Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Skalniaki kwitnące od wiosny do jesieni. Najpiękniejsze i wytrzymałe rośliny na skalniaki

Skalniaki to jedne z najczęściej wybieranych kompozycji ogrodowych, które łączą w sobie rośliny, byliny i głazy. Odpowiednio dobrane byliny na skalniaki mogą zapewnić kompozycji nietuzinkowy wygląd przez cały sezon, tworząc ogrodową dekorację.  

Skalniaki kwitnące od wiosny do jesieni. Najpiękniejsze i wytrzymałe rośliny na skalniaki
 Kwiaty zasadzone na odpowiednim gruncie będą ozdabiać twój ogród lub przydomowy teren przez wiele miesięcy, zachwycając wszystkich gości.    Fot.123RF.com

Spis treści:

Skalniaki kwitnące – jak dobrać rośliny na sklaniaki? 

Ze względu na charakter skalniaków najczęściej wybieranymi roślinami są te, które mają wysoką odporność na mrozy. Dzięki temu zarówno wczesną wiosną, jak i późną jesienią prezentują się one niemal identycznie. Dobrze jest zwrócić uwagę na rośliny skalniakowe, które nie potrzebują dużych ilości wody i są zdecydowanie bardziej przystosowane do suchych terenów. Wybór takich odmian nie będzie się wiązać z koniecznością ciągłego podlewania i dbania o wygląd sadzonek. Ze względu na dość niskie osadzenie roślin w skalniaku, warto zdecydować się na kwiaty rozrastające się wszerz, tak aby żaden z nich nie wymagał przycinania.  

Ogród sklany z roslinami zimozielonymi Wybierając rośliny do swojego sklaniaka, zwróć uwagę na ich czas kwitnięcia. Fot.123RF.com

Istotnym elementem jest również dobór roślin dopasowanych do charakteru całego ogrodu oraz twoich preferencji. Dlatego w zależności od stylu, jaki został przyjęty, skalniaki kwitnące mogą wyglądem zbliżyć się do japońskich ogrodów, górskich szczytów, a także kompozycji przypominających strefę zen. Wszystko uzależnione jest od twojej inwencji i wyobraźni.  

Kwiaty na skalniak, które długo kwitną 

Skalniaki, jako formacje niewymagające zbyt dużego wkładu pracy w pielęgnację, są bardzo często wybierane przez wielu właścicieli posesji jako ozdoba mająca na celu poprawienie wyglądu ogrodu. Aby tak było, warto wybrać rośliny na skalniaki, które będą kwitnąć od wiosny do jesieni i zmieniać swój wygląd razem ze zmianą pory roku, jednocześnie tworząc piękną ozdobę.  

Jedną z często wybieranych roślin jest dzwonek dalmatyński, który jest mało wymagający, a do tego nie potrzebuje dużego nasłonecznienia. Kokorycz żółta to kolejna z propozycji, którą bez problemu możesz wykorzystać, jako dekorację skalniaka. Roślina osiąga około 30 cm wysokości i kwitnie od maja, aż do września ubarwiając skalniaki żółtymi kwiatami i niebiesko-zielonymi liśćmi o bardzo drobnym kształcie. Szukając odpowiednich sadzonek, zdecyduj się na takie, które umiejscowione blisko siebie na formacji skalnej będą imitować skalniaki naturalne.  

Byliny na skalniaki – rodzaje sadzonek  

Wybierając rośliny do swojego sklaniaka, zwróć uwagę na ich czas kwitnięcia. Warto, aby kompozycja składała się z roślin, które będą ozdabiać twoją kompozycję przez większość roku. Dlatego zdecyduj się na kwiaty, które kwitną w różnym okresie, tak żeby skalniak prezentował się pięknie przez cały rok.  

  • Jedną z często wybieranych bylin na skalniak jest Bergenia. To roślina o dużych liściach okrągłego kształtu, których kolor w okresie wiosennym przybiera ciemnozielony odcień, natomiast jesienią zmienia barwę na czerwoną. Roślina jest dodatkowo wzbogacona  o drobne kwiatki o czerwonych pędach, które ukazują się na przełomie kwietnia i maja.  

  • Dąbrówka rozłogowa to doskonała ozdoba każdego sklaniaka. Jest niewysoka – mierzy do 20 cm. Doskonale komponuje się z pozostałymi rozłożystymi roślinami, a jej ciemnozielone liście mogą zmieniać swoje zabarwienie, uzyskując odcień brązu i bordowy. 
     
  • Dzwonek karpacki, jest często spotykany w ogrodach w lipcu i sierpniu. Jego główną ozdobą są kwiatki o kształcie dzwonka, które pojawiają się właśnie latem. Ze względu na mnogość odmian płatki mogą występować w kolorze niebieskim, białym lub różowym. 
     
  • Goździk postrzępiony to gęsto rozrośnięte, niebieskozielone, bardzo cieniutkie liście, wzbogacone o setki białych lub różowych kwiatów z delikatnie postrzępionymi płatkami, które pojawiają się w okresie wakacyjnym. Bylina jest odporna na suszę, dlatego znajdzie zastosowanie w każdym typie sklaniaka.
     
  • Rojnik swoim kształtem przypomina gwiazdę. Rozeta o zielono-czerwonych liściach potrafi bardzo szybko się rozrastać, tworząc duże skupiska roślinne. 
     
  • Rozchodnik może okazać się doskonałą byliną, jeżeli nie planujesz poświęcać swojemu skalniakowi wiele uwagi. Ze względu na nieduże wymagania, roślina może być zasadzona  
    w każdym rodzaju ziemi. Wyjątkowy wygląd liści sprawia, że skalniak jest ozdobą przez cały rok.  

Skalniaki – kwiaty odsadzone na ogrodach skalnych 

Skalniaki z pozoru mogą być do siebie bardzo podobne. Są uformowane najczęściej w okręgi i składają się głównie z niskich, wielosezonowych sadzonek oraz formacji skalnych. Jednakże każda forma ma wyodrębniony typ budowy, który charakteryzuje każdą kompozycję ogrodową. Oto najpopularniejsze rodzaje skalniaków. 

  • Rabatka – to typ skalniaka występującego najczęściej przy posesji. Wyróżnia go niewielki rozmiar oraz położenie na płaskim terenie. 
     
  • Skalniak na murku można wykonać, stosując podwyższenie w postaci usypanej ziemi czy ułożonych form skalnych. Można to też zrobić za pomocą skrzynek, które posłużą do wykonania nasadzeń na podwyższeniu. 
     
  • Piarg to często spotykany typ sklaniaka, który jest usytuowany na usypanych elementach skał tego samego typu. Jego nazwa wzięła się od odpowiednika występującego w naturze w postaci osuwisk skalnych w wysokich górach. 
     
  • Ogród skalny na skarpie z pozoru może przypominać piarg, ponieważ także znajduje się na wzniesieniu. Jednak do jego stworzenia wykorzystuje się naturalne usypiska i nierówności terenu, a rośliny osadza bezpośrednio w ziemi, bez wykorzystania formacji kamiennych.  
     
  • Alpinarium, to rodzaj nasadzeń, w których wyłącznie wykorzystuje się rośliny naturalnie występujące na szlakach górskich. Istotnym elementem wykorzystanym podczas tworzenia takiego sklaniaka jest włączenie do budowy jednego gatunku kamienia. 
     
  • Łąka górska jest usytuowana na naturalnie kamienistym terenie. Jest to jedna z najłatwiejszych do stworzenia formacji, ponieważ nie wymaga oczyszczania ziemi i specjalistycznego układania roślin.  
Ogród sklany z fioletowymi kwiatami Tworząc samodzielnie skalniak, musisz wziąć pod uwagę budowę terenu. Fot.123RF.com

W zależności od tego, jaki typ formacji zdecydujesz się wykonać, możesz dobrać odpowiednie byliny na skalniaki oraz rośliny skalniakowe, których charakter będzie dopasowany do rodzaju podłoża oraz poziomu nawilżenia gleby. W ten sposób unikniesz problemów ze wzrostem wybranych kwiatów lub ich zbyt szybkiego obumierania spowodowanego nadmierną suszą czy zbytnim zacienieniem.  

Jak samodzielnie stworzyć skalniak? 

Tworząc samodzielnie skalniak, musisz wziąć pod uwagę budowę terenu, na którym ma on się pojawić, jego wielkość oraz rodzaj. W związku z tym w pierwszej kolejności warto naszkicować formę i ustalić, jak kompozycja ma dokładnie wyglądać.  

Przygotuj dokładnie grunt pod sadzonki. Musisz uwzględnić typ roślin, jakie pojawią się w skalniaku i dostosować ziemię do ich potrzeb, aby mogły kwitnąć od wiosny do jesieni. Usyp kształt formacji, a następnie rozstaw doniczki z roślinami tak, aby wzajemnie ze sobą kontrastowały. Nie zapomnij o podlaniu kwiatów i ich odpowiedniej pielęgnacji.  

Przeczytaj również: Rośliny na skalniak – wieloletnie, zimozielone, płożące, niewymagające w uprawie. Przegląd najciekawszych propozycji

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.