Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ściółkowanie truskawek. Kiedy i czym najlepiej ściółkować truskawki?

Zakładasz przydomową plantację truskawek i zależy ci na tym, żeby uzyskać zdrowe, duże owoce? Nie masz zbyt wiele czasu na pielęgnowanie krzaczków, ale nie chcesz rezygnować z ich uprawy? Istnieje pewne rozwiązanie. Jest nim ściółkowanie, czyli przykrywanie ziemi materią organiczną lub specjalnym materiałem. Dowiedz się, jakie korzyści to przynosi i co najlepiej sprawdza się do okrywania gleby.

Ściółkowanie truskawek. Kiedy i czym najlepiej ściółkować truskawki?
Jakie korzyści przynosi ściółkowanie truskawek? Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego warto ściółkować truskawki?

Najczęstszym powodem, dla którego ogrodnicy ściółkują swoje grządki, jest chęć zatrzymania wilgoci w glebie. Okrycie ziemi pozwala zredukować ilość wody parującej pod wpływem promieni słonecznych. Dzięki temu podłoże dłużej pozostaje wilgotne. Dlatego nie trzeba go tak często podlewać, a truskawki nie są narażone na stres związany z niedoborami wody.

To nie jedyne zalety ściółkowania. Okrywanie ziemi:

  • pozwala utrzymać czyste owoce — truskawki, które nie leżą bezpośrednio na ziemi, nie są zapiaszczone. Dzięki temu nie trzeba ich intensywnie myć po zbiorach. To z kolei zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia oraz zapobiega silnemu uwodnieniu owoców. W rezultacie truskawki lepiej się przechowują;

  • zmniejsza ryzyko występowania chorób grzybowych — krzaczki są na nie bardzo podatne, zwłaszcza na szarą pleśń. Jej ofiarą najczęściej padają rośliny, których kwiaty czy owoce leżą bezpośrednio na ziemi. Ściółka tworzy warstwę ochronną między truskawkami a glebą. Dzięki temu zagrożenie, że patogeny przedostaną się do owoców, znacznie się zmniejsza;

  • redukuje ilość chwastów — ściółka zapobiega przedostawaniu się światła do ziemi. W rezultacie chwasty, aby urosnąć, muszą się bardzo wysilić. Wiele z nich obumiera w trakcie przebijania się przez ściółkę albo nigdy nie wyrasta z nasiona. Te rośliny, którym uda się przedostać przez warstwę ochronną, są zazwyczaj słabe. W rezultacie bardzo łatwo się je wyrywa. Zatem dzięki ściółce masz mniej pracy i nie musisz poświęcać dużo czasu na pielęgnację grządek z truskawkami;

  • poprawia strukturę ziemi — ściółka z materii organicznej przyciąga liczne owady, dżdżownice, pająki, płazy czy małe ssaki. One żywią się martwymi częściami roślin oraz szkodnikami, a więc nie szkodzą sadzonkom. Ponadto te zwierzęta kopią w ziemi liczne korytarze, dzięki czemu do środka gleby przedostaje się więcej wody i powietrza. To wpływa pozytywnie na stan podłoża, a tym samym rozwój roślin;

  • zapobiega pokładaniu się truskawek — ściółka pozwala utrzymać owoce i kwiaty nad ziemią, dzięki czemu nie ma ryzyka, że się uszkodzą lub zaczną gnić. To wpływa pozytywnie na wybarwianie się truskawek, a także na ich obsychanie po ulewnych deszczach.

A zatem dzięki ściółkowaniu nie tylko mniej podlewasz. Okrywanie ziemi zmniejsza także konieczność stosowania środków przeciwko grzybom. W efekcie twoje truskawki są zdrowsze.

Rodzaje ściółek do truskawek

Zastanawiasz się, czym okrywać ziemię wokół truskawek? Do wyboru masz dwa rodzaje ściółek organiczną i nieorganiczną. Aby rozsądnie wybrać, warto poznać zalety i wady każdej z nich.

  • Organiczne ściółki do truskawek

Do organicznych ściółek zaliczane są: siano, słoma, kompost, rozłożona kora i zrębki drzewne. Są naturalnymi materiałami, więc to dobry wybór, jeśli zależy ci na ekologicznym rozwiązaniu.

Organiczna ściółka ma wiele zalet.

  • Stanowi pożywienie i schronienie dla wielu owadów, drobnych gadów, płazów oraz ssaków. Te zwierzęta pomagają poprawić strukturę ziemi.

  • Rozkłada się w miarę upływu czasu, a więc dostarcza do gleby cenne składniki mineralne.

  • Chłonie wodę, dlatego gleba pozostaje wilgotna przez dłuższy czas.

  • Nie nagrzewa się pod wpływem promieni słonecznych, przez co nie ma ryzyka, że korzenie się ugotują.

Warto jednak pamiętać o wadach organicznych ściółek do truskawek. Po pierwsze rozkładają się, przez co regularnie trzeba dokładać nowe warstwy. Po drugie mogą przyciągać nornice, które podgryzają korzenie sadzonek. Po trzecie organiczną ściółkę trzeba zebrać po zakończeniu sezonu truskawkowego, aby żadne patogeny nie pozostały w glebie na przyszły rok. 

  • Nieorganiczne ściółki do truskawek

Do nieorganicznych ściółek zalicza się czarną agrowłókninę. To przepuszczalny materiał, przez który do ziemi przedostaje się woda, a także inne płyny rozlewane wokół sadzonek, np. nawozy czy gnojówki. Dzięki temu nie trzeba go ściągać podczas podlewania czy dokarmiania roślin.

Jako nieorganiczną ściółkę używa się czarną agrowłókninę. Fot. 123RF.com

Ponadto agrowłóknina:

  • szczelnie okrywa całą ziemię, a więc nie wyrastają z niej żadne chwasty;

  • izoluje owoce i liście od podłoża, dzięki czemu nie ma ryzyka, że zaczną się rozwijać patogeny;

  • może być stosowana przez długi czas i nie trzeba jej ściągać.

Aby posadzić truskawki w agrowłókninie, wystarczy zrobić w niej odpowiednie otwory. Dzięki temu grządka pozostaje czysta i uporządkowana przez cały sezon.

Rozkładanie materiału na grządki ma jednak pewne wady. Czarna agrowłóknina szybko się nagrzewa. W rezultacie korzenie truskawek mogą się ugotować pod spodem. Zdarza się także, że materiał się rwie, przez co do ziemi przedostaje się mikroplastik.

Przeczytaj również:Truskawki szybciej rosną i mają więcej właściwości. Uprawa truskawek na włóknie kokosowym

Czym ściółkować truskawki — najlepsze metody

Zastanawiasz się, który rodzaj ściółki do truskawek wybrać? Wiele zależy od twojego podejścia do uprawy ziemi. Jeśli:

  • starasz się prowadzić ogród ekologicznie i zależy ci na rozwiązaniach przyjaznych naturze, postaw na organiczne ściółki. Sięgając po nie, nie wygenerujesz nowych śmieci, a jednocześnie zwiększysz populację pożytecznych owadów, płazów czy dżdżownic. Ponadto zużytą ściółkę po całym sezonie można wyrzucić do kompostownika. W przyszłym roku powstanie z niej wspaniały kompost, który będzie można ponownie wykorzystać do ściółkowania roślin;

  • nie masz dostępu do organicznej ściółki lub szukasz rozwiązań na lata, postaw na nieorganiczne rodzaje ściółki. Agrowłóknina posłuży dość długo i pozwoli utrzymać owoce w czystości.

Kiedy najlepiej ściółkować truskawki?

Truskawki najlepiej ściółkować jesienią. O tej porze roku ziemia jest ciepła i wilgotna. Okrywanie gleby pozwoli zatrzymać wyższą temperaturę i wodę na dłużej. Dzięki temu rośliny łatwiej przetrwają zimę i wiosną będą mogły szybko rozpocząć wegetację.

Jeśli nie udało ci się wyściółkować grządek jesienią, zrób to wiosną, ale dopiero gdy ziemia się ogrzeje. Zbyt wczesne okrywanie gleby może sprawić, że podłoże dłużej pozostanie zmarznięte. A to opóźni rozpoczęcie wegetacji przez truskawki.

Najlepszy termin na ściółkowanie jest wtedy, gdy rośliny zaczną wypuszczać kwiaty. Okrywanie gleby w tym okresie pozwoli zatrzymać rozwój grzybów, a więc będzie można się cieszyć zdrowymi owocami za kilka tygodni.

Ściółkowanie truskawek to najlepszy sposób na to, żeby móc zebrać duże plony przy niskim nakładzie pracy. Dlatego warto o tym pamiętać na początku sezonu!

Przeczytaj również:

Zrób samodzielnie system nawadniania kropelkowego do ogrodu. Kosztuje minimalnie, a efekty są imponujące

Jak założyć trawnik z rolki krok po korku. Szyba i skuteczna metoda na zielony dywan w ogrodzie

Oprysk z drożdży na pomidory. Jak zrobić i kiedy najlepiej stosować?

Malinowy sposób na zdrowie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.