Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wiosenne nawożenie szachownic. Co zrobić, żeby długo i obficie kwitły?

Szachownice to niezwykle piękne kwiaty, których niespotykaną urodą możemy cieszyć się wiosną. O tej porze roku musimy się o nie szczególnie zatroszczyć, wykonując kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym z nich jest wiosenne nawożenie szachownic, ale to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Sprawdź, co zrobić, by korony cesarskie i ich piękne kuzynki obficie kwitły.

Wiosenne nawożenie szachownic. Co zrobić, żeby długo i obficie kwitły?
Co zrobić, by szachownice długo i pięknie kwitły? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Co zrobić, żeby szachownice pięknie kwitły?

Szachownice są jednymi z najpiękniejszych roślin cebulowych uprawianych w przydomowych ogrodach. Wyróżniamy ponad 100 gatunków tych kwiatów, spośród których największą popularnością cieszą się efektowne korony cesarskie. Szachownice występują w różnorodnych barwach, a ich dzwonkowate kwiaty często zdobią zachwycające wzory, np. cętki lub kratki. Do wyboru mamy wiele niskich i wysokich gatunków tych roślin, więc każdy miłośnik kwiatów bez trudu wybierze idealną propozycję dla siebie.

Pierwszą dawkę nawozów podajemy szachownicom, gdy zaczynają rosnąć. Pierwszą dawkę nawozów podajemy szachownicom, gdy zaczynają rosnąć. Fot. martinaunbehauen/123RF.com

Jeśli posadziliśmy w swoim ogrodzie szachownice, musimy o nie odpowiednio zadbać. Warto się o nie zatroszczyć szczególnie wiosną, aby pięknie kwitły. Czego potrzebują szachownice o tej porze roku? Nie zapominajmy o następujących zabiegach pielęgnacyjnych:

  • Podlewanie – szachownice warto podlewać na początku wegetacji, gdy rozpoczynają intensywny wzrost i kwitnienie. Jest to ważne szczególnie podczas suchej wiosny. Nawadnianie w późniejszym okresie jest niewskazane, ponieważ cebule szachownic łatwo gniją (wyjątkiem jest szachownica kostkowata, która lubi wilgotną glebę);

  • Nawożenie – większość gatunków szachownic nawozi się podobnie (wyjątkiem znów jest szachownica kostkowata, która rosnąc w żyznej i wilgotnej glebie, nie wymaga zasilania). Stosowanie nawozów na wiosnę pobudza je do kwitnienia;

  • Ściółkowanie – szachownice lubią glebę bogatą w próchnicę, a dostarczyć ją może odpowiednia ściółka. Świetnie sprawdzą się w tej roli liście lub kora. Warstwa ściółki sprawi, że gleba wokół roślin nie będzie się nadmiernie nagrzewać. Warto dołożyć ją przed zimą, aby uchronić cebulki przed przemarzaniem.

Wiosną wielu ogrodników popełnia błąd, przez który szachownice w kolejnym roku gorzej kwitną. Gdy rośliny przekwitną, a pęd i liście nadal są zielone, obcinają je. Nie powinniśmy tego robić. Poczekajmy z usuwaniem części nadziemnych do momentu, aż całkowicie uschną. Tylko w ten sposób szachownice zgromadzą więcej zapasów w cebulkach i bujnie zakwitną w kolejnym sezonie.

Chcesz, żeby szachownice cudnie zakwitły? Nie popełniaj częstego błędu. Chcesz, żeby szachownice cudnie zakwitły? Nie popełniaj częstego błędu. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Ożywią najciemniejsze miejsca w ogrodzie - uprawa funkii w donicach. Z jakimi roślinami sadzić hosty?

Wiosenne nawożenie szachownic

Szachownice pięknie kwitną, jeśli już wczesną wiosną zasilimy je w niezbędne składniki pokarmowe. Odpowiednio dobrane nawozy powinniśmy stosować w kilku dawkach. Pierwszą podajemy w momencie, gdy szachownice rozpoczynają wegetację i pojawiają się pierwsze zielone liście. Kolejną natomiast dopiero wtedy, gdy rośliny zawiążą pąki kwiatowe. W ten sposób pobudzimy szachownice do intensywnego kwitnienia. Równocześnie pamiętajmy o tym, że szachownica kostkowata rosnąca w optymalnych warunkach nie potrzebuje nawożenia.

Jakie nawozy wykorzystać do zasilania szachownic wiosną? Możemy zdecydować się na gotowe nawozy przeznaczone do roślin cebulowych, najlepiej te, które mają spowolnione działanie. Stosując preparaty wieloskładnikowe, przestrzegajmy ilości zalecanych przez producenta. Świetnym wyborem jest również granulowany obornik owczy, którego sama często używam do zasilania tych kwiatów. Szachownice dobrze reagują także na inne nawozy organiczne, przede wszystkim świeży i granulowany kompost. Kolejne nawożenie zaplanujmy dopiero na jesień – wtedy cebule będą potrzebowały pomocy, by wzmocnić się przed zimą.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwitnie przez całe lato, a jego kwiaty przypominają gwiazdki. Piątak lancetowaty – pielęgnacja i uprawa

Niezastąpiony sposób na bratki. Będą długo kwitły i miały ogrom kwiatów

Jakie są korzyści z podlewania róż drożdżami? Dobrze dobierz proporcje, by im nie zaszkodzić

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.