Spis treści:
- Drożdże – właściwości i charakterystyka
- Nawóz z drożdży do kwiatów – jak działa?
- Jak zrobić drożdże do podlewania kwiatów?
- Do jakich kwiatów stosować nawóz z drożdży?
- Jak często podlewać kwiaty nawozem z drożdży?
Drożdże – właściwości i charakterystyka
Drożdże to jednokomórkowe mikroorganizmy, zaliczane do królestwa grzybów. Zazwyczaj wspominając o drożdżach, mamy na myśli gatunek „Saccharomyces cerevisiae”, którego poszczególne szczepy znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Wykorzystywane są w piekarnictwie, browarnictwie, gorzelnictwie i winiarstwie. Warto wiedzieć, że drożdże znajdziemy też w wielu kosmetykach. Wykazują właściwości oczyszczające, zawierają wiele witamin i minerałów. Można je stosować na skórę, włosy i paznokcie.
Czy drożdże mogą zaszkodzić kwiatom? Wiele osób słyszało o tym, że drożdże piekarskie wpływają korzystnie na kondycję roślin. Rzeczywiście, ich regularne stosowanie je odżywia, a także pomaga zwalczać różne choroby roślin (w tym choroby grzybowe).
Można je z powodzeniem stosować do nawożenia zarówno roślin doniczkowych, jak i ogrodowych, choć istotna jest częstotliwość. Nie należy przesadzać z podobnym wspomaganiem, gdyż skutek może być odwrotny do zamierzonego. W drożdżach znajdziemy między innymi białko, witaminy z grupy B, witaminę E, potas, fosfor, magnez, mangan, jod, wapń, cynk i żelazo.
Przeczytaj również: Skrzydłokwiat kwitnie cały rok. Do podlewania stosuję specjalną wodę
Jak działa nawóz z drożdży do kwiatów?
Nawóz drożdżowy to produkt naturalny, który może służyć do wspomagania roślin. Odżywka z drożdży nie tylko ogranicza występowanie drobnoustrojów, które mogłyby wywołać poważne choroby, ale też wzmacnia system korzeniowy oraz pobudza rośliny do wzrostu. Dzięki stosowaniu nawozu z drożdży rośliny będą bujniej kwitnąć. Naturalny nawóz z drożdży ułatwi im też pobieranie z gleby wody i składników mineralnych.
Odżywka z drożdży wpływa korzystnie na wygląd wielu roślin. Poprawi między innymi stan skrzydłokwiatów i storczyków. Fot. 123RF.com
Jak zrobić drożdże do podlewania kwiatów?
Nawóz z drożdży do kwiatów można przygotować na 2 sposoby. Najszybszy do przygotowania jest niesfermentowany nawóz z drożdży. Wykonanie odżywki sfermentowanej zajmie znacznie więcej czasu, ale również jest dość proste. Jak zrobić nawóz z drożdży?
- Niesfermentowany nawóz z drożdży do kwiatów
Przepis na wykonanie niesfermentowanego nawozu z drożdży jest dość prosty. Kostkę drożdży piekarskich (100 g) rozdrabniamy i wrzucamy do pojemnego wiadra. Zalewamy je ciepłą wodą (10 litrów) i dokładnie mieszamy, a następnie odstawiamy na około godzinę. Po tym czasie roztwór jest gotowy do użycia.
- Sfermentowany nawóz z drożdży do kwiatów
By wykonać sfermentowany nawóz z drożdży piekarskich, będziemy potrzebowali drożdży (100 g), 10 litrów ciepłej wody i 1 szklanki cukru. Drożdże rozdrabniamy i umieszczamy w pojemnym wiadrze. Zasypujemy je cukrem i odstawiamy wiadro na 1-2 godziny. Po tym czasie zalewamy drożdże i cukier wodą, a następnie wszystko dokładnie mieszamy. Roztwór musi sfermentować, by był gotowy do użycia. Odstawiamy go więc na 7 dni. Po tym czasie mieszankę można wykorzystać do podlewania roślin – trzeba ją tylko rozcieńczyć z wodą. Na ½ szklanki roztworu przypada 5 litrów wody.
Do wykonania nawozów drożdżowych warto użyć deszczówki. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda przygotowywania nawozu ma swoich zwolenników. Nawóz z drożdży sfermentowanych jest silniejszy, choć jego wykonanie trwa dłużej. W postaci nierozcieńczonej można go wykorzystać, by przyspieszyć tworzenie się kompostu w kompostownikach.
Przeczytaj również: Jak przyśpieszyć kompostowanie? Zalety drożdży w kompoście i przepis na domową miksturę
Do jakich kwiatów stosować nawóz z drożdży?
Odżywką z drożdży można zasilać zarówno rośliny uprawiane w ogrodzie, jak i domowe rośliny doniczkowe. Nawozem drożdżowym podlewa się pomidory i ogórki, ale też drzewa i krzewy (w tym krzewy owocowe). Wyjątkowo dobrze reagują na nią rośliny psiankowate i dyniowate.
Jego zastosowanie korzystnie wpłynie na stan roślin ozdobnych – zwłaszcza róż. Poprawi też wygląd między innymi lawendy, gardenii czy bukszpanu. W domu można nim zasilać wszystkie rośliny doniczkowe, a zwłaszcza storczyki, skrzydłokwiaty czy paprotki. Najlepiej przelać odżywkę drożdżową do większego naczynia i umieścić w nim doniczkę na maksymalnie 5 minut. Mieszanka drożdżowa sprawdzi się w przypadku każdej rośliny, która potrzebuje składników, takich jak żelazo, węglowodany, witaminy z grupy B. Każdy kwietny gatunek przyjmie ten nawóz bez problemu.
Jak często podlewać kwiaty nawozem z drożdży?
Podlewanie kwiatów nawozem z drożdży korzystnie wpływa na ich system korzeniowy, przyspiesza ich wzrost, a także pozytywnie oddziałuje na same kwiaty, które bujnie kwitną. By jednak osiągnąć podobne rezultaty, należy stosować odżywkę drożdżową co 2 tygodnie. Możemy zasilać nią rośliny przez cały sezon, chociaż najlepsze efekty przynosi wiosną i pod koniec lata.
Przeczytaj również:
Reanimacja zgniłego storczyka krok po kroku. Wykonaj zabieg, po którym znów będzie pięknie kwitł
Rośliny doniczkowe będą rosły jak na drożdżach. Zrób domową odżywkę do kwiatów
Mało znane byliny do ogrodu. Warto je posadzić, bo są zachwycające