Porady ogrodnicze

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek wierzchołkowych

Zarówno pelargonie rabatowe, jak i bluszczolistne możemy rozmnażać przez sadzonki z pędów silnych. Najczęściej robię to jesienią, gdy przygotowuję rośliny do zimowania. Uważa się jednak, że najkorzystniejszy czas na pobieranie sadzonek pelargonii przypada na sierpień i wrzesień.

REKLAMA

Rozmnażanie pelargonii w sierpniu

Dla mnie to dobry moment, żeby sprawdzić, które rośliny się ukorzenią, szczególnie zwracam uwagę na te, które w danym roku spodobały mi się najbardziej. Bo niestety, nie wszystkie gatunki pelargonii da się rozmnożyć w domowych warunkach. Dotyczy to zwłaszcza gatunków mieszańcowych, powstałych w wyniku pracy hodowców. Jeżeli jednak są to rośliny np. wysiane przez nas własnoręcznie, nie powinno być z tym żadnego problemu. Warto zatem sprawdzić to właśnie teraz. W październiku czy listopadzie będzie już wiadomo, które pelargonie posłużą za rośliny mateczne.

Samo pobieranie sadzonek jest bardzo proste. Wystarczy odciąć wierzchołek młodego pędu o długości mniej więcej 10-15 cm. W tym celu używamy noża lub sekatora. Ważne, aby były to narzędzia ostre i czyste. Warto wybrać taką gałązkę, która ma już kilka młodych liści, ale nie ma jeszcze pędu kwiatowego. Aczkolwiek, jeżeli mamy zdrowe, bujnie kwitnące okazy, to o pęd bez kwiatostanu trudno.

Następnie usuwamy z pobranych sadzonek 2-3 dolne liście, tak żeby pozostało ich 3 lub 5. Usuwamy też ewentualny pęd z rozwijającym się kwiatostanem. W ten sposób przygotowane sadzonki możemy ukorzenić w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.

Jeżeli ukorzeniamy pelargonie w wodzie, potrzebne będzie naczynie np. słoik. Nakładamy na niego folię, którą przymocowujemy gumką i robimy nacięcia, w których umieszczamy sadzonki. W ten sposób chronimy je przed zagniwaniem liści, gdyby za bardzo zanurzyły się w wodzie, ograniczamy też odparowywanie wody.

Obejrzyj filmik naszego ekperta:

Niektóre poradniki radzą, żeby sadzonki pelargonii bluszczolistnej pozostawić mniej więcej na 2 godziny do przeschnięcia, zanim się je posadzi. Jeżeli umieszczamy sadzonki bezpośrednio w podłożu, warto zwrócić uwagę na to, aby liście nie dotykały ziemi.

Pelargonię bluszczolistną, przewieszającą się, najlepiej sadzić w doniczkach pojedynczo, pelargonię rabatową możemy sadzić po 2-3 sadzonki. Możemy użyć podłoża do pelargonii, do roślin kwitnących czy ziemi ogrodowej, do których warto dosypać piasku.

Młode pelargonie powinny się ukorzenić po mniej więcej 6-8 tygodniach. Zatem w październiku będzie już wiadomo, które z naszych roślin można rozmnożyć. W tym czasie sadzonek nie trzeba osłaniać dodatkowo folią, ale trzeba się upewnić, że nie będą one narażone na ostre słonce. Podłoże powinno być stale wilgotne.

Zobacz więcej zdjęć

Doniczki te możemy zatem pozostawić w zacienionym miejscu na balkonie lub tarasie. Jeżeli jednak nie jesteśmy zbyt systematyczni w podlewaniu roślin, bezpieczniej wnieść je do domu. Wewnątrz woda odparowuje znacznie wolniej niż na świeżym powietrzu.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rozmnażanie pelargonii z sadzonek wierzchołkowych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.