Spis treści:
Turkuć podjadek – szkodnik i dobra przynęta
Turkuć podjadek jest pokaźnych rozmiarów owadem o nietypowym wyglądzie, dlatego łatwo go rozpoznać. Dorosły osobnik może mieć nawet 7 cm długości i przypomina dość upiorne skrzyżowanie kreta ze świerszczem. Ma masywne, ciemnobrązowe ciało oraz spłaszczone przednie odnóża, które są idealne do przekopywania ziemi. Dzięki przydatkom na odwłoku turkuć podjadek wydaje charakterystyczne dźwięki.
Stworzenie to budzi strach i obrzydzenie. Czy turkuć podjadek jest niebezpieczny dla człowieka? Choć może nas boleśnie ugryźć, nie jest jadowity, dlatego nie zrobi nam poważnej krzywdy. Owad ten wyrządza jednak ogromne szkody w ogrodach i to naszym roślinom najbardziej zagraża. Drąży tunele w ziemi, podgryza korzenie, bulwy oraz kłącza, co powoduje usychanie i więdnięcie roślin, a także zjada młode sadzonki. Gdy turkucie zadomowią się na naszej działce i stworzą dużą populację, całkowite ich wytępienie jest bardzo trudne.
Każdy ogrodnik chce za wszelką cenę pozbyć się turkucia podjadka. Zamiast jednak niszczyć szkodnika za pomocą środków owadobójczych, warto go wyłapywać i przekazywać lub sprzedawać wędkarzom. Jest przez nich ceniony, ponieważ okazuje się doskonałą przynętą na takie duże ryby jak sumy, liny czy karpie. Ile można zarobić na turkuciu podjadku? Na serwisach ogłoszeniowych za jednego dorosłego, żywego owada dostaniemy od 5 do 10 zł (w zależności od wielkości).
Turkuć podjadek jest jednym z najgorszych szkodników w ogrodzie. Fot. lumppini/123RF.com
Przeczytaj również: Turkucie mnożą się i niszczą uprawy. Przepis na oprysk, który wykurzy je z ogrodu
Jak złapać turkucia podjadka?
Jeśli chcemy sprzedać turkucie podjadki, najpierw musimy złapać je żywe. Żeby to zrobić, ubierzmy grube rękawice, aby zabezpieczyć dłonie, a także przygotujmy wiaderko na schwytane owady. Następnie musimy wypłoszyć szkodniki z ziemi, wlewając do gniazda strumień wody z węża ogrodowego. Gdy wyjdą na powierzchnię, zbieramy je do pojemnika. Do nory możemy wlać też mieszankę z 5 l wody i kilku łyżek miętowego płynu do mycia naczyń lub oleju rycynowego. Otumanione zapachem owady są jeszcze łatwiejsze do wyłapania.
Jak jeszcze można złapać turkucia podjadka? Znakomicie sprawdzają się proste pułapki, takie jak słoik albo doniczka, które zakopujemy kilka centymetrów pod powierzchnią gruntu. Na dno naczynia możemy wrzucić odrobinę kompostu albo obornika granulowanego, który przyciągnie owady i sprawi, że wpadną w zastawioną pułapkę.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Domowy środek na szkodniki pomidorów. 3 naturalne mieszanki, które błyskawicznie je powstrzymają
Szkodnik szybko niszczy mieczyki. Zrób delikatny oprysk, który ochroni kwiaty
Pierwszorzędna mikstura na mszyce. W mig usuniesz szkodniki z kwiatów, warzyw i drzew