Prawo i finanse

Obowiązkowe remonty starych budynków. Kto musi je wykonać i skąd wziąć pieniądze?

Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków, jednocześnie zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Stąd obowiązkowe remonty starych domów, szczególnie nieocieplonych, a tych w naszym kraju jest nawet 1,8 mln. Sprawdzamy, kiedy wejdzie w życie nowe unijne prawo, na czym dokładnie polega oraz ile domów będzie musiało zostać wyremontowanych.

Obowiązkowe remonty starych budynków. Kto musi je wykonać i skąd wziąć pieniądze?
Według założeń prawa unijnego, istniejące budynki będą musiały zostać przekształcone na zeroemisyjne. For. CanvaPro

Spis treści:

Emisyjność nieruchomości: wielkie zmiany na horyzoncie

Obowiązek remontu starych domów to część finalizacji przepisów, które są efektem przyjętego pakietu "Fit for 55", w skład którego wchodzi wiele dyrektyw i rozporządzeń. "Fit for 55" to pakiet ustaw dotyczących klimatu i energii, które mają zmienić lub uaktualnić unijne przepisy. Stanowią element Europejskiego Zielonego Ładu, zaprezentowanego pod koniec 2019 roku. Ten z kolei ma za zadanie przekształcić kraje unii, w tym Polskę, w nowoczesną, oszczędną i konkurencyjną gospodarkę. Jednym z założeń Zielonego Ładu jest właśnie zerowa emisyjność nieruchomości.

Główne założenia projektu i nadrzędny cel to osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Właśnie od tej daty wszystkie budynki w Unii mają być zeroemisyjne, a więc nie przyczyniać się do wytwarzania gazów cieplarnianych. To jednak nie oznacza, że przed mieszkańcami Europy ponad dwadzieścia lat spokoju. Już znacznie wcześniej, bo od 2030 r. wymóg zacznie obowiązywać nowo budowane obiekty. Jeszcze przed 2050 r. państwa członkowskie będą musiały stopniowo zmniejszać emisyjność nieruchomości. Szczegóły zostaną określone w krajowych planach renowacji budynków.

Przeczytaj równieżCo to jest rekuperacja, jak działa? Ile kosztuje, czy można dostać dotację, wady i zalety

Powyższe przepisy nie zostały jeszcze zatwierdzone. Ostateczne uzgodnienia muszą zapaść w Parlamencie Europejskim i wśród państw członkowskich. Bruksela chce jednak przyjąć przepisy w takim terminie, żeby mogły one zacząć obowiązywać od 2026 roku.

Obowiązkowy remont starych budynków: kogo dotknie? 

Rewolucja obejmie nie tylko nowe budownictwo, ale także to starsze. Dyrektywa zakłada redukcję emisji w budownictwie o co najmniej 60 proc. do 2030 roku w porównaniu z rokiem 2015. Aby osiągnąć pełną neutralność klimatyczną w 2050 roku, postanowiono, że wszystkie nowe budynki, które będą powstawać od 2030 roku, muszą być bezemisyjne. Zmiany dotkną jednak nie tylko nowe budynki, ale także istniejące już domy. Obowiązkowy remont starych domów zakłada dłuższe terminy. Istniejące budynki będą musiały zostać przekształcone na zeroemisyjne w ciągu następnych ponad 20 lat.

Do 2040 planowane jest całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne z budynków, a 10 lat później - w 2050 r. - kotły nie będą mogły być już dotowane przez kraje członkowskie. Kogo dotknie obowiązkowy remont starego budynku? Celem na 2026 rok jest renowacja 16 proc. budynków, które aktualnie mają najgorszą charakterystykę energetyczną, a do 2033 roku procent ten ma wynosić 26 proc. Spora część Polaków, mieszkających w budynkach z najgorszą charakterystyką energetyczną, będzie musiała je wyremontować w najbliższych latach. Tym bardziej że według szacunków w Polsce nieocieplonych zostaje nawet 1,8 mln domów. Na początek, a jak wynika ze wstępnych szacunków, zmiany w unijnych przepisach zakładają, że remonty obejmą nawet 800 tys. domów jednorodzinnych w naszym kraju.

Modernizacja starych budynków ma być wspierana finansowo m.in. z Funduszu Odbudowy. Fot.CanvaPro

Kto zapłaci za obowiązkowy remont domu? 

Oczywiście nie wszystkie gospodarstwa domowe stać na to, aby z dnia na dzień znaleźć środki na ocieplenie domu. Dlatego też remonty mają być dotowane. Modernizacja budynków ma być wspierana finansowo z Funduszu Odbudowy, a także ze Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz Funduszu Spójności. Polska już otrzymała pierwszą płatność z funduszu w wysokości 5 mld euro. Natomiast łącznie nasz kraj może uzyskać nawet 60 mld euro, dlatego obowiązkowy remont domu nie musi oznaczać gigantycznych wydatków z portfela przeciętnego Kowalskiego. A przynajmniej pieniądze nie zostaną wykorzystane z jego kieszeni bezpośrednio.  

Warto jeszcze nadmienić, że w przyszłości budynki będą jak lodówki. Każda nieruchomość będzie mieć określoną klasę energetyczną od A do G, podobnie jak to jest w przypadku urządzeń AGD wykorzystujących prąd. Budynki mieszkalne powinny osiągnąć klasę E do 2030, a do 2033 r. - klasę D. Bez obowiązkowych remontów starych domów to założenie nie będzie możliwe do zrealziowania. 

Źródłó: deccoria.pl, biznes.interia.pl/PAS

Przeczytaj również:

Czy warto budować dom w 2024 roku? Analiza korzyści i strat

Dlaczego warto ocieplić ściany od wewnątrz? Czym najlepiej ocieplić ścianę od środka?

Mostek termiczny. Co to jest, gdzie najczęściej powstaje i czym grozi?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.