Spis treści:
- Białe muszki na kwiatach - mączlik czy mszyce?
- Skąd bierze się mączlik na petuniach i surfiniach?
- Jak pozbyć się mączlika z kwiatów?
- Co zrobić, żeby mączlik nie pojawił się na kwiatach?
- Jak poradzić sobie z larwami mszyc?
Białe muszki na kwiatach - mączlik czy mszyce?
Małe, białe muszki na surfiniach i petuniach mogą okazać się mszycami lub mączlikami. Owady te są do siebie bardzo podobne, jednak różnii je kilka cech.
Mszyce to małe owady, których ciało osiąga od 2 do 5 mm. Ich kolor może być biały, żółty, zielony, pomarańczowy i czarny. W zależności od odmiany występują formy uskrzydlone lub bezskrzydłe. Mszyce mają aparat gryząco - ssący służący do wysysania soku z surfinii i petunii, wydzielając przy tym spadź - lepką substancję oklejającą roślinę z czarnymi grzybami sadzawkowymi. Powodują one szpecenie roślin, utrudniając im proces fotosyntezy.
Mączlik szklarniowy jest niewiele mniejszy od mszyc, ponieważ mierzy zaledwie 1,5 mm. Szkodnik ten występuje w formie uskrzydlonej, a jego ciało ma jasnozieloną barwę z woskowatym nalotem, przez co widzimy go pod śnieżnobiałą postacią. Mączlik, podobnie jak mszyce, wysysa soki z rośliny i wydziela przy tym spadź - rosę miodową, a na jej warstwie powstają grzyby spadziowe oblepiające surfinie i petunie, zatykające ich aparaty szparkowe.
Skąd bierze się mączlik na petuniach i surfiniach?
Mącznik najczęściej atakuje surfinie i petunie, jeśli znajdują się one w ciepłych, suchych i zacisznych miejscach. Latem szkodnik ma idealne warunki do rozwoju, dlatego możemy spotkać go na roślinach balkonowych i ogrodowych.
Mączlik lata wokół petuń i surfiń, aby w końcu złożyć jaja na spodniej stronie liści. Z czasem te części rośliny żółkną, deformują się i zasychają. Innym objawem ataku mączlika są jaśniejsze plamy niż zwykły, zielony kolor. Poza tym roślina traci swoje owoce, jest osłabiona, a jej rozwój zostaje zatrzymany.
Jak pozbyć się mączlika z kwiatów?
Mączlika możemy pozbyć się za pomocą domowych sposobów, przygotowując środki z naturalnych składników tj. soda oczyszczona, tytoń czy wrotycz.
- Napar tytoniowy
Aby przygotować napar na mączlika, należy 100 g tytoniu zalać 1 l wrzącej wody. Naczynie z preparatem odstawiamy na 24 h i po tym czasie przecedzamy i rozcieńczmy go z wodą w proporcji 1:2, a następnie przelewamy do butelki ze spryskiwaczem.
Do 1 l wody dodajemy 1 jedną łyżeczkę sody oczyszczonej i 10 kropli oleju. Następnie całość mieszamy i umieszczamy w butelce ze spryskiwaczem.
Do przygotowania naturalnego preparatu na mączlika potrzebujemy 50 g rozdrobionego ziela lub 7,5g suszu. Wrotycz zalewamy 1 l wody i odstawiamy na 24 h. Po tym czasie gotujemy przez 20 min i studzimy. Po wystygnięciu przecedzamy i rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:5. Całość umieszczamy w butelce ze spryskiwaczem.
Co zrobić, żeby mączlik nie pojawił się na kwiatach?
Mączlik nie pojawi się na kwiatach, jeśli umieścimy przy nich żółte tablice wplepowe, które są pokryte klejem. Ich wyraźny kolor przyciągnie muszki, a lep uniemożliwi mączlikom żerowanie na roślinie, ponieważ szkodniki przykleją się do tablic.
Możemy również zniechęcić mączlika do żerowania na kwiatach, umieszczając w ziemi odblaskową folię aluminiową. Będzie ona odbijać światło, co skutecznie odstraszy szkodniki.
Jak poradzić sobie z larwami mszyc?
Na larwy mszyc, podobnie jak na mączlika, możemy użyć naparu z tytoniu lub oprysku z sody oczyszczonej. Oprócz tego warto wykonać domowy preparat ze składników tj. napój typu cola, chili, banany lub skrzyp.
Napój typu cola możemy umieścić w butelce ze spryskiwaczem i stosować go bezpośrednio na mszyce. Szkodniki zostaną zabite, ponieważ kwas fosforowy z coli rozpuści ich ciało.
- Oprysk z chili
Do 500 ml wody należy wsypać 1 łyżeczkę przyprawy z chili i pozostawić na 36 h. Po tym czasie filtrujemy mieszaninę przez gazę i na sam koniec mieszamy 20 ml z 1 l wody. Całość przelewamy do butelki ze spryskiwaczem.
- Wywar ze skrzypu
Skrzyp należy pokroić i umieścić w wiadrze, a następnie zalać wodą i zostawić na 12 h. Po tym czasie mieszaninę przecedzamy i robimy z niej oprysk, spryskując wszystkie miejsca, gdzie występują mszyce.
Do 1 l przegotowanej i przestudzonej wody dodajemy skórki dwóch bananów. Całość umieszczamy w słoiku i odstawiamy na 24 h w zaciemnione miejsce. Po tym czasie filtrujemy mieszaninę i umieszczamy ją w butelce ze spryskiwaczem.
Przeczytaj również:
Jak pielęgnować surfinie i petunie, żeby cieszyć się ich bujnym kwitnieniem przez cały sezon?