Porady ogrodnicze

Stokrotka afrykańska – piękny i wytrzymały kwiat do ogrodu i na balkon. Jak pielęgnować, by przetrwała cały sezon?

Stokrotka afrykańska to niezwykle efektowna roślina, którą można uprawiać zarówno w ogrodzie w gruncie, jak i w pojemnikach na balkonie tarasie. Chociaż nie jest szczególnie wymagająca w uprawie, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby móc cieszyć się jej pięknym kwitnieniem przez cały sezon. Poznaj tajniki uprawy stokrotki afrykańskiej.  

Stokrotka afrykańska – piękny i wytrzymały kwiat do ogrodu i na balkon. Jak pielęgnować, by przetrwała cały sezon?
Stokrotka afrykańska to piękna roślina o niewielkich wymaganiach uprawowych. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Stokrotka afrykańska – charakterystyka

Stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) to roślina ozdobna, która pochodzi z Afryki Południowej. Bywa też nazywana stokrotką przylądkową lub stokrotką niebieskooką. Kwitnie długo i obficie (od kwietnia aż do października) i wytwarza efektowne kwiaty w formie koszyczków. Ich płatki mogą być w przeróżnym kolorze, w zależności od odmiany paleta barw sięga tu od bieli po ciemny fiolet, poprzez róż, świetlistą żółć, orzeźwiający pomarańcz oraz wszystkie odcienie tych kolorów. Płatki stokrotki afrykańskiej mogą być jednobarwne lub dwubarwne, mogą mieć także różne kształty. Szczególnie ciekawie prezentują się te, które zwijają się w rurkę lub te, które są języczkowate.

Stokrotki afrykańskie mają pokrój wzniesiony, nie będą przewieszać się przez doniczkę. Dlatego nie są polecane do wiszących koszy, ale raczej do tradycyjnych nasadzeń. Najczęściej uprawiamy je na balkonach i tarasach, ale nadają się również do sadzenia na skalniakach czy rabatach kwiatowych. Co więcej, wykorzystywane są częste we florystyce. 

Jak sadzić stokrotki afrykańskie?

Tak samo jak inne rośliny balkonowe i tarasowe. Wybieramy dla nich doniczkę z otworami drenażowymi na dnie, które odprowadzają nadmiar wody. Wypełniamy je podłożem kwiatowym lub podłożem do roślin balkonowych, możemy też w tym czasie dosypać wybranego nawozu długo działającego. Ważne, żeby ziemia była przepuszczalna. Następnie wyciągamy roślinę z dotychczasowego pojemnika. Zazwyczaj stokrotki afrykańskie są bardzo silnie ukorzenione, co świadczy o tym, jak bardzo wytrzymałe potrafią być te rośliny. Takie zbite korzenie warto nieco rozdzielić, zanim roślina trafi do ziemi. Następnie sadzimy ją w nowym miejscu, na takiej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory. Dobrze będzie się prezentować nie tylko jako jedyne nasadzenie w doniczce, ale również w kompozycji z innymi roślinami. Pamiętajmy o tym, że im mniejszy pojemnik wybierzemy, tym częściej musimy rośliny w nim podlewać i nawozić.

Na koniec stokrotki afrykańskie dokładnie i obficie podlewamy, żeby ziemia wraz z wodą dostała się we wszystkie zakamarki i szczelnie otuliła korzenie. Za pierwszym razem możemy zrosić liście i kwiaty, żeby oczyścić nasze okazy z ewentualnej ziemi używanej podczas przesadzania, potem już starajmy się wszystkie rośliny podlewać od dołu.

Stokrotka afrykańska dobrze znosi również sadzenie bezpośrednio do gruntu w ogrodzie. Ważne jest, by zrobić to po 15 maja, gdy już minie ryzyko przymrozków. Najczęściej właśnie w tym czasie kupujemy jej gotowe, piękne, kwitnące sadzonki. Ale są też odmiany, które możemy uprawiać z nasion wysiewanych na rozsady od stycznia do kwietnia. 

Źródło: Ogród Na Co Dzień/YouTube

Stokrotka afrykańska – uprawa 

Stokrotki afrykańskie nie są zbyt wymagające w uprawie. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą one zdobić nasze balkony lub tarasy do pierwszych przymrozków. Dorastają do 25-40 cm wysokości, choć pędy kwiatowe mogą osiągać nawet 70 cm. Przestrzegaj kilku ważnych zasad, a stokrotka afrykańska będzie rosnąć szybko, zdrowo i efektownie. 

  • Stanowisko  

Afrykańskie pochodzenie sprawia, że stokrotki afrykańskie lubią słońce, dlatego doskonale będą się czuły na stanowiskach słonecznych. Z kolei w zacienionych miejscach kwiaty zamykają się, a roślina stopniowo przestaje produkować nowe pąki. Warto też wiedzieć, że kwiaty stokrotki zamykają się także, gdy jest im zbyt zimno lub zbyt ciemno (m.in. w nocy lub podczas pochmurnej i deszczowej pogody), co jest zjawiskiem naturalnym. Gdy tylko poczują ciepłe promienie słońca, wtedy możemy je podziwiać w pełnej okazałości.

Kolejną cechą charakterystyczną stokrotek afrykańskich jest to, że w czasie największych upałów, latem, przerywają kwitnienie. Nie należy wtedy ich wyrzucać i rezygnować z uprawy, lecz poczekać. Zazwyczaj w połowie sierpnia ponownie obsypują się kwiatami. Wszystko dlatego, że nowe pąki kwiatowe zawiązują się w trakcie chłodniejszych nocy.  

  • Podlewanie i nawożenie 

Stokrotka afrykańska uprawiana w gruncie dobrze znosi suszę, natomiast posadzona w donicy potrzebuje regularnego podlewania, żeby podłoże było stale wilgotne. Podczas upałów należy ją podlewać nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem) małymi dawkami wody. Warto jednocześnie pamiętać, że podłoże nie może być zbyt mokre, inaczej roślina będzie narażona na procesy gnicia korzeni i choroby grzybowe.    

Jeśli chodzi o nawożenie, stokrotka afrykańska uprawiana w gruncie nie wymaga dodatkowego zasilania składnikami odżywczymi. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku uprawy doniczkowej. Posadzona w donicy wymaga regularnego nawożenia (przynajmniej raz w tygodniu) nawozem do roślin balkonowych lub do surfinii czy pelargonii. 

Przeczytaj również: Pomogą stworzyć doskonałą aranżację balkonu lub tarasu. Polecane krzewy i drzewa do donicy

  • Przycinanie 

W zasadzie stokrotka afrykańska nie wymaga przycinania. Warto jednak regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, co inicjuje zawiązywanie się kolejnych. Ma to też dobry wpływ na utrzymanie zwartego pokroju rośliny i jej zdrowie. 

  • Zimowanie  

Stokrotki afrykańskie są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego w naszym klimacie nie zimuje w gruncie. Możemy spróbować przezimować je, podobnie jak pelargonie, w ciepłym pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza. Zdarzało się już, że przetrzymały one w naszym klimacie wyjątkowo łagodną zimę, jednak z reguły traktuje się je jako rośliny jednoroczne, jednosezonowe.

  • Choroby i szkodniki 

Stokrotka afrykańska jest rośliną dość odporną na choroby i szkodniki. Natomiast przy dużej wilgotności może zostać zaatakowana przez mącznika rzekomego. Przy zauważeniu pierwszych objawów choroby jak najszybciej zastosować oprysk preparatem grzybobójczym. Ponadto roślinę mogą zaatakować mszyce i przędziorki. Gdy szkodników jest dużo, a naturalne sposoby nie pomagają, warto zastosować chemiczne środki ochrony roślin.  

Stokrotka afrykańska to niezwykle efektowna i niewymagająca roślina, którą warto mieć w ogrodzie. Może też ozdobić nasze balkony i tarasy. Jej piękne kwiaty występują w wielu kolorach i zachwycają nas przez cały sezon wegetacyjny. 

Przeczytaj również: Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.