Porady ogrodnicze

Złocienie - Jesienne kompozycje na balkon i taras

Chryzantemy są roślinami „krótkiego dnia”. Rośliny kupowane w doniczkach nie są zazwyczaj bardzo wysokie i w trakcie uprawy tylko w niewielkim stopniu zmieniają zarówno swoją wysokość, jak i kształt. Można je więc bez problemu wkomponować w jesienne aranżacje.

Złocienie - Jesienne kompozycje na balkon i taras

Fot.123RF.com

Wiele kwiatów chryzantem ma „stokrotkowatą” budowę, są też kwiaty anemonowe, parasolowate, półkuliste i kuliste. Te ostatnie, ze względu na dostojny wygląd i porę kwitnienia najczęściej wykorzystywane są do dekoracji grobów bliskich z okazji dnia Wszystkich Świętych i Wszystkich Zmarłych.

Są też gatunki i odmiany delikatne, wesołe, które wspaniale będą się prezentowały w balkonowych i tarasowych donicach.

Tym bardziej, że w każdej aranżacji wyglądają świetnie. Wystarczy posadzić drobnokwiatową chryzantemę samodzielnie w doniczce i już mamy gotową tarasową dekorację. Kwiaty tych roślin występują one w przeróżnych kolorach, od białego, przez żółty, pomarańczowy, różowy do bordowego, prawie czarnego. Każdy może wybrać ten, który odpowiada mu najbardziej.

Zobacz więcej zdjęć

W większej donicy możemy też stworzyć kompozycję łącząc złocienie z wrzosami i żurawkami. Może być ona w różowo-fioletowych odcieniach, bardzo przyjemnych dla oka. W mniejszych skrzynkach balkonowych chryzantemy sprawdzą się równie dobrze. Możemy stworzyć kompozycje kierując się własnym gustem i fantazją. Białym kwiatom może towarzyszyć srebrno-szary kalocefalus browna o igiełkowatych, srebrzystych pędach. Do tego biała doniczka i białe dynie i jest gotowa śnieżna, bajkowa kompozycja. W skrzynce możemy też posadzić różową chryzantemę z wrzosami i bluszczem, a całość dopełnić dynią ozdobną. Ozdobą na stole może być okrągła donica, a w niej oprócz chryzantemy, mogą znajdować się również iglaki, mały żywotnik i jałowiec, żurawki o zielono-żółtych liściach i fantazyjne dynie.

Zobacz więcej zdjęć

Po posadzeniu pamiętajmy, aby dokładnie podlać nasze nowe kompozycje. Złocienie zwykle sprzedawane są w niewielkich plastikowych doniczkach, w których podłoże szybko przesycha. A warto dbać o to, żeby podłoże chryzantem było stale wilgotne. Zatem systematyczne podlewanie to podstawa. Rośliny te lubią glebę próchniczną i żyzną. Najlepiej czują się ustawione w miejscach słonecznych. W odpowiednich warunkach będą obsypane kwiatami przez kilka tygodni. W tym czasie warto regularnie usuwać te więdnące, aby pobudzać roślinę do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.