Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki są wyjątkowymi kwiatami ze względu na osobliwy wygląd kwiatostanów oraz pokrój. Zwracają uwagę i zachwycają wariacją ubarwień. Możemy je dostać praktycznie w każdej kwiaciarni czy supermarkecie, jednak częstym problemem jest utrzymanie ich w warunkach domowych lub brak kwitnienia. Storczyki nie są wbrew pozorom bardzo wymagającymi roślinami. Zachowanie kilku zasad pozwoli cieszyć się prawidłowo rozwijającymi się egzemplarzami.

Jak pielęgnować storczyki?

Pochodzenie
Storczyki w naturalnym środowisku zlokalizowane były na terenach równikowych oraz skalistych wybrzeżach. Rozwijały się na konarach drzew, nie wyrastały bezpośrednio z ziemi. Przez to nazywane są epifitami. Jest to grupa roślin, które potrzebują drugiej rośliny jako podpory, natomiast odżywiają się samodzielnie, dzięki posiadaniu powietrznych korzeni. Pochodzenie storczyków oraz charakterystyka ich pierwotnego siedliska nakreśla ich wymagania co do podłoża oraz warunków świetlnych i wodnych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Wybór odpowiedniego gatunku
Zanim zdecydujemy się na zakup storczyka, musimy upewnić się, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdował. W zależności od tej wartości wyróżnia się trzy grupy storczyków :
• Storczyki ciepłolubne: temp. w dzień 23–27 st. C, w nocy: 18–20 st. C. Przykładowy rodzaj : Phalaenopsis
• Storczyki umiarkowane: temp. w dzień 18–22 st. C, w nocy: 14–18 st. C. Przykładowy rodzaj : Cattleya, Paphiopedilum
• Storczyki zimnolubne: temp. w dzień 15–18 st. C, w nocy: 8–14 st. C. Przykładowy rodzaj : Cymbidium, Dendrobium

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Warunki świetlne
W warunkach naturalnych, ze względu na rozwój na innym gatunku, najczęsciej na drzewach,  storczyki wymagają rozproszonego światła. Bezpośrednie źródło światła może doprowadzić do ich poparzenia. Optymalnym stanowiskiem jest okno o wystawie wschodniej lub zachodniej. Istotna jest również sama osłonka: powinna być przezroczysta, aby światło mogło padać na korzenie rośliny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Warunki siedliskowe
Podłożem dla storczyków powinna być lekka mieszanka z kory, włókna kokosowego, keramzytu, czy perlitu. Dno doniczki powinno być wyłożone warstwą drenażu, w celu odwodnienia korzeni i zapobieganiu ich gnicia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Wilgotność powietrza
Storczyki wymagają poziomiu uwilgocenia powietrza sięgającego 60 %. W tym celu można wykorzystać nawilżacz powietrza lub wypełnić misę wodą do połowy jej poziomu oraz umieścić w nim żwir. Doniczki ze storczykami należy na nim umieścić tak, aby nie był zanurzone w wodzie. Woda poprzez parowanie, stopniowo będzie nawilżać rośliny. Należy unikać przeciągów oraz zbyt dużych wahań temperatur w ciągu doby.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Warunki wodne
W naturalnych warunkach storczyki są zasilane jedynie wodą opadową. Prostą zasadą jest podlewanie ich nie często, lecz obficie. Sprawdzoną metodą jest
zanurzenie doniczki z okazem w wodzie na 10 minut, po czym wyciągnięcie i dokładne otrząśnięcie.Optymalnie zabieg przeprowadzamy raz na 7-10 dni. Storczyki są wrażliwe na nadmiar wapnia występujący w wodzie wodociągowej, dlatego najlepszym wyjściem jest deszczówka lub woda destylowana. W ostateczności może być to woda przegotowana. Temperatura wody powinna mieć wartość temperatury pokojowej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Nawożenie
Najlepszym wyborem są gotowe preparaty dla storczyków, ponieważ posiadają specjalnie skomponowany skład bez wapnia. Nawożenie przeprowadza się podczas podlewania, rozcieńczając 1/3 dawki w wodzie. Storczyki nie mają dużych wymagań pokarmowych, są wrażliwe na przenawożenie oraz gromadzenie soli mineralnych w podłożu. Częstotliwość powinna przebiegać około 1 raz na miesiąc, wyłączając okres spoczynku.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Okres spoczynku
Okres spoczynku występuje u storczyków po przekwitnięciu. Wówczas należy zaprzestać podlewania i cieniować roślinę przez ok. 6 tygodni. Jest to uzależnione od rodzaju storczyka, np. popularny Phalaenopsis nie przechodzi wyraźnego okresu spoczynku, kwitną praktycznie cały rok, przez co ich wymagania uprawowe nie ulegają zmianie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Rozmnażanie
Storczyki wytwarzają na pędzie kwiatowym lub bulwie sadzonki tzw. keiki. Odcinamy je dopiero wówczas, gdy posiada minimum 3 korzenie o długości 5 cm, razem z fragmentem pędu, na którym wyrosły. Po oddzieleniu można go włożyć do doniczki i rozpocząć samodzielną uprawę.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Mała architektura z wierzby. Jak samemu wykonać altankę ogrodową?

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.