Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Są największą ozdobą tarasów. Jak uprawiać i kiedy przycinać oleandry?

W Polsce oleandry cieszą się sporym zainteresowaniem jako rośliny doniczkowe do dekoracji tarasów, werand, oranżerii i letnich ogrodów, a młode okazy także do słonecznych mieszkań. Jak uprawiać oleandry i kiedy jest najlepszy termin na ich przycinanie? Dzięki tym wskazówkom oleandry zakwitną jak nigdy wcześniej. 

Są największą ozdobą tarasów. Jak uprawiać i kiedy przycinać oleandry?
Oleander w swoim naturalnym środowisku to niewielkie drzewo lub krzew Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Opis gatunku

Oleander pospolity (Nerium oleander) należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae) i pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Nazywany jest często płochowcem pospolitym. W uprawie znanych jest ok. 400 odmian ozdobnych.

Oleander w swoim naturalnym środowisku to niewielkie drzewo lub krzew. W zależności od stopnia przycinania, roślina może osiągnąć wysokość od 50 – 150 cm do 3 – 4 m. Kiście oleandra są grube, skórzaste, zielone i połyskujące, ułożone naprzemianlegle lub po 3 w okółku. Blaszka liściowa jest lancetowata i całobrzega. Swoim kształtem przypominają nieco ulistnienie płaczącej wierzby jednak pędy są sztywne.

Przeczytaj: Jak uprawiać palmę koralową? Te wskazówki gwarantują sukces!

Oleander — gatunki i odmiany 

Do najciekawszych gatunków i odmian należą: 

  • 'Grandiflora' - ma ciemnoróżowe kwiaty
  • 'Luteum' - żółte kwiaty
  • 'Hardy Pink' - różowe wkiaty
  • 'Blanca' - białe kwiaty
  • 'Mont Blanc' - białe kwiaty
  • 'Emile Sahut' - czerwone kwiaty 

Oleander - kwitnienie 

Największą ozdobą oleandra są kwiaty pojedyncze lub pełne, zebrane na szczytach pędów. Mogą one być białe, różowe, fioletowe, czerwone, a nawet żółte i są bardzo trwałe. Znane są ze swojego mocnego zapachu (choć bywają też bezwonne). Kwitnienie trwa nieprzerwanie od wiosny do jesieni (V – IX).

Oleander_czerwone kwiaty Największą ozdobą oleandra są kwiaty Fot.123RF.com

Uprawa i pielęgnacja

Uprawa oleandra pospolitego nie jest zbyt kłopotliwa. Najlepsze dla niego stanowisko to w pełni słoneczne. Dobrze znosi zasolenie podłoża i zanieczyszczenia powietrza. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, dobrze przepuszczalna, choć dobrze radzi sobie także w uniwersalnym podłożu do roślin pokojowych. Optymalne pH podłoża wynosi 6 – 8. Latem należy go obficie podlewać, ponieważ ziemia dla oleandra w doniczce nie może wyschnąć. W okresie wzrostu należy go co tydzień nawozić nawozami do roślin kwitnących.

Cięcie formujące oleandra

U młodych okazów przycina się głównie pędy wierzchołków. W ten sposób formuje się roślinę, nadając jej odpowiedni kształt. Zabieg ten powinien być wykonywany przez 2 – 3 lata.

Jak przycinamy oleandra?

Cięcie starszej rośliny wykonujemy co 3 – 4 lata. Wycinamy bezlistne, stare pędy, dzięki czemu młode gałązki uzyskają dostęp do światła i przestrzeni i będą mogły lepiej się rozwijać. Pędy skraca się na prosto, nad pąkami (w odległości ok 1,5 cm), które ułożone są w kierunku na zewnątrz korony. Na bieżąco wycina się też przekwitłe kwiatostany, a co roku także zbyt długie i rozrośnięte pędy. 

Oleander_różowe kwiaty Cięcie starszych oleandrów wykonujemy co 3 – 4 lata Fot.123RF.com

Kiedy przycinać oleandra?

Większość z nas zadaje sobie pytanie, kiedy przycinać oleander? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zdania ogrodników są podzielone. Część z nich zwraca uwagę, że olender zakwita na najmłodszych (jednorocznych), niezdrewniałych pędach, dlatego odpowiednim terminem na przeprowadzenie cięcia jest późne lato i wczesna jesień (wrzesień-październik). Usuwa się wówczas przekwitnięte kwiatostany, pędy wyschnięte, małe i słabe oraz pędy boczne ze środka korony. 

Można przycinać krzewy na początku wiosny, pod koniec okresu zimowania, choć wiąże się to z mniejszym kwitnieniem. Podczas wczesnowiosennego przycinania najlepiej usuwać pędy przyschnięte, chore lub uszkodzone. Gdy zauważymy zmiany chorobowe w trakcie sezonu wegetacyjnego, zainfekowane pędy, liście czy kwiaty, usuwamy na bieżąco.

Uwaga! Sok oleandra jest trujący! Należy postępować z nim ostrożnie, a wszystkie czynności związane z uprawą i pielęgnacją przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych.

Oleander po zimie 

Oleander pospolity powinien zimować w jasnym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 5°C. W okresie spoczynku ograniczamy podlewanie. Pilnujemy jedynie, aby korzenie oraz ziemia nie przeschły całkowicie, gdyż częstym zjawiskiem jest suchy oleander po zimie. Po zimie zwróćmy uwagę na to, czy oleandry nie zostały zaatakowane przez szkodniki, ponieważ mogą się zdarzyć choroby liści oleandra. Suche powietrze sprzyja pojawianiu się przędziorków. Aby temu przeciwdziałać, warto przez cały okres wegetacji, pomijając miesiące zimowe, systematycznie zraszać rośliny. Rośliny powinny powoli przyzwyczajać się do nowych warunków, dlatego początkowo ustawiamy je w miejscach zacienionych i stopniowo przenosimy na jaśniejsze stanowiska. Przed wystawieniem na zewnątrz po ustaniu majowych przymrozków, przez tydzień hartujmy rośliny, wystawiając donice z oleandrem na taras na kilka godzin w ciągu dnia. 

Oleandry w donicy Oleandry sadzimy wyłącznie w donicach Fot.123RF.com

Jak i kiedy sadzić oleandry?

Ze względu na to, iż Nerium oleander nie jest odporny na mrozy, sadzimy go wyłącznie w donicach. Możemy to robic przez cały sezon wegetacyjny. W przypadku młodych okazów, co 2 – 3 lata należy przesadzić je do dwa razy większej doniczki, a starszym jedynie wymieniać górną warstwę podłoża.

Zastosowanie

Oleander pospolity nadaje się głównie do dużych, jasnych mieszkań. Często jest też wybierany do ogrodów w stylu włoskim lub śródziemnomorskim. W klimacie ciepłym oleander w ogrodzie uprawiany jest w formie nieformalnych żywopłotów, a klimacie umiarkowanym jako roślina doniczkowa (szczególnie ładnie wygląda oleander na pniu) w mieszkaniach oraz w oranżeriach, szklarniach, rzadziej w ogrodach (znosi niewielkie mrozy).

W ogrodzie bardzo pięknie prezentuje się biały oleander, który będzie ceniony w każdym zakątku ze względu na to, że ładnie go rozświetli, nada mu lekkości i delikatności. Jest też doskonałym partnerem dla innych kolorów, dzięki czemu nadaje się do wielu kompozycji. Biały oleander można spotkać najczęściej w formie dzikiej.

Oleander_białe kwiaty Do rozmnażania olendarów można użyć sadzonek pędowych niezdrewniałych Fot.123RF.com

Rozmnażanie oleandra

Rozmnażanie oleandra nie jest trudne. Doskonale nadają się do tego celu sadzonki pędowe niezdrewniałe, które możemy pozyskać wczesną wiosną (już od marca).  W tym celu należy uciąć zielone pędy wierzchołkowe o długości kilkunastu centymetrów, posiadające przynajmniej dwa węzły. Z dolnego węzła usuwa się liście oraz pąki. Tak ścięte sadzonki wkładamy do letniej wody na około godzinę, a miejsca po cięciu zabezpieczamy ukorzeniaczem. Następnie sadzonki oleandra umieszczamy w piaszczystym podłożu. Można też pozostawić je w pojemniku z wodą do wypuszczenia korzonków i dopiero wtedy umieścić je w piasku. Dobrze, jeżeli pojemnik jest ciemny, a temperatura powietrza ma około 20 st.C. Po miesiącu sadzonki nadają się do przesadzenia do właściwego podłoża. Tak rozmnożone oleandry mogą zakwitnąć jeszcze w tym samym roku. Jeśli pozyskujemy sadzonki pod koniec lata, młode rośliny zakwitną w przyszłym roku.

Rozmnażanie oleandra można też przeprowadzić poprzez odkłady powietrzne, ukorzeniając pędy bez ich oddzielenia od rośliny matecznej oraz poprzez nasiona. Jednak w przypadku nasion rośliny zakwitną dopiero po kilku latach i w małym stopniu odziedziczą cechy egzemplarza macierzystego.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Oleander choroby

Oleander pospolity, podobnie jak wiele roślin kwitnących, może zapadać na typowe dla wszystkich roślin choroby. Większość niepokojących zmian spowodowana jest niewłaściwą pielęgnacją i łatwo można im zaradzić. Choroby oleandra wynikają często z długotrwałego zaniedbywania rośliny, co może poskutkować wystąpieniem szkodników, jak mszyce i inne owady oraz chorób w tym grzybowych.

Najczęstsze choroby liści oleandra to:

  • szara pleśń, która objawia się szarym nalotem na liściach, kwiatach i łodygach
  • plamistość liści objawiająca się wystąpieniem jasnobrązowych plam, czasem z ciemniejszą obwódką.

W przypadku chorób grzybowych, porażone części roślin należy usunąć, a pozostałe zdrowe spryskać środkiem grzybobójczym. Jeżeli na liściach pojawią się ślady żerowania szkodników, najlepiej użyć od razu specjalnych środków na insekty, które można zakupić w różnej formie.

Jak robić bukiety z hydrożelem? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.