Rośliny domowe

Domowe kwiaty doniczkowe: Skrętnik - wymagania i uprawa

Skrętnik, inaczej streptokarpus, pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Afryki Południowej. Ma dość duże owalne liście, które zdają się nie pasować do lejkowatych, wręcz storczykowatych kwiatów osadzonych na długich pędach. Kwiaty te mogą mieć różne kolory: biały, różowy, czerwony, fioletowy lub niebieski, a liście przypominają nieco liście pierwiosnków.

Domowe kwiaty doniczkowe: Skrętnik - wymagania i uprawa

Fot. Ogrod_Na_Co_Dzien

Rośliny te dorastają do 30 cm wysokości i rozrastają się do 45 cm rozpiętości. Jeszcze niedawno skrętnik był okazem o drobnych, niepozornych, liliowych kwiatach. Dziś dzięki pracy hodowców dostępnych jest w sklepach wiele odmian. Czytając poradniki dotyczące pielęgnacji skrętników można się pogubić. Dlaczego? To przykład: roślina ta potrzebuje sporo światła do kwitnienia, ale najlepiej rośnie w półcieniu. Preferuje miejsca przewiewne, ale nie w przeciągu. Lubi powietrze wilgotne, ale nie lubi zraszania. I jak temu wszystkiemu zaradzić?


Fot. Ogrod_Na_Co_Dzien

Skrętnika można postawić bezpośrednio przy oknie od strony północnej lub wschodniej. Będzie wtedy dość dobrze oświetlony światłem rozproszonym. Gdyby stał od strony południowej, promienie słoneczne padające bezpośrednio na roślinę mogłyby spowodować żółknięcie liści i zasychanie ich brzegów. W zupełnym cieniu roślina ta zazwyczaj zupełnie przestaje rosnąć i kwitnąć.

Skrętnik dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, nie lubi wahań temperatury. Uważajmy więc na roślinę w czasie wietrzenia pokoju. Zimą temperatura w pomieszczeniu ze skrętnikiem może spaść do 15 st. C. Żeby zapewnić tej roślinie wilgotną atmosferę bez zraszania, można ustawić ją np. na podstawce z wilgotnymi kamieniami. Ważne, żeby dno doniczki nie było stale zanurzone w wodzie. Warto też wiedzieć, że skrętniki nie lubią wyziewów z urządzeń gazowych ani dymu tytoniowego.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych musimy uważać nie tylko na delikatne kwiaty, ale również na liście. Są one bardzo kruche. Już wspomniałam, roślina ta nie lubi zraszania, czyszczenie z kurzu najlepiej przeprowadzić za pomocą pędzelka.

Liści skrętnika nie można też nabłyszczać. Podlewać należy go dość często, latem nawet 2-3 razy w tygodniu, ale podłoże między podlewaniami powinno przeschnąć i sama roślina nie może stać w wodzie, bo łatwo gnije. Z tego też powodu ziemia, w której uprawiany jest skrętnik, powinna być przepuszczalna, może być torfowa, lub ziemia kwiatowa czy też ogrodowa o dużej zawartości włóknistego torfu lub gruboziarnistego piasku. Pamiętajmy, by podczas podlewania nie moczyć liści. Roślina ta nie potrzebuje obfitego nawożenia. Mniej więcej raz na miesiąc lub raz na 2 tygodnie można go zasilić połową dawki nawozu do roślin kwitnących.

Skrętnik tworzy kwiaty stopniowo od późnej wiosny przez całe lato. Nazwa tej rośliny nawiązuje do właściwości dojrzewających owoców. W miarę upływu czasu zaczynają one przypominać skręcone spirale, które po osiągnięciu odpowiedniej dojrzałości nagle pękają i prostują się jak sprężyna, a nasiona zostają wyrzucone na znaczną odległość. W naturze można zaobserwować skrętniki rosnące w szczelinach skalistych zboczy i wśród kamieni. Stąd tak wyjątkowe są ich warunki uprawy, jakie preferują.


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Niektórzy traktują skrętnika jako roślinę jednoroczną. A tymczasem może żyć długo, z tym że po 2-3 latach traci urodę. Dlatego zaleca się go rozmnożyć, by pozyskać młode rośliny, które będą pięknie kwitły.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.