Spis treści:
- Po co przycinać cisy?
- Kiedy przycinać cisy – ważne terminy
- Wiosenne cięcie cisów krok po kroku
- Jak odmłodzić stary cis?
Po co przycinać cisy?
Cis pospolity to wolno rosnąca roślina długowieczna, która w środowisku naturalnym występuje w Europie, północnej Afryce oraz zachodniej Azji. Zazwyczaj rośnie w formie krzewu lub drzewa. Wielu ogrodników decyduje się posadzić owego iglaka w swoim ogródku ze względu na jego walory ozdobne. Cisy mogą być wykorzystywane jako żywopłoty. Co ciekawe, najstarszym drzewem w Polsce jest cis pospolity rosnący w Henrykowie Lubańskim w województwie dolnośląskim.
Po co właściwie przycinać cisy? Dzięki regularnemu cięciu można odmłodzić roślinę, utrzymać ją w dobrej kondycji, a także zadbać o jej nienaganny wygląd. Co więcej, zbyt długie pędy mogą się łamać (np. pod wpływem leżącego na nich śniegu) – taka sytuacja sprzyja rozwojowi różnych chorób. Wobec tego lepiej jest regularnie przycinać cisy – również przed sezonem zimowym.
Przeczytaj również: Jak odmłodzić stare tuje? Przycinanie to podstawa, ale jak to zrobić dobrze?
Kiedy przycinać cisy – ważne terminy
Pierwsze przycinanie cisów powinno odbyć się wczesną wiosną. Przed wykonaniem zabiegu należy zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne. Przede wszystkim mrozy powinny już minąć. Cięcie warto przeprowadzić w suchy i dość ciepły dzień. Co więcej, wiosenne przycinanie cisów powinno się odbyć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego rośliny.
Drugim terminem, w którym przycina się cisy, jest późny okres letni. Ważne jest to, by przeprowadzić cięcie do połowy sierpnia.
Wiosenne cięcie cisów krok po kroku
Jak już zostało wcześniej wspomniane, przycinanie cisów wiosną powinno odbyć się w bezmroźną pogodę i przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego roślin. Zabieg należy przeprowadzać za pomocą ostrego sekatora bądź nożyc ogrodowych. Jakość narzędzi jest istotna – tępe ostrza mogą sobie nie poradzić z twardszymi pędami lub sprawić, że będą one rozszarpywane, co może skończyć się większą podatnością na infekcje.
Cis to krzew ozdoby, chętnie wykorzystywany na płoty i ogrodzenia. Fot. Julia Filirovska/CanvaPro
Wiosenne cięcie cisów należy rozpocząć od pozbycia się zniszczonych, chorych i przemarzniętych pędów. Jest to tak zwane cięcie sanitarne. Nie należy zapomnieć o cienkich i słabych pędach rozwijających się w środkowej części rośliny.
Po wykonaniu cięcia sanitarnego można skupić się na cięciu formującym. W przypadku młodych okazów cisów nie trzeba tego robić nazbyt intensywnie – wystarczy skrócić jedynie pędy boczne. Starsze cisy można przycinać mniej więcej w połowie zeszłorocznych przyrostów w taki sposób, by przybrały one pożądany kształt.
Przycinanie cisów można zakończyć posmarowaniem większych ran po cięciu maścią ogrodniczą. Rzeczony środek redukuje ryzyko wystąpienia chorób wywoływanych przez grzyby.
Przeczytaj również: Najlepsza trawa na trawnik przydomowy. Jaką trawę kupić i jak siać?
Jak odmłodzić stary cis?
Stare i zaniedbane cisy mogą wymagać radykalnego przycinania. Dzięki takiemu zabiegowi można je w pewien sposób odmłodzić. Wyciąć należy przede wszystkim pędy zdrewniałe, chore i zniszczone. Trzeba skupić się również na pędach zbrązowiałych. Wszystkie gałązki trzeba przycinać tuż przy samym pniu.
Na pierwszy rzut oka efekt takiego przycinania może nie być zbyt zadowalający, ponieważ po roślinie pozostanie jedynie goły pień. Jednak z biegiem czasu cis wypuści na świat nowe pędy, które zagęszczą się i sprawią, że całość będzie wyglądać zdecydowanie lepiej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Żywopłot z cisa usuwa tuje w cień. Jak sadzić i pielęgnować cis na żywopłot?
Idealne drzewko do małego ogrodu. Piękne, trwałe i proste w uprawie
Co zrobić, kiedy cis brązowieje i gubi igły? Poznaj sprawdzone metody