Spis treści:
- Trzemilina oskrzydlona
- Ciekawe odmiany trzmieliny
- Stanowisko i ziemia dla trzmieliny oskrzydlonej
- Sposoby na rozmnażanie trzmieliny oskrzydlonej
Trzemilina oskrzydlona
Trzmielina oskrzydlona to krzew, który dorasta nawet do 3 m wysokości, osiągając często taką samą szerokość. Kwitnie od maja do czerwca, ale kwiaty ma skromne i nierzucające się w oczy. Pełnię swojej urody trzmielina oskrzydlona prezentuje jesienią, kiedy jej liście przebarwiają się na intensywny czerwony kolor. Z tego powodu często sadzi się ją jako dekorację ogrodów i parków miejskich.
We wrześniu i październiku na gałązkach trzmieliny oskrzydlonej pojawiają się owoce w kształcie różowofioletowych torebek z pomarańczowymi nasionami. Owoce te są trujące dla ludzi, ale bardzo lubiane przez ptaki.
Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) jest dekoracyjną rośliną, znaną także pod nazwą „płonący krzew”. Zawdzięcza ją płomiennemu zabarwieniu liści jesienią. Fot.123Rf.com
Ciekawe odmiany trzmieliny
Na szczególną uwagę zasługuje trzmielina oskrzydlona, która przepięknie przebarwia się jesienią. Liście stają się świetliście karminowoczerwone. Z tego powodu nazywana jest płonącym krzewem. Wiele odmian trzmieliny rodzi owoce. One również wyglądają nadzwyczaj atrakcyjnie. Barwne, pomarańczowe torebki owoców i różowe osnówki przyciągają wzrok. Ale należy pamiętać, że są one trujące. Gatunek jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Inną trzmieliną jest odmiana pnąca, która ma gęsty, nisko ścielący się pokrój. Wytwarza korzenie przybyszowe, z których wyrastają nowe pędy i w ten sposób krzew rozrasta się na boki. Jeżeli będzie przycinany, lepiej się zagęści.
Wymagania: stanowisko i ziemia dla trzmieliny oskrzydlonej
- Stanowisko
Trzmielina oskrzydlona ma niewielkie wymagania. Najładniej wygląda na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Dobrze znosi każdą glebę z wyjątkiem bardzo ciężkiej i mokrej.
- Podłoże
Najlepsza ziemia dla trzmieliny oskrzydlonej będzie próchnicza, przepuszczalna, wapienna.
- Podlewanie
Trzmielina oskrzydlona jest rośliną całkowicie mrozoodporną. Zimą nie musisz stosować przy niej żadnych osłon. Dobrze znosi też trudne miejskie warunki – osolony śnieg czy zanieczyszczone powietrze. Podlewać ją trzeba tylko w trakcie letnich upałów (ma płytki system korzeniowy, dlatego przy przedłużającym się braku wody może przysychać).
- Przycinanie
Krzewy trzmieliny oskrzydlonej rosną wolno. Nie wymagają przycinania, chyba że chcesz formować je na żywopłot. Pamiętaj natomiast, by przeprowadzać w razie potrzeby cięcie sanitarne – usuwa się wtedy pędy chore, uszkodzone lub wrastające do środka.
- Szkodniki
Ze szkodników trzmieliny problemem mogą być mszyce oraz przędziorki. Te drugie częściej pojawiają się w okresie suszy.
Sposoby na rozmnażanie trzmieliny oskrzydlonej
Trzmielinę oskrzydloną rozmnaża się dość łatwo. Najlepszy sposób to ukorzenienie zdrewniałych sadzonek pędowych. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w sierpniu – odetnij pędy o długości ok. 10 cm i ukorzeń je, wstawiając do mieszanki torfu i piasku. Wysadź sadzonkę do gruntu wiosną kolejnego roku.
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien