Ich płatki mogą być w przeróżnym kolorze, w zależności od odmiany paleta barw sięga tu od bieli po ciemny fiolet, poprzez róż, świetlistą żółć, orzeźwiający pomarańcz oraz wszystkie odcienie tych kolorów. Płatki mogą być jednobarwne lub dwubarwne, mogą mieć także różne kształty. Szczególnie ciekawie prezentują się te, które zwijają się w rurkę lub te, które są języczkowate.
Rośliny te mają pokrój wzniesiony, nie będą przewieszać się przez doniczkę. Dlatego nie są polecane do wiszących koszy, ale raczej do tradycyjnych nasadzeń. Najczęściej uprawiamy je na balkonach i tarasach, ale nadają się również do sadzenia na skalniakach czy rabatach kwiatowych. Należy jednak pamiętać, że nie przetrwają one mrozów. Możemy spróbować przezimować je, podobnie jak pelargonie, w ciepłym pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza. Zdarzało się już, że przetrzymały one w naszym klimacie wyjątkowo łagodną zimę, jednak z reguły traktuje się je jako rośliny jednoroczne, jednosezonowe. Sadzimy je na zewnątrz, gdy już minie ryzyko przymrozków, czyli po 15 maja.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Najczęściej właśnie w tym czasie kupujemy jej gotowe, piękne, kwitnące sadzonki. Ale są też odmiany, które możemy uprawiać z nasion wysiewanych na rozsady od stycznia do kwietnia.
Stokrotki afrykańskie zalicza się do bardzo wytrzymałych roślin balkonowych. Przetrwają one krótkotrwałe przesuszenia, bardzo lubią rosnąć w miejscach słonecznych. Oczywiście znacznie lepiej będą się prezentować, jeżeli nie będziemy o nich zapominać i zadbamy o regularne podlewanie, tak, żeby ich podłoże było stale wilgotne. Osteospermum lubią też częste nawożenie, mogą więc bez problemu być łączone w nasadzeniach z innymi żarłokami, takimi jak np. pelargonie czy petunie lub surfinie.