Porady ogrodnicze

Stokrotka afrykańska, jak ją pielęgnować przez cały sezon?

Stokrotka afrykańska czyli osteospermum pochodzi z Afryki Południowej, dokładnie tak samo, jak pelargonie. Bywa też nazywana stokrotką przylądkową lub stokrotką niebieskooką. A to dlatego, że środek koszyczka kwiatowego bywa często u niej niebieski, chociaż może też przybierać barwę białą lub żółtą.

Stokrotka afrykańska, jak ją pielęgnować przez cały sezon?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Ich płatki mogą być w przeróżnym kolorze, w zależności od odmiany paleta barw sięga tu od bieli po ciemny fiolet, poprzez róż, świetlistą żółć, orzeźwiający pomarańcz oraz wszystkie odcienie tych kolorów. Płatki mogą być jednobarwne lub dwubarwne, mogą mieć także różne kształty. Szczególnie ciekawie prezentują się te, które zwijają się w rurkę lub te, które są języczkowate.

Rośliny te mają pokrój wzniesiony, nie będą przewieszać się przez doniczkę. Dlatego nie są polecane do wiszących koszy, ale raczej do tradycyjnych nasadzeń. Najczęściej uprawiamy je na balkonach i tarasach, ale nadają się również do sadzenia na skalniakach czy rabatach kwiatowych. Należy jednak pamiętać, że nie przetrwają one mrozów. Możemy spróbować przezimować je, podobnie jak pelargonie, w ciepłym pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza. Zdarzało się już, że przetrzymały one w naszym klimacie wyjątkowo łagodną zimę, jednak z reguły traktuje się je jako rośliny jednoroczne, jednosezonowe. Sadzimy je na zewnątrz, gdy już minie ryzyko przymrozków, czyli po 15 maja.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Najczęściej właśnie w tym czasie kupujemy jej gotowe, piękne, kwitnące sadzonki. Ale są też odmiany, które możemy uprawiać z nasion wysiewanych na rozsady od stycznia do kwietnia.

Stokrotki afrykańskie zalicza się do bardzo wytrzymałych roślin balkonowych. Przetrwają one krótkotrwałe przesuszenia, bardzo lubią rosnąć w miejscach słonecznych. Oczywiście znacznie lepiej będą się prezentować, jeżeli nie będziemy o nich zapominać i zadbamy o regularne podlewanie, tak, żeby ich podłoże było stale wilgotne. Osteospermum lubią też częste nawożenie, mogą więc bez problemu być łączone w nasadzeniach z innymi żarłokami, takimi jak np. pelargonie czy petunie lub surfinie.

REKLAMA
REKLAMA

Pamiętajmy, że są to rośliny słońca. W zacienionych miejscach kwitną znacznie słabiej. Cechą charakterystyczną stokrotek jest to, że jeżeli jest im zbyt zimno lub zbyt ciemno, to kwiaty się zamykają. Zamykają się więc także na noc, a otwierają, gdy tylko poczują ciepłe promienie słońca, wtedy możemy je podziwiać w pełnej okazałości. Kolejną ich cechą jest to, że w czasie największych upałów, latem, przerywają kwitnienie. Nie należy wtedy ich wyrzucać i rezygnować z uprawy lecz poczekać. Zazwyczaj w połowie sierpnia ponownie obsypują się kwiatami. Wszystko dlatego, że nowe pąki kwiatowe zawiązują się w trakcie chłodniejszych nocy.

W czasie deszczowego i chłodnego lata, kwiaty stokrotki afrykańskiej szybciej przekwitają. Warto je wtedy regularnie obrywać i usuwać, co inicjuje zawiązywanie się kolejnych. Ma to też dobry wpływ na utrzymanie zwartego pokroju rośliny i jej zdrowie.

Zobacz więcej zdjęć

Jak sadzić stokrotki afrykańskie?

Tak samo jak inne rośliny balkonowe i tarasowe. Wybieramy dla nich doniczkę z otworami drenażowymi na dnie, które odprowadzają nadmiar wody. Wypełniamy je podłożem kwiatowym lub podłożem do roślin balkonowych, możemy też w tym czasie dosypać wybranego nawozu długo działającego. Ważne, żeby podłoże było przepuszczalne. Następnie wyciągamy roślinę z dotychczasowego pojemnika. Zazwyczaj stokrotki afrykańskie są bardzo silnie ukorzenione, co świadczy o tym, jak bardzo wytrzymałe potrafią być te rośliny. Takie zbite korzenie warto nieco rozdzielić, zanim roślina trafi do ziemi. Następnie sadzimy ją w nowym miejscu, na takiej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory. Dobrze będzie się prezentować jako jedyne nasadzenie w doniczce, można też połączyć osteospermum w kompozycje z innymi roślinami. Pamiętajmy o tym, że im mniejszy pojemnik wybierzemy, tym częściej musimy rośliny w nim podlewać i nawozić.

Zobacz więcej zdjęć

Na koniec całość dokładnie i obficie podlewamy, żeby ziemia wraz z wodą dostała się we wszystkie zakamarki i szczelnie otuliła korzenie. Za pierwszym razem możemy zrosić liście i kwiaty, żeby oczyścić nasze okazy z ewentualnej ziemi używanej podczas przesadzania, potem już starajmy się wszystkie rośliny podlewać od dołu. I przypomnienie, że nadmiar wody musi mieć ujście. Stokrotki afrykańskie nie mogą stać w wodzie, bo wtedy korzenie zaczną zagniwać i rośliny mogą umrzeć.

Przy odpowiedniej pielęgnacji będą one zdobić nasze balkony lub tarasy do pierwszych przymrozków. Dorastają do 25-40 cm wysokości, choć pędy kwiatowe mogą dorastać nawet do 70 cm. Ciekawostką jest to, że nadają się one także na kwiat cięty.

Top 7 najpiękniejszych roślin balkonowych na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Nefertari

Właśnie dziś kupiłam dwie stokrotki, dokładnie takiego koloru, jak na zdjęciu. Przesadzę do większych doniczek i wystawię na balkon.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Stokrotka afrykańska, jak ją pielęgnować przez cały sezon?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.