Artykuły
Każdy, kto chce zbierać pełne kosze owoców we własnym ogrodzie, musi wiedzieć, jak dbać o winorośl. Prawidłowa pielęgnacja tych roślin ma duże znaczenie szczególnie wczesnym latem, gdy plony rosną, zaczynają gromadzić cukry i powoli dojrzewać. Jakie zabiegi warto wykonać w lipcu? W artykule wyjaśniamy, co zrobić, aby mieć dużo zdrowych i słodkich winogron.
Czytaj artykułBugenwilla to roślina, która może zachwycać kolorem przez całe lato. Aby jednak pokazała pełnię swojego uroku, potrzebuje odpowiednich warunków uprawy i regularnej pielęgnacji. Ważne są nie tylko słońce, ciepło i przycinanie, ale także właściwe nawożenie – najlepiej naturalnym preparatem, który wspiera jej obfite kwitnienie i intensywne wybarwienie. Sprawdź, jak w prosty sposób samodzielnie zrobić wartościowy nawóz dla bugenwilli.
Czytaj artykułSezonowe porządki ogrodowe często kończą się górą zielonych odpadów, które nie mieszczą się już w kompostowniku. Zamiast wyrzucać lub czekać na wywóz, warto wykorzystać je na kilka prostych i praktycznych sposobów. Sprawdź sprawdzony plan na ich szybkie zagospodarowanie.
Czytaj artykułŚliwy to prawdziwy skarb każdego sadu owocowego. Ich soczyste, aromatyczne owoce są idealne do jedzenia prosto z drzewa, przerabiania na dżemy, nalewki czy kompoty. Jednak te wyjątkowe drzewa są podatne na groźne choroby grzybowe i ataki szkodników, które mogą zniszczyć plony i osłabić drzewa. Jak zadbać o ich zdrowie, by rok po roku cieszyć się obfitymi zbiorami? Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby śliw i jak skutecznie im zapobiegać.
Czytaj artykułZwiędnięte pędy, brak nowych pąków i zatrzymany wzrost to typowe objawy niedoborów u surfinii. Odpowiednio dobrana, naturalna mieszanka składników może znacząco poprawić kondycję rośliny, przywrócić jej siły witalne i uruchomić intensywne kwitnienie. Poznaj dwa łatwo dostępne składniki, które skutecznie odmienią wygląd surfinii.
Czytaj artykułW uprawie pomidorów duże znaczenie mają zabiegi profilaktyczne, które chronią przed najgroźniejszą chorobą grzybową atakującą te rośliny – zarazą ziemniaczaną. Nie czekajmy, aż pojawią się pierwsze objawy infekcji i zniszczą cenne plony. Jak możemy zabezpieczyć pomidory przed zarazą ziemniaczaną? Oto przepis na tani i skuteczny oprysk.
Czytaj artykułLato to dla wielu roślin okres najbardziej intensywnego wzrostu — w fazie kwitnienia i owocowania rośliny ogrodowe mogą potrzebować dodatkowej dawki składników odżywczych. Z tego powodu przedstawiamy przepis na sprawdzoną gnojówkę z niedocenianej rośliny. Przygotowanie jej jest bardzo proste, a efekty stosowania wyjątkowo korzystne.
Czytaj artykułFasolka szparagowa jest synonimem lata. To właśnie w wakacje najlepiej smakują jej żółte, zielone czy purpurowe strąki ugotowane na miękko i podane z tartą bułką lub masłem. Na Twoich grządkach zrobiło się miejsce po przedplonach? Możesz jeszcze zasadzić fasolkę szparagową. Późny siew tej rośliny pozwoli Ci zebrać plony jeszcze we wrześniu.
Czytaj artykułCzarna plamistość jest tym, czego najbardziej obawiają się wszyscy wielbiciele róż. To bardzo niebezpieczna, trudna do zwalczenia choroba grzybowa, która w mgnieniu oka odbiera krzewom cały urok. Na szczęście możemy jej zapobiec i to bez stosowania jakiejkolwiek chemii. Podpowiadamy, jak zrobić naturalny oprysk przeciwko czarnej plamistości róż.
Czytaj artykułLato może być trudnym okresem dla roślin. Podczas bardzo gorących dni nasze ogrody doświadczają pustynnych warunków, szczególnie jeśli przez długi czas brakuje opadów deszczu. Rośliny cierpią wtedy na tak zwany stres termiczny i zamiast skupić się na rozwoju, próbują przetrwać trudny dla nich czas. Podpowiadamy więc, jak podlewać rośliny w ogrodzie podczas upałów, kiedy najlepiej to robić oraz jak często.
Czytaj artykułWśród wielu popularnych roślin ogrodowych pelargonie wyróżniają się długim i obfitym kwitnieniem. Jednak rośliny te wymagają odpowiedniego wsparcia, by osiągnąć pełnię dekoracyjnego potencjału. Naturalny nawóz z drożdży dostarcza im cennych składników odżywczych, wspomaga rozwój systemu korzeniowego oraz pobudza rośliny do tworzenia pąków kwiatowych. Sprawdź, jak przygotować skuteczny nawóz z drożdży i kiedy najlepiej go stosować.
Czytaj artykułJak chronić ogórki, pomidory i inne warzywa przed chorobami, nie stosując w tym celu środków chemicznych? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stawiają na naturalne rozwiązania w ogrodzie. Okazuje się, że najlepszy sposób na zabezpieczenie roślin każdy z nas ma na wyciągnięcie ręki. Wyjaśniamy, czym jest i jak działa herbatka tymiankowa.
Czytaj artykułWilczomlecz to nie tylko ozdobna, ale i niezwykle praktyczna roślina ogrodowa. Świetnie radzi sobie w trudnych warunkach – znosi suszę, rośnie na ubogiej glebie, a przy tym skutecznie odstrasza nieproszonych gości: ślimaki, krety, nornice i uciążliwe owady. Co więcej, występuje w wielu zaskakujących odmianach. Poznaj jego najciekawsze gatunki i sprawdź, dlaczego warto mieć wilczomlecz w ogrodzie.
Czytaj artykułZdrowe, jędrne i pełne smaku pomidory prosto z ogrodu dzięki... stosowaniu mleka? Choć brzmi to nietypowo, wielu ogrodników chwali sobie ten prosty i naturalny sposób uzupełnienia pielęgnacji pomidorów. Rozcieńczone mleko to nie tylko źródło cennych składników odżywczych, ale także skuteczna ochrona przed chorobami. Sprawdź, jak przygotować mieszankę i kiedy ją stosować, by pomidory były zdrowe, silne i wyjątkowo smaczne.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 759
- Następna