Porady ogrodnicze

Wysiew pora krok po kroku. Co zrobić, by mieć udane zbiory?

Ze względu na długi okres wegetacji pory najczęściej uprawia się z rozsad, które wykonuje się na początku roku. Od siewu do zbioru mija zwykle 5-7 miesięcy. Warzywo dobrze rośnie w miejscach słonecznych, na glebach piaszczysto-gliniastych, bogatych w próchnicę, dość żyznych i wilgotnych.

Wysiew pora krok po kroku. Co zrobić, by mieć udane zbiory?
Ogrodnik wyjaśnia, jak wysiać nasiona pora Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Rodzaje nasion pora

Por możemy uprawiać z rozsady lub z bezpośredniego wysiewu do gruntu. Rozsady można przygotowywać od połowy stycznia do połowy kwietnia. W kwietniu możemy też siać por bezpośrednio na grządki w ogrodzie.  Do wyboru mamy odmiany pora wczesne i średniowczesne, które przeznaczone są na zbiór letni i jesienny oraz odmiany średnio-późne i późne, które przeznaczone są na zbiór zimą lub wiosną kolejnego roku.

Rozsada pora krok po kroku

 • Przygotowując rozsadę pora, napełniamy tacę lub pojemnik podłożem do siewu i pikowania, które obficie zraszamy.
 • Wysiewamy nasiona i delikatnie przysypujemy ziemią. Przenosimy je w cieple miejsce — optymalna temperatura do wysiania pora to 18 stopni Celsjusza.
 • Dużą wilgotność podłoża utrzymujemy aż do pojawienia się wschodów mniej więcej 3 tygodnie później — tyle trwa kiełkowanie pora. Wówczas przenosimy rozsadę bliżej światła i możemy nieco obniżyć temperaturę otoczenia.

Pikowanie siewek pora

Gdy rośliny osiągną wysokość ok. 10 cm, możemy je przepikować do większych pojemników lub posadzić na miejsce stałe. Pikowanie to czasochłonne zajęcie, więc wielu ogrodników omija ten proces, wysiewając nasiona w takim terminie, żeby potem podrośnięte rośliny wysadzać od razu do gruntu. Zabieg ten jednak wpływa na wydłużenie najsmaczniejszej, białej części warzywa. Stara szkoła pikowania pora uczyła, żeby podczas jego przesadzania skracać mu korzenie i liście. Dziś odchodzi się od tej metody. Nowe poradniki mówią, że zabieg ten wpływa niekorzystnie na roślinę i opóźnia rozwój warzywa.

Gdy wysiane pory osiągną wysokość ok. 10 cm, możemy je przepikować do większych pojemników lub posadzić na miejsce stałe Fot. 123RF/PICSEL

Wysiew pora do gruntu

Jeżeli wysiewamy por wprost do gruntu, robimy to zazwyczaj w rzędach oddalonych od siebie mniej więcej o 20-30 cm. Zagrabiamy je i delikatnie ugniatamy oraz obficie podlewamy. Gdy rośliny wyrosną do mniej więcej 10 cm wysokości, możemy przeprowadzić przerywkę lub przesadzić wybrane rośliny w odpowiedniej rozstawie, tak żeby miały miejsce do dalszego rozwoju i rozrastania się, mniej więcej co 15 cm.

REKLAMA
REKLAMA

Wymagania uprawowe pora

Por wymaga gleby żyznej, próchnicznej, zatrzymującej wodę, o obojętnym odczynie pH oraz słonecznego stanowiska. Najlepiej udają się w lata chłodne, obfitujące w opady. W trakcie wegetacji można pory dodatkowo zasilić wybranym nawozem lub np. gnojówką. Robimy to zazwyczaj mniej więcej 2 miesiące po posadzeniu. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy też systematyczne odchwaszczanie. Warto też regularnie spulchniać międzyrzędzia.

Por. Jak mieć udane zbiory pora? Uprawa pora przez cały sezon - uprawa warzyw, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Na glebach słabych, zagon warto jesienią zasilić obornikiem lub wiosną dużą dawką kompostu. Na glebach żyźniejszych można uprawiać tę roślinę w drugim roku po nawożeniu. Por nie może być uprawiany w niewielkich donicach. Ale możemy spróbować uprawy w większych pojemnikach, szczególnie gdy planujemy zbiór młodych roślin. Sadząc por na grządkach, możemy go zagłębiać dość mocno, aż do nasady zielonych liści. Robimy to po to, żeby wykształciły długie i dobrze wybielone łodygi. Dobrze zagniatamy ziemię dookoła i podlewamy. Później możemy też kopczykować por, żeby wpłynąć na jeszcze większe wybielenie łodygi. Jeżeli nie przygotowaliśmy własnej rozsady wiosną, sadzonki tej rośliny często są dostępne w sklepach ogrodniczych.

Warzywa te pełną dojrzałość osiągają późną jesienią, ale możemy je już zbierać od sierpnia w miarę potrzeby. Możemy je też pozostawić na grządce przez zimę. Mróz wielu odmianom pora nie przeszkadza. Nadaje się do zerwania nawet spod śnieżnej kołderki w środku zimy. Przetrwa aż do kolejnej wiosny.

REKLAMA
REKLAMA

Z czym uprawiać pora?

Porów nie należy uprawiać na tej samej grządce, na której rosły wcześniej inne warzywa cebulowe. Jako przedplon możemy przed nimi uprawiać szpinak, rzodkiewkę i sałatę, warzywa kapustne i wczesny groch. Współrzędnie razem z nimi możemy uprawiać takie warzywa jak marchew, seler, pomidory, kalarepa, i sałata. Niekorzystne może się dla niego okazać towarzystwo buraków, fasoli i grochu. W tym samym miejscu por możemy sadzić co 2 lata.

Współrzędnie razem z porami można uprawiać takie warzywa jak marchew, seler, pomidory, kalarepa, i sałata Fot.123RF.com

Choroby pora

Do chorób pora można zaliczyć:

 • rdzę,
 • alternarię,
 • białą zgniliznę,
 • fytofrotozę. 

Do szkodników występujących na tych warzywach możemy zaliczyć m.in.:

 • miniarkę porówkę,
 • wgryzkę szczypiorkę,
 • śmietkę cebulankę,
 • wciornastki,
 • mszyce.

Należy profilaktycznie doglądać roślin i wykonać odpowiednie zabiegi, jeżeli zauważymy niepokojące objawy.

Uprawa pora — wymagania 

Por najczęściej uprawia się z rozsady ze względu na długi okres wegetacji. Od siewu do zbioru potrzeba 5-7 miesięcy lub dłużej. Warzywo to najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na glebach piaszczysto-gliniastych, bogatych w próchnicę, dość żyznych i wilgotnych. Przez cały okres wegetacji wymaga systematycznego podlewania i odchwaszczania i w razie konieczności nawożenia pogłównego. Od lipca można zacząć usypywać wokół porów kopczyki, od powierzchni gruntu do nasady liści. Wpłynie to na wytworzenie dłuższej wybielonej części warzywa.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Najlepsze rośliny na balkon na każdą porę roku na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wysiew pora krok po kroku. Co zrobić, by mieć udane zbiory?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.