnie przyjmuje się, że narzędzia dobrze jest zakonserwować jeszcze przed zimą. Jeśli jednak nie zajęliśmy się nimi na jesieni, najwyższa pora nadrobić stracony czas.  Dokonując przeglądu w zasobniku z narzędziami, sprawdźmy przede wszystkim, w jakim stanie są ich mocowania — czy śruby i nakrętki są mocno dokręcone, a uchwyty nie są poluzowane. Zwróćmy uwagę na elementy ostre i tnące — powinny trzymać się stabilnie korpusu narzędzia.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Narzędzia do cięcia
Wiosenne cięcia, to jedne z pierwszych czynności, które przeprowadzamy w ogrodzie wraz z nastaniem nowego sezonu. Z tego względu przyrządami tnącymi dobrze jest zająć się w pierwszej kolejności. O ile nie zrobiliśmy tego jesienią, zaczynamy od wyczyszczenia ich z brudu i zaschniętych resztek roślin. Po oczyszczeniu i dokładnym osuszeniu, narzędzia konserwujemy z użyciem przeznaczonego w tym celu preparatu.

Rdzę, która pojawiła się na metalowych elementach, ścieramy drobnoziarnistym papierem ściernym. Niewielkie ślady korozji usuniemy także przy pomocy pasty z sody oczyszczonej i wody. Większych zerdzewień pozbędziemy się, namaczając przez kilka-kilkanaście godzin zabrudzony przedmiot w occie. Niezależnie od wybranej metody, oczyszczone przyrządy dokładnie wypolerujmy — na gładkich powierzchniach rdza pojawia się wolniej, a i mniej brudu do nich przylega.

  

Oceńmy stan narzędzi z ostrymi elementami nożyc, sekatorów, siekierek i pił — jeśli są w dobrej formie, wystarczy naostrzyć je pilnikiem z drobnymi ząbkami. Ostrza bardzo zniszczone lepiej od razu wymienić na nowe. Jest to szczególne ważne dla roślin – stępione noże pozostawiają na nich większe i trudniejsze w zabliźnieniu rany, co czyni je bardziej podatnymi na infekcje i ataki szkodników. Na koniec nie zapominajmy o zastosowaniu smaru i środka zapobiegającego korozji.

Narzędzia do kopania
Łopaty, grabie, szpadle, widły i motyczki czyścimy z zaschniętej ziemi i szczątek roślin z pomocą twardej, drucianej szczotki. Aby dodatkowo odkazić je i pozbawić zarodników grzybów czy bakterii, zanurzmy je na kilka chwil w wodzie z octem lub przetrzyjmy ścierką nasączoną spirytusem. Po wyschnięciu, na narzędzia nanosimy warstwę preparatu antykorozyjnego. Poświęćmy też uwagę szpadlom — będą lepiej spełniać swoją funkcję, jeśli dobrze je naostrzymy. Wszelkie ubytki usuwamy drobnoziarnistym pilnikiem. Popękane, zniszczone trzonki i uchwyty zastąpmy nowymi.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Urządzenia spalinowe
Podobnie jak we wcześniej opisywanych przypadkach, jeśli dotychczas tego nie zrobiliśmy, oczyśćmy korpus kosiarki. Metalowe części zabezpieczamy środkiem przeciw korozji, a tam gdzie pojawiły się przetarcia i ubytki w lakierze, nanieśmy nową warstwę preparatu. To uchroni wrażliwe elementy urządzenia przed agresywnie działającymi sokami ze skoszonej trawy. Koniecznie przeczyśćmy filtr powietrza, skontrolujmy też świece zapłonowe — jeśli pojawił się na nich nalot lub jakieś pęknięcia, konieczna będzie ich wymiana. Sprawdźmy poziom oleju. Przed pierwszym koszeniem zbiornik uzupełniamy „świeżym” paliwem.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Urządzenia elektryczne
W przypadku kosiarek elektrycznych, czyszczenie przeprowadzajmy tak, by nie dopuścić do zalania silnika. Sprawdźmy stan ostrzy i w razie konieczności naostrzmy je lub wymieńmy na nowe. Przepatrzmy przewody elektryczne i śruby.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.